Patrik1
19.02.17,11:50
Dobry den, poprosil by som o radu:
Som fyzicka osoba nepodnikatel a mam uz pridelene DIC z DU (nakolko prenajimam 1 byt v osobnom vlastnictve).
V roku 2016 som si prenajal pozemok od pravnickej osoby na obdobie 99 rokov, ktore som v roku 2016 aj vyplatil. V roku 2016 som sucasne z banky dostal hypotekarny uver. V roku 2017 na tomto pozemku mi bude postaveny dreveny zrub, ktory chcem nasledne taktiez prenajimat. Moja otazka znie:
- ak tuto nehnutelnost (zrub) zaradim do obchodneho majetku, mozem si uz v Danovom priznani za rok 2016 uplatnit uroky z hypoteky, ako vyplateny najom na 99 rokov, resp. vydavok za pripravu projektu a pripravne prace na stavbu zrubu?

Dakujem za kazdu radu.
Patrik
Mila123
19.02.17,13:27
áno ale iba formou odpisu, ale ten sa realizuje až po zaradení nehnuteľnosti do OM ....teda iba teraz odkladať doklady a počkať kedy budete mať kolaudáciu za sebou.......
Patrik1
19.02.17,13:48
Dakujem za odpoved. Odpis nehnutelnosti (40 rokov) mi je jasny, jednorazovy odpis ostatnych poloziek - uroky, projekt, prenajom atd. budem si uplatnovat az v DP za rok 2017 (napriek tomu, ze to bolo v r. 2016)? Dakujem.
veronikasad
19.02.17,14:12
Výdavkami súvisiacimi s obstaraním pozemku si chceš znížiť základ dane z prenájmu bytu?
Patrik1
19.02.17,19:28
Ospravedlnujem sa, zabudol som uviest, ze aj ten ZRUB chcem po vystaveni prenajimat - ten byt som spomenul preto, ze uz na DU mam DIC, cize som registrovany (to len preto, aby mi niekto nezacal vysvetlovat, ze sa musim najprv zaregistrovat a poziadat o DIC). Byt so zrubom samozrejme nesuvisi, sorry.
Consultix
20.02.17,10:51
"Jednorazovy odpis ostatnych poloziek" nema oporu v zakone. Vsetky naklady suvisiace s vystavbou (pocnuc projekmi, konciac poplatkom za kolaudacne rozhodnutie| vstupuju do obstaravacej ceny a nasledne do odpisov.