peterV5
18.02.17,11:39
So zamestnávateľom som podpísal Dohodu o vyslaní do ČR, ktorá nemá žiadnu špeciálnu úpravu.
Minulý mesiac som odpracoval jeden deň v ČR tak, že v ČR sviatok nebol, ale u nás v SR áno. Mám nárok na preplatenie sviatku ako práce cez sviatok alebo sa riadim českým kalendárom?

Vopred ďakujem za info.
ivka70
18.02.17,11:11
Neda sa presne povedat, zavisi od zmluvy, co je v nej, ale zvycajne plati pri vyslani, ze sa riadis kalendarok krajiny, kde si vyslany.
Ved napr. ak tam bude sviatok a na SK nie, nebudes mat kde pracovat, tak si predsa nebudes brat dovolenku.
peterV5
18.02.17,13:20
No jediné, čo tam mám v zmluve napísané, čo sa týka toho je:
Podľa právneho poriadku ČR sa budú posudzovať výlučne tieto skutočnosti: dĺžka pracovného času a odpočinok, dĺžka dovolenky, mzdové zvýhodnie za prácu nadčas + že týždený pracovný čas je 40 hodín týždenne.
- takže jedine "dĺžka pracovného času a odpočinok" žeby to zahŕňala...ale tam ide podľa mňa len o to, že koľko hodín sa môže za deň odpracovať a že mám nárok na obedňajšiu, prípadne iné prestávky.

A ide o opačný prípad ako spomínaš. Že keďže som bol v ČR, tak som pracoval, keby som bol v SR, tak by som nepracoval, lebo bol štátny sviatok.
ivka70
18.02.17,18:51
na tom opacnom priklade som sa ti snazila vysvetlit, ze by nemalo zmysel posudzovat pracu v CR cez slovensky sviatok, pozri tu http://www.epi.sk/priklad-z-praxe/praca-vo-sviatok-pri-vyslani-zamestnanca.htm
peterV5
18.02.17,21:38
no stále si ale nie som istý, či tomu dobre rozumiem:
že ak ide o výkon práce vo sviatok, ide o tento výkon prác bez ohľadu na to, či je sviatok v ČR alebo v SR. Ak z tohto titulu nepriznáva príplatok právo ČR (keďže ide o nárok mimo smernice 96/71/ES), aplikuje sa právo SR (§ 122 ZP – príplatok/náhradné voľno/zohľadnenie v mzde)
- čiže to znamená, že ak je sviatok v ČR, tak nepracujem, ak je sviatok v SR, tak mám nárok na preplatenie celého dňa ako nadčas + na príplatok za prácu cez sviatok?