xxxmasterxxx
22.02.17,15:34
Dobrý den prajem. Chcel by som sa opýtat otazocku ohladom gum. Na zaciatku zimy sme prezuli gumy na zimne ale zabudli sme si poznacit tie letne ktora bola kde (vpredu vpravo atd) chcel by som sa opytat ci sa to nejako da zistit bez oznacenia.. vopred dakujem.
buchač
22.02.17,15:00
Dá sa zistiť to ojazdenie. Presné osadenie pred zhodením by sa len tipovalo.
https://www.google.sk/search?q=opotrebenie+pneumat%C3%ADk+na+aute&client=opera&hs=tLw&channel=suggest&hl=sk&oq=opotrebenie+pneumat%C3%ADk+na+aute&gs_l=heirloom-serp.3...459583.463392.0.465686.13.13.0.0.0.0.544. 2034.0j2j3j0j1j1.7.0....0...1ac.1.34.heirloom-serp..8.5.1027.HnxVQ5oQTZw

Vrelo ale doporučujem zbehnúť do pneuservisu, kde vysvetlíš situáciu.
Majú lepší pohľad a aj meracie prístroje na hlbku dezénu.
Možno bude pneu pred nahodením potrebné aj vyvážiť.

Ono je to v podstate aj jedno, kde dáš ktorú.
Platí viamenej pravidlo, že lepší dezén sa dáva dopredu (v zime je to ale naopak).
vicktor
22.02.17,15:20
Mozu mat pristroje ake chcu, ale vestecku gulu mat nebudu.
Bola by to extra nahoda, ak by ste kolesa dali opat tak ako boli predtym.
Ale aj tak by sa nic zle nestalo.
buchač
22.02.17,15:29
...jj...zle som napísal, tak zavádzajúco.
Opravené.
misoft
22.02.17,17:38
Teoreticky - je to jedno. Koleso ako koleso (ibaže by vpredu boli iného rozmeru ako vzadu - u nás nereálne).
A ako napísali - rozhoduje často len a len hĺbka dezénu (prípadne opotrebenie - predné sú často opotrebovanejšie, najmä ak geometria nie je tip-tip a tiež aj preto, že viacej na ne pôsobia axiálne [bočné] sily pri zatáčaní) - ja osobne by som preferoval lepší dezén vždy dopredu (aj napriek názorom inch, že patria dozadu). A prečo?
V zime - vozidlo musí byť v snehu vedené - držať stopu - ojazdené sa buú len odvaľovať po povrchu snehu, ale sa tzv. nezahryznú a budú sa čiastočne šmýkať (nebudú držať smer). V lete - mnohí preferujú do zadu s lepším dezénom. Ale za mokra tie ojazdené vpredu nedokážu účinne odvádzať vodu spod kolesa pre znížený profil dezénu a môže nastať aquaplaning. Treba si uvedomiť, že zadné kolesá idú skoro vždy v stopách predných (mimo zatáčania) a tak predné im "vyčistia" cestu od vody.
To je moje logické vysvetlenie - treba totiž uvažovať logicky, čo sa deje, keď sa koleso odvaľuje po vozovke.
vulxy
23.02.17,07:17
lepsie kusy davam do predu ,su viac namahane a po case sa zodru na rovnako ako su zadne...tak s jednou komplet sadou sa teoreticky najazdi viac ale plati to len ked je podvozok v OK stave ,tlmice,geometria ,vyvazenie kolies atd.
vicktor
23.02.17,09:06
Preco u nas nerealne? Su auta (sportove lepsich znaciek) kde su rozne rozmery prepisane vyrobcom.