AntonMalovsky
22.02.17,10:21
Ked SZCO vykonava cinnost, ktora vykazuje znaky zavislej cinnosti, ide o nelegalnu pracu. Je potrebne splnit vsetky podmienky zavislej cinnosti stanovene zakonom? Ak by som ako SZCO pouzival vlastny pocitac, mobil, stol, stolicku, ale sedel by som u zakaznika, robili by sme objednavky, islo by o zavislu cinnost?
Popripade, bola by moznost riesit tuto situaciu zalozenim si s.r.o?

Dakujem za odpoved
Ing. Ľubomír Janoška
22.02.17,09:50
Definícia závislej práce je v § 1 ods. 2 Zákonníka práce, podľa ktorého „za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností“.

Z tohoto pohľadu je jedno, či dodávateľom je živnostník alebo s.r.o.o, dôležité je, aby bolo zrejmé, že náklady súvisiace so službou znáša dodávateľ (sedieť u zákazníka môžete výnimočne, ale by mali ste mať domáce pracovisko) a že služba sa nemeria na hodiny, ale na vopred dohodnuté dodávky.
AntonMalovsky
22.02.17,11:01
Ako sa da posudit to sedenie u zakaznika? Ak by sa nepipala dochadzka, tak by nebolo mozne zistit, ci je tam dotycny kazdy den v rovnakom case, alebo nie. Co v pripade, ak firma ponukne cast penazi na TPP a zvysok penazi na zivnost? Takato moznost je akceptovatelna?
veronikasad
22.02.17,11:05
o výkon akej práce ide ?
AntonMalovsky
22.02.17,11:54
O pracu v oblasti IT - programovanie, analyza, atd.
AntonMalovsky
22.02.17,13:47
O zavislu pracu sa jedna vtedy, ak sa splnia vsetky znaky zavislej prace. Cize ak dotycny by nepracoval v urcenom case a vyuzival by vlastne prostriedky, tak to nemozno oznacit za zavislu cinnost.
Ing. Ľubomír Janoška
22.02.17,13:47
Keď to nemá byť švarc systém, tak sa nemá sledovať dochádzka, Kódiť sa dá aj z domu a zadania sa dajú komunikovať mailom alebo na občasných rokovaniach.
Pri kombinácii pracovného pomeru s obchodnými dodávkami by som očakával, že dodávaky budú o niečom úplne odlišnom než pracovná náplň v pracovnom pomere.
veronikasad
22.02.17,13:59
Neviem, či rovnakého názoru by bol aj IP... Robila som asi 2 roky takéto DP typu B, na ďalší rok už doniesol Potvrdenie o zdanitelných príjmoch. Nepýtala som sa prečo - žeby prievan vo firme z IP ?
kopretinka
22.02.17,14:28
ITčkári sú bežne "na voľnej nohe",pri takej práci nemusíš predsa sedieť u "zamestnávateľa" v kancelárii
AntonMalovsky
22.02.17,14:37
Objednavatel (zamestnavatel) chce, aby som bol pritomny v kancelarii
veronikasad
22.02.17,14:49
Budeš mať príjem aj od iných zákazníkov, alebo len od "zamestnávatela" ? V kancelárii budeš celú pracovnú dobu firmy ?
jslancik
22.02.17,14:50
chlapče, ale to je vzťah nadriadený+podriadený. je jasné, že vieš, ako to je, len chceš presvedčiť sám seba, že je to OK... A pretože by bolo ťažké od IP dokázať opak, tak si to kľudne nahováraj ďalej...
AntonMalovsky
22.02.17,15:37
Mne je jasne, ze to nie je uplne s kostolnym poriadkom. Ano v kancelarii by som asi musel byt celu dobu. Ak by sa ale neviedla dochadzka v mojom pripade, tak neviem ako by bolo preukazatelne, ze som tam kazdy den. Co v pripade s.r.o? Tam uz je vztah pravnicka osoba - pravnicka osoba.
AntonMalovsky
22.02.17,15:40
Co v pripade, ze firma ponuka sucasne TPP a zivnost? Cast penazi by bola normalna mzda a cast na fakturu. Osobne si myslim, ze aj v tomto pripade ide o svarc
veronikasad
22.02.17,15:41
Myslím že ani za s.r.o. túto závislú prácu neskryješ. Stále by si bol pri kontrole IP v pozícii zamestnanca firmy, v priestoroch ktorej sa zdržiavaš.
Výkon práce budeš fakturovať ako ? Počet odpracovaných hodín alebo ?
AntonMalovsky
22.02.17,15:46
V ramcovej zmluve by bola dohodnuta fixna mesacna odmena. Cize nie podla poctu hodin
veronikasad
22.02.17,15:51
to ti neprejde
AntonMalovsky
22.02.17,15:53
Este padla ponuka robit sucasne na TPP a zivnost. Cast penazi by som dostal ako mzdu a cast na fakturu. Ale to sa mi nezda, nakolko ta zivnost by bola stale ako zavisla cinnost. Neviem co by tym zamestnavatel docielil
veronikasad
22.02.17,16:00
čo by docielil ?šetrenie na odvodoch firmy. To by bolo pre teba finančne výhodné len v prvom roku podnikania, kedy by si neplatil žiadne odvody. Treba však očakávať nedoplatok v RZZP a po prekročení limitu pre povinnú registráciu v SP platenie odvodov z minimálneho vymeriavacieho základu (aj za zamestnávatela)
AntonMalovsky
22.02.17,16:03
No ale ci je vobec mozne vykonavat tu istu cinnost v tej istej firme na TPP a aj SZCO zaroven. Vtedy by IP uz nebolo podozrive, ze som tam zamestnany a este beriem od nich na fakturu?
veronikasad
22.02.17,16:45
Bolo podozrivé rovnako ako pri plnej práci na živnosť. Ak ti to "zamestnávateľ" nezakazuje, skús si nájsť zopár zákaziek aj mimo tejto firmy.
kopretinka
22.02.17,16:48
ak máš sedieť v kancli 8hodín,tak nech ťa zamestná na TPP
AntonMalovsky
23.02.17,11:58
Este ma napadla moznost: mat vlastne nastroje (pc, stol, proste vsetko), prenajimat si od nich miestnost a tym padom by sa vylucila moznost, ze tam som ako ini zamestnanci. Ci?
kopretinka
23.02.17,18:00
aj mňa to napadlo,možno by to mohlo byť riešenie.