mondes
21.02.17,09:16
Prosím Vás, o SF som ešte nikdy neúčtovala, ani sme so SF nikdy nečerpali. Rada by som si na základe predch. témy zhrnula postup účtovania a Vás prosím o kontrolu. Takže:
1. V Olympe (mzdový softvér) mám tvorený SF vo výške cca. 17 eur.
- Zaevidujem to do evidencie SF a v PD zaúčtujem k 31.12.2016 ako VOZD - Tvorba SF. Je to všetko pokiaľ ho nečerpeme? Môžeme ho účtovať do VOZD, ak ho zamestnávateľ neplánuje čerpať?

2. SZČO má v Olympe vytvorený SF za 5 rokov dozadu, avšak nikdy o ňom neúčtoval, ani ho nečerpal. Dá sa s týmto niečo robiť? Môžem spočítať SF za všetky roky a zaúčtovať do PD a zaevidovať do SF? Alebo tak môžem urobiť už len so SF z r. 2016.
Srdečná vďaka.
Tweety
21.02.17,09:09
1. Áno, je to zákonná tvorba S:F:
2. Dá, spočítaj predch, roky a potom už zaúčtuješ podľa toho, či to bude alebo nebude významná suma.
R,. 2016 ešte stále môžeš zaúčtovať, samozrejme, ak už nie je DP podané.
mondes
21.02.17,10:40
Ďakujem Tweety. A aká je to významná suma? Napr. v mojom prípade mám živnostníka, ktorý má len jedného zamestnanca na PZ s minim. mzdou. Takže tam je SF tvorený v priemere nejakých 25 eur ročne. Mám, resp. musím o tom vôbec účtovať? Čo v prípade, ak to nechám tak?
Áno, viem, že r. 2016 ešte môžem účtovať a práve do r. 2016 som chcela zaúčtovať u tohto živnostníka aj SF z min. rokov. Srdečná vďaka Ti. :)
Tweety
21.02.17,10:50
Musíš tvoriť S.F., vyplýva to zo zákona. 25 eur isto nie je významná suma.
mondes
21.02.17,12:39
Áno, ja ho tvorím. Ale len v mzdovom programe a vôbec ho neevidujem do SF, ani neúčtujem o tvorbe. Musí sa to? Vďaka.
Tweety
21.02.17,12:43
To, že ho máš niekde vygenerovaný to je ok, ale nemáš ho v účtovníctve.
mondes
21.02.17,13:06
A práve to ma zaujíma. Či musím o ňom účtovať, ak zamestnávateľ ho neplánuje čerpať. Tvoriť musím, to viem. Ďakujem Ti veľmi pekne.