Smeck
12.07.06,09:20
Ahojte,

od augusta budem fungovat ako SZCO s vykonom prace v mieste trvaleho bydliska. Byvam u rodicov a chcem s nimi vytvorit zmluvu o prenajme bytu, aby som si mohol aj tieto naklady uplatnit v danovom priznani.
Budu musiet moji rodicia podat danove priznanie na prijem z prenajmu? Resp. je nejaka hranica od ktorej to uz budu musiet urobit?
Dakujem
Vladimír Ozimý
12.07.06,07:31
je to príjem podla paragrafu 6 ods 3 a ten je oslobodeny podla paragrafu 9 ods 1 pism h do výšky 5 násobku životného minima to jest 4730 * 5 pri prekročení tohto príjmu zdaňujú len príjem dosiahnutý nad túto hranicu príjmu
Smeck
12.07.06,07:43
Cize ak nepresiahne 4730*5=23650SKK netreba to uvadzat ani do danoveho priznania?
Vladimír Ozimý
12.07.06,08:01
presne tak, neuvadza sa to do daňového priznania.
renča1
12.07.06,08:13
Cize ak nepresiahne 4730*5=23650SKK netreba to uvadzat ani do danoveho priznania?

Byt ak je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov to znamená ak byt tvoji rodičia nadobudli byt spoločne, tak suma 23 650,00 sa môže zvýšiť aj na dvojnásobok. Spoločný ročný príjem by sa delil na polovicu a tým pádom by ani u jedného z nich nevznikla povinnosť odviesť daň z príjmu, pretože pri rozdelení spoločného príjmu by bol tento príjem oslobodený a to preto lebo by nepresiahol u každého z nich 5 násobok život. minima pre r.2006.

Ak by to bolo takto , tak ty by si si môhol v daňových výdavkov uplatniť vyššiu sumu za prenájom a rodičia by neplatili daň z príjmu.
Vladimír Ozimý
12.07.06,08:34
to renča: dobra rada nad zlato :)
Johanka
12.07.06,10:03
Ahojte,

od augusta budem fungovat ako SZCO s vykonom prace v mieste trvaleho bydliska. Byvam u rodicov a chcem s nimi vytvorit zmluvu o prenajme bytu, aby som si mohol aj tieto naklady uplatnit v danovom priznani.
Budu musiet moji rodicia podat danove priznanie na prijem z prenajmu? Resp. je nejaka hranica od ktorej to uz budu musiet urobit?
Dakujem
Odbočím od témy - používať bytový priestor na podnikanie - na prvý pohľad jemne podozrivé, možno by napovedal predmet činnosti ....
Vladimír Ozimý
12.07.06,10:04
možno by stačilo prehlásiť časť bytu ako podnikateľské priestory....a zaplatiť vyššiu daň na mesto možno by to bolo ošetrené
Johanka
12.07.06,11:44
Správne riešenie, len treba prepočítať, aby sa im to nepredražilo. Napr. v PN máme daň z nehnuteľnosti na podnikateľské nehnuteľnosti 90 Sk/m2 ....
Vladimír Ozimý
12.07.06,11:57
no to je na rok takze keby mu dali jednu izbu na podnikanie o rozlohe cca 20 metrov tak cena je 1800 sk ak si to manzelia každy uplatní tych 23650 Sk +23650 Sk je 47300 Sk * 0,19 = 8987 sk ušetrene na dani a to nehovorím o odvodoch takže sa to isto oplatí...všetko treba kalkulovať s tým aký bude príjem to je dôležité ak má príjem 100 tis za rok sa mu neoplatí dávať do nákladov ani nájom ani nič...
Johanka
12.07.06,14:20
Ešte aby si to Smeck prečítal .... :)
Smeck
13.07.06,09:11
Dakujem za komentare, precital som si :)

predmet cinnosti - programovanie tj. podnikanie podla osobitnych predpisov - na zaklade autorskeho zakona. Dufam ze uz teraz to nieje podozrive ;) - nechcem fungovat mimo zakona.

V podstate ide o to, ze budem doma vysedavat za notebookom, obcas zanesiem svoje vytvory do firmy s ktorou budem mat dohodu.
Takze budem prispievat rodicom na chod domacnosti. Toto bola len snaha pomoct trochu mojmu danovemu priznaniu v roku 2007 - aby som si mohol odpocitat naklady za prenajom. Ak sa to ma komplikovat roznymi vybavovackami a neviem cim vsetkym, pripadne ak by museli rodicia podavat danove priznanie zvlast kvoli mne ze im platim "najomne" tak to radsej necham tak a dam im to zo svojich sukromnych penazi.
Johanka
13.07.06,09:21
Aj programovanie v bytovom priestore je podozrivé, ak si chceš dávať do výdavkov náklady spojené s využívaním tohoto bytového priestoru. Nakoľko je programovanie podľa mňa "nízkovýdavková" činnosť, pouvažuj skôr o tom, že máš možnosť uplatniť si tzv. paušálne výdavky, ktoré sú pre rok 2006 40 % z dosiahnutých príjmov. A to budeš ušetrený vedenia účtovníctva. Predpísané sú len evidencie, ktoré by pri Tvojom predmete činnosti neboli náročné.
Idiotka
13.07.06,09:37
Aj p........... je podozrivé, ak si chceš dávať do výdavkov náklady spojené s využívaním tohoto bytového priestoru. .

