Barcuska
24.02.17,20:05
Ahojte, rada by som sa poradila ohľadom jedného človeka. Hľadala som dodávateľa na strechu našej novostavby. Na jednom portáli o stavbe mi jedna baba odporučila človeka, resp firmu ktorá jej robila. Bola spokojná, aj fotku poslala. Vravím si fajn, vyskúšame. Písala som pánovi, že chceme strechu na kľúč. On nám hneď nacenil prácu, pýtal sa či chceme od neho aj materiál. Písala som, že áno. Tak nám vybavil exkluzívne suché kvalitné drevo z Rakúskej firmy, aj mi preposlal Rakúsky mail. Vybavil aj za ževraj dobrú cenu škridlu Roben, ževraj exkluzívna Rakúska škridla. Stretli sme sa a dali mu zálohu tisícku s tým, že to je iba pre neho istota, že neodstúpime a keby niečo zálohu vráti. Začali sme mať podozrenie keď chcel behom pár dní od nás 14tisíc, lebo materiál treba hneď zaplatiť, ale dovezú ho o pár mesiacov na stavbu. Tak som si večer sadla nad obchodný register, ale firmu som nenašla. Potom nad živnostenský, ale ani chlapíka som nenašla. Hľadala som Rakúsku firmu, ale ani tá ako dodávateľ vôbec neexistuje. Posledný gól bol, že škridla nie je Rakúska, ale poľská. Píšem mu, že potrebujem IČO lebo na príjmovom doklade čo mi dal nie je. On, že nemá svoje IČO, že má síce firmu, ale má od švagra splnomocnenie, že môže robiť na jeho živnosť. Odstúpili sme od objednávky, samozrejme peniaze doposiaľ nemáme. Tak som mu doporučene poslala predžalobný návrh nech do 1.3 vráti peniaze, o čom pochybujem. Moja otázka teda je, môže mať jeden človek živnosť tak, že na ňu robia viacerí?
kopretinka
24.02.17,20:21
nemôže
Barcuska
24.02.17,20:25
Myslela som si, takže je klasický podvodník. Už len tú tisícku nejak dostať
kopretinka
25.02.17,09:48
škoda,že si nemyslela predtým,ako si zaplatila...
Barcuska
25.02.17,09:56
Áno viem. Bolo to tak, že som si pýtala na jednom stavebnom portáli referencie na nejakú firmu. Tam sa mi ozvala baba, že má super skúsenosti, poslala mi svoju strechu a kontakt. A už to bolo. Potom som zistila obyčajnou nachytávkou, že je s dotyčným jedna partia. Čo už...
ivka70
25.02.17,10:09
Moze byt max. zamestnancom u zivnostnika.
Barcuska
25.02.17,10:41
Nie, vystupuje s tým, že má splnomocnenie používať jeho živnosť, teda pod tým čislom sú dvaja
misoft
25.02.17,12:27
Nuž - typický prípad podvodníka. Využíva (možno odcudzené, zneužité) IČO niekoho iného.
Pokiaľ sa niečo objednáva, tak sa musí subjekt aspoň preveriť. Ak zadá IČO - skočiť na ORSR a overiť, skočiť ku daňovákom. Ak začne spomínať nejak firmy - aj tie overiť.
Pokiaľ nebude reagovať na predžalobnú výzvu - riešiť to súdne vydaním platobného príkazu a následne exekúciou. A odporúčal by som ako ďalší krok oznámiť takéhoto "podnikateľa" daňovákom, na register a polícii.
Barcuska
25.02.17,15:39
Strecha je dôležitá a toto bola najdrahšia ponuka, takže logicky mala byť najlepšia. S dotyčným sme si vymenili veľa mailov kým sme sa stretli. Mali aj originál oblečenie s názvom a logom firmy. Nebol dôvod nedôverovať. Dal nám na kontrolu svoj občiansky aby sme pozreli, či sú tie isté údaje aj na príjmovom doklade.
jslancik
26.02.17,04:41
Dievča, a komu si ty poslala tu predzalobnu výzvu? Tomu človeku, na koho meno "podniká" ? Pravdepodobne typek udal nejakého random človeka, ktorý ho bud vôbec nepozná, alebo bude tvrdiť, že ho nepozná. A na podvodníka nemáš meno, lebo občiansky ti určite neukázal. Ak sa nemýlim, máš iba maily (ani fotka, keby si si ho odfotila pri stretnutí, by nič nedokazovala). Číslo účtu by ti trocha pomohlo, ale účet môže byť na random bezdomovca. Ak je to inak, tak je to amatér a robí hrubé chyby.
Ešte stále sa chceš súdiť? Akosi chyba druhá strana. Môžeš dat TO na neznámeho páchateľa, ale ten ostane aj naďalej neznámy...
Skutočne, klamať sa teraz dá veľmi jednoducho. Žiaľ.
jslancik
26.02.17,05:04
A koho by si chcel oznámiť? Ten chudák, na koho sa odvolal, pravdepodobne o ničom nevie a je v tom nevinne... Typek mohol povedať úplne hocijakú firmu ci živnostníka, s ktorým nič nemá. A meno, pod ktorým typek vystupuje, môže byt tiež hocijaké a určite nie pravdivé.
Barcuska
26.02.17,06:03
Mám aj fotky, teda viacero ktoré mi sám poslal, kde je na stavbe a vidieť tam jeho tvár, aj jeho celkovo, aj vidieť že má bundu kde je nápis a logo tej jeho firmy. Mám aj číslo účtu, kam som mu mala poslať 14tis na materiál, takže asi bude jeho. Medzičasom som zistila, že živnosť je písaná na jeho švagra, ktorý je aj majiteľom domu kde udal trvalé bydlisko. Videla som aj jeho občiansky, lebo mi ho ukázal. Adresa je asi pravá, lebo som ho pod tou adresou našla aj v sociálnej poisťovni kde dlhuje 6373,18 euro. Takže asi nie je taký vymakaný a bude vystopovateľný. Tú výzvu prebral, resp niekto prebral takže nebude taký vymakaný. Komunikujem už s jednou vymáhačskou firmou, sú ochotní do toho ísť. Len prídem o 25% sumy. Ale lepšie ako nič nemať.
misoft
26.02.17,06:08
To už bude riešiť vyšetrovateľ. Jedno je jasné - zákazník bol podvedený, polícia nech hľadá. Oznamovateľ podal oznámenie na osobu, ktorú poznal podľa dodaných (ukradnutých, falošných) údajov. A keďže sa s nim osobne stretli - tak sa urobí identikit.....
Alebo to snáď majú takto nechať a podvodník odrbe ďalších?
jslancik
26.02.17,06:11
Tak to je fakt idiot (na tvoje šťastie) . Veľa šťastia pri vymahani. Snáď sa k nejakej sume dostaneš za pár rokov exekúcie.
Barcuska
26.02.17,06:15
Uvidím, hádam aspoň niečo vymôžem