bučo
12.07.06,09:44
Ahojte poradaci, spoločnosť s r. o. je štvrťročným platcom DPH, kedy sa stává mesačným pltcom DPH, pretože zákon určuje kedy sa stáva platcom DPH, ale nikde sme nenašli za akých podmienok sa stáva mesačným platcom.
Dakujem
DanielaT
12.07.06,07:54
pozri §77 zakona
Tweety
12.07.06,07:57
Ahojte poradaci, spoločnosť s r. o. je štvrťročným platcom DPH, kedy sa stává mesačným pltcom DPH, pretože zákon určuje kedy sa stáva platcom DPH, ale nikde sme nenašli za akých podmienok sa stáva mesačným platcom.
Dakujem
§ 77
Zdaňovacie obdobie
(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.
(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.
(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
dufulus
03.11.09,17:49
takže keď som zistil v 3. kvartáli že s.r.o.-čka má obrat vyšší ako 331 939, 19 eura, (za kalendárny rok 2009) treba túto skutočnosť nahlásiť na DÚ v októbri- čiže som danú povinnosť už zmeškal???


a keď som to zistil až v októbri, mám to nahlásiť až v januári (po ďalšom kvartáli) alebo ako??

ďakujem
tuta
03.11.09,18:00
Pozri si príslušný paragraf:

Registračná povinnosť
§ 4
Na začiatok

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.


mimotemy Ten Tvoj obrat je riadne vysoký :D
grammatika
03.11.09,19:08
§ 77
Zdaňovacie obdobie
Na začiatok

(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

Z tohto vyplýva:
že ak ste mali obrat nižší v roku 2008 ako 331.939,19 €, tak v roku 2009 ste štvrťročným platcom DPH.
Kedže počas roka 2009 ste prekročili tento limit, tak od januára 2010 sa stanete mesačným platcom. Môžte si ale zvoliť už v priebehu roka 2009, že sa stanete mesačným platcom podľa odseku 4. Ale nemusíte.

-------------
Opravte ma ak sa mýlim ;)
azla
03.11.09,19:13
takže keď som zistil v 3. kvartáli že s.r.o.-čka má obrat vyšší ako 331 939, 19 eura, (za kalendárny rok 2009) treba túto skutočnosť nahlásiť na DÚ v októbri- čiže som danú povinnosť už zmeškal???


a keď som to zistil až v októbri, mám to nahlásiť až v januári (po ďalšom kvartáli) alebo ako??

ďakujem

Tebe ide zrejmé o zmenu zdaňovacieho obdobia.
V roku 2009 máš kvartálne zdaňovacie obdobie, od 1.1.2010 bude pre teba povinné mesačné zdaňovacie obdobie.
Ak by si chcel zmeniť zdaňovacie obdobie ešte v roku 2009, môžeš tak urobiť od mesiaca október 2009.
Sú rôzne názory či to treba oznámiť na DÚ, ako a dokedy.

Tento link Ťa nasmeruje na danú tému.

http://www.porada.sk/1188405-post12.html