denisa1
12.07.06,09:57
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Naša zemestnankyňa dala žiadosť o okamžité skončenie pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov.(priniesla papier od lekára) Nenastúpila do zamestania iba priniesla žiadosť. Chcem sa opýtať, či sme povinný tejto žiadosti vyhovieť? (ona nechce preradiť na inú prácu, chce odísť)Nepodlieha náhodou 2 v jej prípade 3 mesačnou výpovednou lehotou?:)
Zita4
12.07.06,08:00
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Naša zemestnankyňa dala žiadosť o okamžité skončenie pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov.(priniesla papier od lekára) Nenastúpila do zamestania iba priniesla žiadosť. Chcem sa opýtať, či sme povinný tejto žiadosti vyhovieť? (ona nechce preradiť na inú prácu, chce odísť)Nepodlieha náhodou 2 v jej prípade 3 mesačnou výpovednou lehotou?:)
§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.


Výpovedná doba v tomto prípade nie je žiadna, pretože ide o okamžité skončenie PP, dostane náhradu mzdy počas doby, ktorá by bola výpovednou dobou pri výpovedi - t.j. dva mesiace.
Tweety
12.07.06,08:02
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Naša zemestnankyňa dala žiadosť o okamžité skončenie pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov.(priniesla papier od lekára) Nenastúpila do zamestania iba priniesla žiadosť. Chcem sa opýtať, či sme povinný tejto žiadosti vyhovieť? (ona nechce preradiť na inú prácu, chce odísť)Nepodlieha náhodou 2 v jej prípade 3 mesačnou výpovednou lehotou?:) Podľa zákonníka práce v § 69odst.1 písma, má takú možnosť.
podľa odst. 4 má nárok na náhradu mzdy za VD v sume 2 priemerných mesačných platov.:eek:
dana9
12.07.06,08:03
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Naša zemestnankyňa dala žiadosť o okamžité skončenie pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov.(priniesla papier od lekára) Nenastúpila do zamestania iba priniesla žiadosť. Chcem sa opýtať, či sme povinný tejto žiadosti vyhovieť? (ona nechce preradiť na inú prácu, chce odísť)Nepodlieha náhodou 2 v jej prípade 3 mesačnou výpovednou lehotou?:)

Podľa môjho názoru iba v prípade, ak by ste ju po 15 dní nepreradili. Pokiaľ táto doba neuplynie, tak nemá právo okamžite skončiť PP.
Ak by ste ju úprepradili, tak môže dať normálnu výpoveď, s výpovednou dobou, ktorá je pre ZC vždy dva mesiace.

dana:)
Chobot
12.07.06,08:09
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Naša zemestnankyňa dala žiadosť o okamžité skončenie pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov.(priniesla papier od lekára) Nenastúpila do zamestania iba priniesla žiadosť. Chcem sa opýtať, či sme povinný tejto žiadosti vyhovieť? (ona nechce preradiť na inú prácu, chce odísť)Nepodlieha náhodou 2 v jej prípade 3 mesačnou výpovednou lehotou?:)

Ja si myslím, že tá okamžitá výpoveď zo zdravotných dôvodov je podmiená tým, že ju zamestnávateľ nepreloží na iné miesto do 15 dní. Ak len prinesie papier, tak ešte ju to neporávňuje okamžite skončiť, ale musí požiadať zamestnávateľa, aby ju preložil. Ak sa tak nestane, až potom nastane hmotnoprávna podmienka na uplatnenie okamžitého skončenia PP.

Najprv ju preložte na inú vhodnú pozíciu, ktorá jej neohrozí zdravie. Tým si splníte povinnosť a ona nebude môcť okamžite skončiť PP, ale len výpoveďou.

