morim
20.02.17,12:41
Dobrý deň, kúpil som si osobné vozidlo ale v TP má kôli odpočtu DPH napísané kategória N1 - nákladné do 3500kg a teraz som sa dozvedel, že os.auto N1 nemôžem používať ako súkromné v podnikaní a prejdené km dokladovať knihou jázd. Neviete mi poradiť ako to vlastne je??
Auto je kúpené ako súkromné, deliacu mrežu má oficiálne domontovanú a len preto lebo je N1 nemôžem na ňom vykonávať jazdy, ktoré by som dal do učtovníctva??? Ako je to potom s vypĺňaním DP?,
Soňa K
20.02.17,11:46
Ak súvisí používanie N1 auta s príjmami z podnikateľskej činnosti, môžeš ho používať. Do výdavkov dávaš cestovné náhrady - PHM podľa tech. preukazu a základnú náhradu /ak si majiteľ zapísaný v TP/. PHM samozrejme súvisiace so služobnými cestami. Ktorá autorita Ti povedala, že nemôžeš N1 používať ?
JankaO
20.02.17,13:04
Predpokladám, že sa jedná o FO SZČO, ktorá bude využívať vlastné vozidlo v súvislosti s podnikaním v zmysle § 19/2 e. Tam pri uplatnení "kilometrovného"je podmienka použitia osobného motorového vozidla. V Na základe kategorizácie vozidiel, sa za takéto vozidlo považuje vozidlo M.
Toto ale nevylučuje možnosť použitia N-kového vozidla v súvislosti s podnikaním, iba náhrady sa budú počítať v zmysle Zákona o cestovných náhradách.
JankaO
20.02.17,13:45
V tomto prípade si základnú náhradu uplatniť nemôže.
Soňa K
20.02.17,15:08
Máš pravdu, všade píše zákonodárca o osobnom mv, ako myslíš aplikáciu Zákona o CN pri SZČO a N1 aute ?
veronikasad
20.02.17,15:12
Na aké účely ho používaš ? Aký máš predmet podnikania ?
JankaO
20.02.17,16:16
tak, že ako SZČO si môže uplatnoť v zmysle ZoCN len PHM, a ako zamestnanec náhradu za kilometer podľa dohody so zamestnávateľom....
pre info FR vydalo k tomu informáciu:https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Infoservis/Aktualne_informacie/dp/2014/2014_10_29_Vydavky_na_cestovanie_upr.pdf

..posledná strana
canbo
20.02.17,16:33
a čo predposledná a posledná veta usmernenia:
"...používanom na podnikanie alebo na
inú samostatnú zárobkovú činnosť, alebo nie je zahrnuté v obchodnom majetku. Daňové
výdavky sa potom uplatňujú rovnakým spôsobom, ako pri vlastnom osobnom motorovom
vozidle. "
Soňa K
20.02.17,16:41
Pre Teba by bolo zaujímavé, keby si ho zaradil do obchodného majetku a uplatňoval si naň všetky výdavky.