mercuris
11.07.06,22:44
Som nováčik v tejto branži, ako mám odúčtovať preexpirovaný tovar a čo s DPH? Prosím o radu. Vopred Ďk.
Tweety
12.07.06,05:36
Som nováčik v tejto branži, ako mám odúčtovať preexpirovaný tovar a čo s DPH? Prosím o radu. Vopred Ďk.
Normy prirodzených úbytkov zásob si účtovné jednotky stanovia vnútorným predpisom na základe vlastného zisťovania a ekonom, zdôvodnenia. Tieto sú súčasťou spotreby a predaja zásob 504/132.:cool:
KEJKA
12.07.06,08:20
Som nováčik v tejto branži, ako mám odúčtovať preexpirovaný tovar a čo s DPH? Prosím o radu. Vopred Ďk.
Podľa mňa preexpirovaný tovar sa nedá zahrnúť do normy prirodzených úbytkov. Je to len a len vecou obchodnej politiky, ako sa "zbaví" tovaru, ktorému končí exp. doba.
Ak zúčtujete preexpirovaný tovar do škôd, DPH neodvádate. Podľa všetkého už vám nič iné nezostáva. Aspoň v ZDP som špeciálne usmernenie pre takéto prípady nenašla.
Vladimír Ozimý
12.07.06,08:37
skor by som sa priklonil k nazoru Kejky...presne tak to co nepredate a je po zaruke nie je chyba tovaru ale vasa ze ste to nepredali...to jest nejde o prirodzeny ubytok materialu alebo tovaru...uz len ten nazov prirodzeny ubytok...no skor ide o skodu
Metodik
14.07.06,13:13
Nemožno sa jednoznačne k tomu postaviť, že ide o škodu.S lekárňami mám skúsenosti, daňovo ich spravujem. Tovar v lekárni je špecifický a nemožno ani hovoriť o prirodzených úbytkoch. Ak zadávateľ otázky mal na mysli lieky, tak tie sa musia povinne likvidovať cez spoločnosť ( meno mi vypadlo), pričom lekáreň by si mala držať minimálne zákonom stanovené množstvo liekov. Takže sa tu o nejakej obchodnej politike hovoriť príliš nedá. Nemáte ani možnosť lieky predať po záruke za zníženú ceny. Musia sa povinne zo zákona zlikvidovať. V danom prípade to považujeme za náklad spojený s rizikom podnikania a daňovo ho uznávame. Nehovorím však o tovare, ktorý je nakupovaný na komerčné účely.
Dramira
14.04.11,09:57
Čo sa rozumie pod pojmom "tovar na komerčné účely"?
Znamená to, že je potrebné pri účtovaní odpisovaného
tovaru rozlišovať čo je liek /má ŠÚKL kód/ a čo je ostatný
tovar /kaše, čaje, cukríky, kozmetika - nemajú ŠÚKL kód/?
Preexpirovaný liek je daňovým nákladom a ostatný preexpirovaný
tovar bez ŠÚKL kódu je nedaňový náklad?
adams
02.05.11,16:55
Potravinove doplnky, napr. rybi tuk - olej, tobolky, su tiez "tovar na komercne ucely"? Nie je to uctovnictvo lekarne, ale sukromnej osoby, ktora ma povolenie MZSR taketo doplnky predavat.
Konkretne tie doplnky po dobe expiracie vyskladnim zo skladu na zaklade vydajky a zauctujem 549/504?
Tweety
02.05.11,17:03
Potravinove doplnky, napr. rybi tuk - olej, tobolky, su tiez "tovar na komercne ucely"? Nie je to uctovnictvo lekarne, ale sukromnej osoby, ktora ma povolenie MZSR taketo doplnky predavat.
Konkretne tie doplnky po dobe expiracie vyskladnim zo skladu na zaklade vydajky a zauctujem 549/504?
549/132.
adams
02.05.11,17:10
549/132.

aj ked uctujem sposobom B?
a co sa tyka DPH... ide to mimo?
Tweety
02.05.11,17:11
aj ked uctujem sposobom B?
a co sa tyka DPH... ide to mimo?
Nie, pri účtovaní spôsobom B v tomto prípade je to tak, ako bolo uvedené v tvojom príspevku. Zo škôd sa odvádza dph.
adams
02.05.11,17:24
Nie, pri účtovaní spôsobom B v tomto prípade je to tak, ako bolo uvedené v tvojom príspevku. Zo škôd sa odvádza dph.

da sa to zauctovat nejako inac, aby sme neodvadzali DPH?