Ak ju nemôžete preložiť, tak sa s ňou dohodnite na ukončení PP s vyplatením odstupného. Ona aj tak asi nebude už pracovať ani na inej pozícii. Ide o to, do akej miery sa s ňou chcete naťahovať a robiť si navzájom prieky. Každý má svoju pravdu, treba nájsť kompromis.
Chobot
12.07.06,08:11
dana9, ubehla si ma!!!:mad:

Ale veď to nevadí ;) .
denisa1
12.07.06,08:16
Ďakujem Vám veľmi pekne. Ešte jedna vec, priniesla nám potvrdenie od lekára, kde je napísané, že odporúča zmenu práce. Je to ale iba ambulantná správa,nie je to lekársky posudok.Stačí len takýto kúsok papiera, aby sme s nou mohli skončiť PP (keďže nemáme pre ňu inú vhodnú prácu) alebo si máme od nej vyžiadať lekársky posudok? Ešte raz ďakujem:)
Chobot
12.07.06,08:34
Ďakujem Vám veľmi pekne. Ešte jedna vec, priniesla nám potvrdenie od lekára, kde je napísané, že odporúča zmenu práce. Je to ale iba ambulantná správa,nie je to lekársky posudok.Stačí len takýto kúsok papiera, aby sme s nou mohli skončiť PP (keďže nemáme pre ňu inú vhodnú prácu) alebo si máme od nej vyžiadať lekársky posudok? Ešte raz ďakujem:)

Ja by som si vypýtal kompletný posudok, nech vidím, v čom ju práca ohrozuje, prípadne môžeš argumentovať tým, že chceš vedieť, ktoré atribúty práce ju ohrozujú, aby si mohla urobiť do budúcna nápravu.

Len výmenný poukaz by som neakceptoval a už vôbec nie len s textom, že doporučuje zmenu práce. To by jej mohla napísať ktorákoľvek známa lekárka.

Veď aj ZP hovorí o "lekárskom posudku", nie nejakom potvrdení od lekára. Posudok je podľa mňa niečo komplexnejšie, než len výmenný poukaz s jednou vetou.
dana9
12.07.06,08:36
Ešte jedna vec, priniesla nám potvrdenie od lekára, kde je napísané, že odporúča zmenu práce. Je to ale iba ambulantná správa,nie je to lekársky posudok.Stačí len takýto kúsok papiera, aby sme s nou mohli skončiť PP (keďže nemáme pre ňu inú vhodnú prácu) alebo si máme od nej vyžiadať lekársky posudok? Ešte raz ďakujem:)

Ak s ňou chcete skončiť PP podľa § 63 ods. 1 písm. c) ZP:
zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravotníckej správy, alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak dosiahol na pracovisku najvyššiu prípustnú expozíciu určenú záväzným posudkom príslušného orgánu na ochranu zdravia.

tak vtedy nestačí lekárska správa, musí to byť vo forme lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu štátnej zdravotníckej správy, alebo rozhodnutia orgánu sociálneho zabezpečenia (to je tuším posudková komisia Soc. poisťovne), dokonca sa mizdá, že voči tomu je možné podať aj opravný prostriedok.


Zároveň platí, že ani na nemôže dať výpoveď pokiaľ to nie je vo forme lek. posudku.
dana :)
dana9
12.07.06,08:37
dana9, ubehla si ma!!!:mad:

Ale veď to nevadí ;) .

:D :D :D

raz jeden, raz druhý :p Tomu hovorím motivácia :)

