Eva99
23.02.17,10:03
Prosím Vás, ako sa posudzuje poberateľ invalidného dôchodku v dôchodkovom veku, ktorý má nárok na starobný dôchodok, ale ho nemá priznaný a naďalej poberá invalidný?
Nachádzam stále rozdielne názory...
Jeden názor je, že ak poberá naďalej invalidný a nie starobný dôchodok, tak sa posudzuje naďalej ako poberateľ invalidného dôchodku bez ohľadu na vek.
A druhá zase, že sa tento invalidný dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku automaticky považuje pre potreby uplatnenia NČZD za starobný.
Vie mi niekto poradiť? ĎAKUJEM!
veronikasad
23.02.17,09:05
Požiadal o starobný a vyplácajú mu invalidný, lebo je to pre neho výhodnejšie? Alebo o SD vôbec nepožiadal?
Eva99
23.02.17,09:06
Požiadal, ale je pre neho výhodnejší invalidný...
veronikasad
23.02.17,09:09
Máš o tom rozhodnutie sociálnej poisťovne?
kn-alka
23.02.17,09:09
Znenie zákona:
(6) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku, vyrovnávacieho príplatku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.


Môj osobný názor:



ak je poberateľom INVALIDNÉHO dôchodku a nie starobného, tak má nárok na nezd.časť. V zákone sa vek občana nespomína, len formulka: poberateľ starobného dôchodku.
veronikasad
23.02.17,09:15
Riešila som podobný prípad pred dvoma rokmi. Klient má viac rokov presviedčal, že aj po dovŕšení dôchodkového veku poberá stále invalidný dôchodok. Rozhodnutie SP vraj stratil. A on v SP žiadať o SD vôbec nebol. Keď tam išiel, priznali mu ho tuším tri roky spätne, samozrejme podstatne vyšší ako invalidný a mala som o zábavu s dodatočnými DP postarane
Katy a R
23.02.17,09:23
Môže to byť rôzne ... keby si pohľadala - nájdeš k tomu usmernenie
Napr ak v období od 1.8.2006 do 31.12.2007 dovŕšil dôchodkový vek ID sa automaticky rovná SD (NZČZD nie!) ... aj predtým zase trošku inak (nejdem všetko) ... po 1.1.2008 - ak sa ID nepreklasifikuje na SD - tak je nárok na NČZD.
samozrejme - treba mať doklad o tom ;)
Eva99
23.02.17,11:18
Rozumiem tomu teda dobre, že je viac možností?
1. Ak požiada a je mu priznaný, ale je výhodnejší invalidný, zostáva poberateľom invalidného dôchodku a má nárok na NČZD
2. Ak nepožiadal a poberá invalidný, môže mu byť starobný dôchodok priznaný spätne a ukáže sa, že na NČZD nárok nemal
Tak?
veronikasad
23.02.17,11:25
Tak, preto si vyžiadaj rozhodnutie zo SP, že o SD požiadal a vyplácajú mu invalidny
Eva99
23.02.17,11:38
Skvelé, veľmi pekne ďakujem!!! Pekný deň ;-)
Eva99
23.02.17,11:40
Ďakujem! ;-)