somrak
20.02.17,13:42
mam 56 rokov a od 1.9.2015 mi bola uznana choroba z povolania a teda aj narok na urazovu rentu. . lenže som pracoval v baníctve a narok na starobny dôchodok mam od 55.rokov a z tohto dôvodu mi socialna poisťovňa Bratislava zrušila urazovu rentu, že mam narok na starobny dôchodok. lenže ja som o starobny dôchodok nepožiadal a ani nechcem požiadať a urazovu rentu by som chcel poberať až do 62 rokov, kedy by som požiadal o starobny dôchodok. dakujem
veronikasad
20.02.17,13:00
§ 88 Zákona o sociálnom poistení
Podmienky nároku na úrazovú rentu

(1) Poškodený má nárok na úrazovú rentu, ak v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania má viac ako 40-percentný pokles schopnosti vykonávať doterajšiu činnosť zamestnanca alebo činnosť osoby uvedenej v § 17 ods. 2 (ďalej len "pokles pracovnej schopnosti") a nedovŕšil dôchodkový vek alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.
--------

Dôchodkový vek 55 rokov veku podľa § 21 ods. 1 zákona č. 100/1988 Zb. má poistenec, ktorý bol zamestnaný najmenej 25 rokov, z toho najmenej:

15 rokov v zamestnaní v baníctve so stálym pracoviskom pod zemou v hlbinných baniach alebo najmenej 10 rokov v takom zamestnaní v uránových baniach,

15 rokov v ostatných zamestnaniach v baníctve vykonávaných pod zemou v hlbinných baniach za splnenia podmienky, že bol z tohto zamestnania prevedený alebo uvoľnený v súvislosti s uskutočňovaním racionalizačných a organizačných opatrení alebo preto, že natrvalo stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav spôsobilosť ďalej vykonávať doterajšiu prácu alebo ju nesmel vykonávať pre ochorenie na chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou alebo pre dosiahnutie najvyššej prípustnej expozície,

20 rokov v ostatných zamestnaniach v baníctve vykonávaných pod zemou v hlbinných baniach; v zamestnaniach pod zemou pri uskutočňovaní podzemných stavieb baníckym spôsobom; v zamestnaniach členov leteckých posádok a pracovníkov sústavne činných v lietadle za letu; v zamestnaniach členov posádok námorných lodí; v zamestnaniach, v ktorých sa vykonávajú zvlášť ťažké a zdraviu škodlivé práce v hutách alebo ťažkých chemických prevádzkach; v zamestnaniach kesonárov a potápačov; v zamestnaniach vykonávaných v prostredí ohrozenom vo významnej miere ionizujúcim žiarením pri úprave a konečnom spracovaní rádioaktívnych surovín, v jadrových elektrárňach a pri obsluhe cyklotrónu a výskumného reaktora.
-------
Postup SP je v súlade so zákonom o sociálnom poistení ...