bamboa
18.02.17,18:53
Dobrý deň,

s jedným internetovým portálom mám uzatvorenú zmluvu o tvorbe autorských článkov, pričom odmena nie je platiteľom zdaňovaná. V dohode o nezdaňovaní autorských odmien je uvedené nasledovné:

"V zmysle zákona č. 253/2015 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov uzatváram túto dohodu s platiteľom o neuplatňovaní dane vyberanej zrážkou podľa paragrafu 43 ods. 14 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, t.j. budem si tieto príjmy zdaňovať sám prostredníctvom daňového priznania."

Bolo mi povedané, že tento príjem z autorskej zmluvy patrí pod príjmy z paragrafu 6 ods. 2 písmeno a. Tiež mi bolo povedané (až nedávno), že je potrebná registrácia na daňovom úrade za účelom pridelenia DIČ-a.

Bohužiaľ, neporadilo sa mi z internetu vyčítať, ako mám pri podávaní daňového priznania postupovať. Celkový príjem od januára do decembra 2016 predstavuje sumu 2800€. Keďže som na platenej predĺženej rodičovskej dovolenke, nie som platiteľom zdravotného poistenia.

Budem vďačná za každú radu.
Ďakujem, Barbora