Soňula
23.02.17,09:51
Prišiel nám preplatok z RZZP. Účtujem PU pre SZČO. Takže žiadny zamestnanci. Ako zaúčtujem tento preplatok, keď sa považuje za daňovo vysporiadaný a v účtovníctve za zaeviduje ako nedaňový. Na aké účty to mám zaúčtovať?
Chrusťa
23.02.17,09:28
účtovanie bude 336/648, 221/336.
Soňula
23.02.17,09:40
Dík, ale tu mám práve dilemu, či ten preplatok bude súčasťou základu dane, alebo nie. Čo som sa dočítala, tak práve tento preplatok by mal byť nedaňový, daň je z neho už zrazená zrážkovou daňou a nebude u daňovníka súčasťou základu dane. Tak teraz vôbec neviem.
Chrusťa
23.02.17,09:47
Keďže sa jedná o SZČO Finančná správa má na to jasnú odpoveď.

„Nakoľko sa daňová povinnosť z týchto príjmov považuje riadnym vykonaním zrážky dane za splnenú, vyplatený preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia nebude u daňovníka súčasťou základu dane, a to napriek skutočnosti, že si preddavky na zdravotné poistenia zahŕňal ako výdavky znižujúce základ dane podľa § 6 zákona o dani z príjmov."

Preplatok zrazený zrážkovou daňou z príjmov sa preto považuje za daňovo vysporiadaný a v účtovníctve sa zaeviduje ako príjem zdanený zrážkovou daňou, teda nedaňový.

Inak postupuje poisťovňa, ak robí zúčtovanie zamestnancovi. „V prípade, ak ide o poistenca, ktorý je zamestnaný a výsledok ročného zúčtovania je oznámený zamestnávateľovi, vysporiada daň za zamestnanca zamestnávateľ,“ dodáva P. Balážová. Preplatok teda poisťovňa pošle zamestnávateľovi celý a ten ho pripočíta k riadnej mzde zamestnanca a zdaní.
Soňula
23.02.17,10:06
Áno, toto som čítala. Ale ako ten preplatok zaúčtovať ako nedaňový? 491/221 ?
Soňula
23.02.17,10:09
Opravujem: 221/491 ?