kn-alka
24.02.17,10:28
Dobrý deň,

ešte som nemala prípad dieťaťa v pestúnskej starostlivosti. V rozhodnutí je písané, že dieťa je zverené do pestúnskej starostlivosti manželky so súhlasom manžela.

Otázka 1:
To teraz znamená, že obaja sú pestúni?

Otázka 2:
nárok na DB má teda len "pestúnka" manželka, alebo si môže uplatniť DB aj jej manžel? Lebo manželke nevychádza príjem, len manžel dosiahol požadovaný príjem na DB.

Otázka 3:
Kedy vznikol nárok na DB? Dátumom právoplatnosti rozhodnutia, alebo dátumom vykonateľnosti rozhodnutia?

Vopred ďakujem
Tweety
24.02.17,09:44
K tej druhej otázke
§33
(3) Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, 57) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a).
kn-alka
24.02.17,09:52
jaj, vďaka, toto som si nevšimla :)

takže aj keď je v rozhodnutí vyslovene uvedená manželka, nárok na DB má aj manžel, ďakujem

už len musím zistiť, odkedy je nárok, nakoľko právoplatnosť nadobudlo v septembri a vykonateľnosť v októbri
Tweety
24.02.17,09:57
s tým nemám skúsenosť ale podľa mňa v septembri