uctoeva
12.07.06,11:42
Kto mi poradí?
Zamestnali sme pracovníka na kratší pracovný pomer, t.j. 2,5 hod.Pracovník poberá od r.2001 čiastočne invalidný dôchodok.Do dnešného dňa nebol zavolaný na prehodnotenie. Aké odvody máme za neho platiť.Považovať ho so zmenenou prac.schopnosťou, alebo ťažkým zdrav.postihnutím, alebo neprihliadať na túto invaliditu.Ma nárok na odpočitatelnú položku?
Ďakujem za radu
Zita4
12.07.06,10:49
Kto mi poradí?
Zamestnali sme pracovníka na kratší pracovný pomer, t.j. 2,5 hod.Pracovník poberá od r.2001 čiastočne invalidný dôchodok.Do dnešného dňa nebol zavolaný na prehodnotenie. Aké odvody máme za neho platiť.Považovať ho so zmenenou prac.schopnosťou, alebo ťažkým zdrav.postihnutím, alebo neprihliadať na túto invaliditu.Ma nárok na odpočitatelnú položku?
Ďakujem za radu
Ak ešte nedovŕšil vek na odchod do starobného dôchodku (vtedy by sa mu invalidný dôchodok prekvalifikoval na starobný dôchodok), všetko platíš za neho aj za zamestnávateľa tak, ako u ostatných zamestnancov. Má nárok aj na základnú odpočítateľnú položku na daň. Akurát na zdravotné poistenie budete odvádzať 2% zamestnanec a 5 % zamestnávateľ.
Pozri si § 263 Zákona o sociálnom poistení.