aktivka123
23.02.17,14:23
Dobrý deň chcela by som sa opýtať. Človek prenajíma byt, nie je zaradený do obchodného majetku. Podnajomníci ktorí tam bývali urobili dlh na bytovom družstve ktorý samozrejme uhradil prenajímateľ. Išlo to aj z jeho účtu. Môžeme to dať ako výdavok? Dakujem pekne
dmc
23.02.17,18:59
Najskor si ujasnime kto je majitelom bytu: - Bytove druzstvo alebo "clovek" ktory prenajima byt. (tento "clovek" ma byt odkupeny do vlastnictva a je zapisany na katastri ako majitel) Ak je majitelom bytu "clovek" tak dlh ktory vznikol na zalohovych platbach za byt je DLH "CLOVEKA" a nie dlh najomnikov (voci bytovemu druzstvu) . ......alebo potom nerozumiem ako mohli najomnici sposobit dlh bytovemu druzstvu............ Neplatenim zalohovych platieb za sluzby vznika dlh majitela nehnutelnosti (voci bytovemu druzstvu) ......je to problem majitela akym sposobom si zabezpecil platenie mesacnych zalohovych platieb.....a ak tento majitel bytu "clovek" nechal za seba platit zalohove platby za byt svojich najomnikov priamo bytovemu drzustvu - spoliehajuc sa na to - ze to budu pravidelne uhradzat JE JEHO CHYBA A JEHO problem. Ak dlh vznikol napriklad vysokou spotrebou za sluzby (voda, energie a podobne) - stale je to dlh majitela bytu a nie dlh najomnikov (voci bytovemu druzstvu) . DLH nieje vydavkom. Ako vydavok je mozne zapocitat iba zaplatene sluzby. Dlh si moze vymahat v obciansko-pravnom konani od najomnika (dolezite je precitat si najomnu zmluvu) Nezaplatene najomne si akurat nezapocita do prijmu.
aktivka123
23.02.17,20:22
Rozumiem. Ďakujem pekne, je to presne tak ako ste napísali. ,,Človek" je majiteľom má byt odkúpený.
Ale keď podnájomnici platili tie platby na bytové druzstvo zo svojho účtu tak si to nemôže dať majiteľ do výdavkov však? Ak to neišlo z účtu priamo- ako vo voláme ,,človeka".
Nemôže si tým pádom dať výdavkov ani to čo zaplatil za nich. V podstate to čo oni nezaplatili. Chápem že je to dlh majiteľa. Ale keď prišlo z bytového družstva upovedomenie, že to nezaplatili a on to vyrovnal prečo si to nemôže dať do výdavkov? Nedoplatok.
Oni nájom platili v poriadku, len na bytove sa vykašlali.
dmc
24.02.17,08:27
Dlh nemoze byt vydavkom. Zaplateny dlh uz nieje dlhom. Zaplatene zalohove platby samozrejme mozu byt vydavkom. Mna by v tomto pripade zaujimalo akym sposobom je koncipovana najomna zmluva. Ludia si vedia riadne skomplikovat zivot.
aktivka123
24.02.17,08:33
Och tak to ja neviem, nevidela som nájomnú zmluvu...
To máte pravdu ľudia si vedia veeelmi skomplikovať život. Zvlášť keď už minulého roku som ich upozorňovala na to aby bytové platili zo svojho účtu nie nájomníci zo svojho. Ďakujem krásne za ochotu.
jslancik
24.02.17,10:22
sa na nich vykašli, nech si to riešia sami. potom by zistili, ako si komplikujú život. takto ho komplikujú iba niekomu, kto to za nich rieši, teda tebe...
aktivka123
24.02.17,10:26
To je pravda