Jozef Hrdlo
22.02.17,16:30
Dobry den,



som zamestnany na plny uvazok a popri zamestnani si privyrabam ako muzikant (mam okrem prijmu zo zamestnania aj dalsie prijmy). Konkretne za minuly rok som ako muzikant zarobil 700 € (mam zmluvy o vykonani umeleckeho diela podla autorskeho zakona). Danove priznanie si musim robit sam (prijmy zo zamestnania + prijmy z muziky).

Otazky:

1. akym sposobom je najvhodnejsie to zdanit?

2. je potrebne aby som si vybavil DIC? (slobodne povolanie - umelec)

3. Ak si vybavim DIC budem musiet platit do zdravotky a socialky nieco navyse napriek tomu, ze za mna uz odvadza zamestnavatel?





Dakujem pekne.
veronikasad
22.02.17,15:35
DIČ pre slobodné povolanie si si mal vybaviť predtým ako si začal túto činnosť vykonávať (teraz to bude s pokutou)

Pri príjme ktorý uvádzaš odvody do SP platiť nebudeš. Do ZP pri súbehu zamestnania preddavky nebudú z minimálneho vymeriavacieho základu, ale zo skutočného, výšku preddavkov ti oznámi zdravotná poisťovňa po vykonaní RZZP.

Pri zdaňovaní príjmov si môžeš uplatniť paušálne výdavky. Podávaš DP typu B, do ktorého zahrnieš príjmy zo zamestnania aj slobodného povolania (nemôžeš požiadať zamestnávatela o vykonanie ročného zúčtovania dane).
Jozef Hrdlo
22.02.17,16:04
Dakujem krasne za odpoved.

Ano s pokutou uz pocitam, myslim ze by to malo byt 60 € za oneskorenu registraciu. A prosim ta musim sa zaregistrovat aj na Statistickom urade?

Co sa tyka odvodov do SP, preco nebudem platit, resp. od akeho prijmu popri zamestnani musim platit dodatocne do SP?

Celkovo teda ak dobre pocitam z mojho dalsieho hrubeho prijmu 700 € popri zamestnani si odpocitam 40% pausalne vydavky - ostane mi 420 €, z ktorych pojde 14% do ZP a potom 19% dan. Spravne?
Dakujem
veronikasad
22.02.17,16:10
aký ročný príjem z tejto činnosti predpokladáš ?
veronikasad
22.02.17,16:12
Do ZP nebudeš platiť z celej sumy. Základ dane vydelíš koeficientom 1,486 a z toho poistné je 14 % - to budeš mať ako nedoplatok v RZZP.

Limit pre povinnú registráciu do SP pre rok 2016 je 12*441,50 - bez ohladu na počet mesiacov podnikania.
veronikasad
22.02.17,16:13
Štatistický úrad prideľuje IČO, neviem či ho musia mať aj slobodní umelci ... (povedia ti na DU)
Jozef Hrdlo
22.02.17,16:24
príjem z muziky mam za minuly rok presne 700 € ale nadobudol som to postupne pocas celeho roka
veronikasad
22.02.17,16:26
pre posúdenie povinnej registrácie je úplne jedno či ho získaš za jeden alebo 12 mesiacov. Pri takomto príjme ti povinná registrácia nehrozí
Jozef Hrdlo
22.02.17,16:31
Okey super dakujem krasne. Takze so SP nemusim ja nic riesit ani tam ist ani nic nebudem platit ano? Ale do zdravotky budem musiet ist uz ked budem mat DIC sa nahlasit ano?
veronikasad
22.02.17,16:41
presne tak ako píšeš. DIČ si vybav skôr ako podáš daňové priznanie za rok 2016