Nič v zlom a už vonkomcom nie osobne, ale apriori sa mi nepáči ten spôsob uvažovania...čo môže a čo nemôže byť p o d o z r i v é pre daňový úrad. Ja VIEM, že vychádza z konkrétnych životných skúseností, väčšinou zo stretnutí s daňovými kontrolórmi, ale:

- nezabúda sa na prezumpciu neviny?
- čo je podozrivé na tom ,že OSZČ si dá do nákladov pomernú časť ..prenájmu priestoru kancelárie? Keby si prenajal kanceláriu v "podnikateľskom centre", zaplatí niekoľkonásobne viac - v konečnom efekte zníži základ dane, ergo zaplatí menej dane. To je v poriadku? To nie je podozrivé?
Viem, mierne mimo témy, ale som musela...:D
renča1
13.07.06,09:49
Dakujem za komentare, precital som si :)

predmet cinnosti - programovanie tj. podnikanie podla osobitnych predpisov - na zaklade autorskeho zakona. Dufam ze uz teraz to nieje podozrive ;) - nechcem fungovat mimo zakona.

V podstate ide o to, ze budem doma vysedavat za notebookom, obcas zanesiem svoje vytvory do firmy s ktorou budem mat dohodu.
Takze budem prispievat rodicom na chod domacnosti. Toto bola len snaha pomoct trochu mojmu danovemu priznaniu v roku 2007 - aby som si mohol odpocitat naklady za prenajom. Ak sa to ma komplikovat roznymi vybavovackami a neviem cim vsetkym, pripadne ak by museli rodicia podavat danove priznanie zvlast kvoli mne ze im platim "najomne" tak to radsej necham tak a dam im to zo svojich sukromnych penazi.

Ja na tom nevidím nič "podozrivého" . Je to normálne, ved budeš míňať napr. aj elekt. Nie si vlastníkom bytu a je pochopiteľné, že budu chcieť od teba za nájom v ktorom bude rozpísané aj spotreba elektriky, odvoz odpadu... Už hore vyššie som ti rozpísala, ako môžu tvoji rodičia predísť daňovému priznaniu a nezdaňovať príjem za prenájom.
Smeck
13.07.06,10:44
pravda je, ze moc velke naklady mi pri tom nevzniknu. Preto som uvazoval nad moznostou zahrnutia najomneho do nakladov. Snad by to v konecnom dosledku vydalo viac ako tych 40%.

Ale asi bude lepsia ta cesta cez pausalne vydavky. Mozno casom ked budem vediet co a ako, tak sa dam aj na uctovanie.

Ako vyzera taka evidencia pre pausalne vydavky? Je to niekde definovane?
Johanka
13.07.06,13:46
To slovo podozrivé je smerované na to, že sa jedná o bytový priestor. Už Vladimír predomnou na to upozornil v súvislosti s väčššími nákladmi na daň z nehnuteľnosti. On si neprenajíma kanceláriu ako klasický nebytový priestor ....
Niekoľkokrát sa tu preberali prenájmy bytov na kancelárske, skladové a iné účely a možné dopady na neuznanie takýchto výdavkov ...
Johanka
13.07.06,13:52
pravda je, ze moc velke naklady mi pri tom nevzniknu. Preto som uvazoval nad moznostou zahrnutia najomneho do nakladov. Snad by to v konecnom dosledku vydalo viac ako tych 40%.

Ale asi bude lepsia ta cesta cez pausalne vydavky. Mozno casom ked budem vediet co a ako, tak sa dam aj na uctovanie.

Ako vyzera taka evidencia pre pausalne vydavky? Je to niekde definovane?
§6 ods.10 Zákona o dani z príjmov - evidencia o príjmoch v časovom slede, o zásobách a pohľadávkach.
V predchádzajúcej odpovedi som zabudla uviesť, že k 40 % môžeš pripočítať preukazne zaplatené sociálne a zdravotné poistenie.
Smeck
14.07.06,05:16
cize budem lepit do zosita vsetky blocky z nakupov a odkladat vypisy z uctu?
Johanka
14.07.06,07:03
Treba všetko odkladať, spôsob uplatnenia výdavkov sa vyberie výhodnejší (podľa prepočtu) .