dana
denisa1
12.07.06,08:41
ĎAKUJEM a prajem všetkým pekný deň.
Veľmi ste mi pomohli.
mrsplit
29.05.09,07:04
Predložil som zamestnávateľovi lekársky posudok, že nemôžem zo zdravotných dôvod vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnávateľ mi ponúkol preradenie na iný druh práce (nie v zmysle mojej pracovnej zmluvy) za pre mňa nevýhodných podmienok - nižšia mzda, iná pracovná doba, iné miesto výkonu práce...Túto ponuku som odmietol, resp. neprišlo k dohode o preradení na iný druh práce a tak mi ponúkli, aby som dal výpoveď dohodou. Ja som im ale oznámil, že okamžite skončím pracovný pomer zo zdravotných dôvodov, na čo mi povedali, že v takom prípade nebudem mať nárok na odstupné, lebo som odmietol nimi ponúknuté preradenie...
Chcel by som sa teda dozvedieť, či ak neprišlo k dohode o preradení na iný druh práce z dôvodu zmenených pracovných a mzdových podmienok v môj neprospech, mám možnosť okamžite skončiť pracovný pomer a nárokovať si odstupné? Za odpovede ďakujem.
Tweety
29.05.09,07:06
Predložil som zamestnávateľovi lekársky posudok, že nemôžem zo zdravotných dôvod vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnávateľ mi ponúkol preradenie na iný druh práce (nie v zmysle mojej pracovnej zmluvy) za pre mňa nevýhodných podmienok - nižšia mzda, iná pracovná doba, iné miesto výkonu práce...Túto ponuku som odmietol, resp. neprišlo k dohode o preradení na iný druh práce a tak mi ponúkli, aby som dal výpoveď dohodou. Ja som im ale oznámil, že okamžite skončím pracovný pomer zo zdravotných dôvodov, na čo mi povedali, že v takom prípade nebudem mať nárok na odstupné, lebo som odmietol nimi ponúknuté preradenie...
Chcel by som sa teda dozvedieť, či ak neprišlo k dohode o preradení na iný druh práce z dôvodu zmenených pracovných a mzdových podmienok v môj neprospech, mám možnosť okamžite skončiť pracovný pomer a nárokovať si odstupné? Za odpovede ďakujem.
§ 69 ZP

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.


mrsplit
29.05.09,07:35
Ďakujem Tweety, tomu rozumiem...nemôže mi ale zamestnávateľ argumentovať tým, že mi ponúkol preradenie na iný druh práce a ja som s tým nesúhlasil?
Tweety
29.05.09,07:36
Ďakujem Tweety, tomu rozumiem...nemôže mi ale zamestnávateľ argumentovať tým, že mi ponúkol preradenie na iný druh práce a ja som s tým nesúhlasil?
Môže, argumentovať, ale ak to nebolo pre Teba vhodné, tak ako je to v § 69 písm. a bod 1., tak ho nemusíš prijať.

Ešte je tu jeden spôsob skončenia PP.
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.
mrsplit
29.05.09,08:31
Veľmi pekne ďakujem za odpovede a pomoc...prajem všetko dobré.
MIRKA111
09.08.10,09:36
Dobrý deň, máme zamestnanca, ktorý nám doniesol potvrdenie od lekára, že nemôže vykonávať prácu v noci, kedže robí ako ošetrovateľ zvierat, je nevyhnutné aby pracoval na smeny aj v noci. Keďže túto prácu vykonávať nemôže, tak sme sa rozhodli, že mu ponúkneme preradenie na prácu v inej prevádzke, kde sa nepracuje na smeny, iba ráno, ale musel by dochádzať, platové podmienky by boli približne rovnaké. Ak túto prácu odmietne, sme povinný mu vyplatiť dvojmesačné odstupné?
Tweety
09.08.10,09:38
Dobrý deň, máme zamestnanca, ktorý nám doniesol potvrdenie od lekára, že nemôže vykonávať prácu v noci, kedže robí ako ošetrovateľ zvierat, je nevyhnutné aby pracoval na smeny aj v noci. Keďže túto prácu vykonávať nemôže, tak sme sa rozhodli, že mu ponúkneme preradenie na prácu v inej prevádzke, kde sa nepracuje na smeny, iba ráno, ale musel by dochádzať, platové podmienky by boli približne rovnaké. Ak túto prácu odmietne, sme povinný mu vyplatiť dvojmesačné odstupné?
Ak mu dáte výpoveď podľa §63 odst. 1, písm.c, tak áno, odstupné mu patrí, najmenej dvojmesačné, ak pracuje menej ako 5 rokov, 3-mesačné ak viac.
MIRKA111
09.08.10,09:42
Aj v prípade, že mu ponúkneme inú prácu a on ju odmietne. Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Tweety
09.08.10,09:43
Aj v prípade, že mu ponúkneme inú prácu a on ju odmietne. Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Aj.
veronikasad
09.08.10,09:44
Ak ide o zmenu podmienok dohodnutých v prac.zmluve (miesto výkonu práce), môžete tak urobiť len dodatkom k prac. zmluve, ktorý podpíše zamestnanec aj zamestnavatel.

Ak zamestnanec s dodatkom nesúhlasí, zamestnávatel uplatní postup uvedený v prísp. č. 18
terezamaria
09.08.10,09:55
Dobrý deň, máme zamestnanca, ktorý nám doniesol potvrdenie od lekára, že nemôže vykonávať prácu v noci, kedže robí ako ošetrovateľ zvierat, je nevyhnutné aby pracoval na smeny aj v noci. Keďže túto prácu vykonávať nemôže, tak sme sa rozhodli, že mu ponúkneme preradenie na prácu v inej prevádzke, kde sa nepracuje na smeny, iba ráno, ale musel by dochádzať, platové podmienky by boli približne rovnaké. Ak túto prácu odmietne, sme povinný mu vyplatiť dvojmesačné odstupné?

Keďže budete poľnohospodárske družstvo alebo nejaký objekt s chovom dobytka, skúste pouvažovať, či by sa dotyčnému nedala posunúť pracovná smena so začiatkom o 6,00 hod. ráno. Skúste porozmýšľať, či určitý úsek dobytka, ktorý sa ráno nedojí, sa nemôže začať ošetrovať až o šiestej hodine. Prípadne vytvorte pracovné zaradenie vrátnika, na ktoré môžete dostať príspevok z ÚPSV a R.

Pokiaľ sa Vám nedá ani jednu z týchto možností realizovať, môže zamestnanec podľa § 69, ods.1, písm.a/ ZP okamžite skončiť pracovný pomer.
§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu
truch
09.08.10,10:47
Mám podobný problém. Zamestnanec odpadol v práci a momentálne je PN. Pracuje vo výrobnej prevádzke, bolo šťastie, že neublížil sebe, ani svojim spolupracovníkom. Máme obavy, aby sa to nezopakovalo keď nastúpi opäť do práce. Požiadam našu pracovnú lekárku, aby sa vyjadrila, či môže v takej prevádzke pracovať. Ani si nechcem predstaviť, čo by sa stalo keby bol odpadol pri strojoch, alebo pri riadení VZV. Viete poradiť, ako v tomto prípade postupovať?
Tweety
09.08.10,10:51
Mám podobný problém. Zamestnanec odpadol v práci a momentálne je PN. Pracuje vo výrobnej prevádzke, bolo šťastie, že neublížil sebe, ani svojim spolupracovníkom. Máme obavy, aby sa to nezopakovalo keď nastúpi opäť do práce. Požiadam našu pracovnú lekárku, aby sa vyjadrila, či môže v takej prevádzke pracovať. Ani si nechcem predstaviť, čo by sa stalo keby bol odpadol pri strojoch, alebo pri riadení VZV. Viete poradiť, ako v tomto prípade postupovať?
Najprv by som ho skúsila poslať na lekársku prehliadku, samozrejme, až po skončení DPN.
terezamaria
09.08.10,10:59
Mám podobný problém. Zamestnanec odpadol v práci a momentálne je PN. Pracuje vo výrobnej prevádzke, bolo šťastie, že neublížil sebe, ani svojim spolupracovníkom. Máme obavy, aby sa to nezopakovalo keď nastúpi opäť do práce. Požiadam našu pracovnú lekárku, aby sa vyjadrila, či môže v takej prevádzke pracovať. Ani si nechcem predstaviť, čo by sa stalo keby bol odpadol pri strojoch, alebo pri riadení VZV. Viete poradiť, ako v tomto prípade postupovať?
Žiadala by som u lekárky preventívnu prehliadku, kde tie vyšetrenia sú predsa len obšírnejšie. Podľa výsledku sa lekárka zariadi. Buď to bol len kolaps bez následkoch na zdraví, ale sú za tým i ďaľšie diagnózy.
truch
09.08.10,11:25
To som už zariadila, mám napísať našej pracovnej lekárke žiadosť o preventívnu prehliadku a ona sa mi vyjadrí. Dík za odpovede.