Dada
12.07.06,13:10
V dôsledku zvýšenia ročnej úrokovej miery nám lízingovka zvýšila splátky na dvoch lízingových zmluvách. Zvýšila sa aj istina aj fin. činnosť.
Ako to v účtovníctve ošetriť? Treba navýšiť obstarávaciu cenu a prepočítať odpisy?
Vladimír Ozimý
12.07.06,11:24
nechapem ako vam mohli zvyšiť istinu veď ta je pevne daná nie...chápem keď zvdvihnú úrok ale istinu
Dada
12.07.06,11:30
nechapem ako vam mohli zvyšiť istinu veď ta je pevne daná nie...chápem keď zvdvihnú úrok ale istinu

Nechápem ani ja, ale je zmenená. Mám pri sebe len jeden nový splátkový kalendár a porovnávam so starým, tak sú tam zmeny.
Vladimír Ozimý
12.07.06,11:32
no zákon rieši zmenu výšky splátok ale len z dôvodu skratenia alebo predlženia doby leasingu a nie zvýšenia istiny a úroku hm...zaujimavé
4326
12.07.06,11:37
Skús si preveriť ešte raz či sa skutočne menila istina. Ja mám ten istý prípad - zmena teda zvýšenie splátok v dôsledku kurzu - ale istina ostala tá istá, zmenila sa len finančná činnosť - teda úrok.
Od dňa platnosti zvýšených splátok som opravila ich výšku v účtovníctve.
Zmenil sa mi iba úrok, DPH a výška celej splátky no istina ostala tá istá.
Dada
12.07.06,11:37
no zákon rieši zmenu výšky splátok ale len z dôvodu skratenia alebo predlženia doby leasingu a nie zvýšenia istiny a úroku hm...zaujimavé

V niektorých mesiacoch je zvýšená istina, v niektorých je znížená. Proste sú zmeny v istine.
Tweety
12.07.06,11:41
V niektorých mesiacoch je zvýšená istina, v niektorých je znížená. Proste sú zmeny v istine.
ALe v konečnom sa asi nemení, nie?:cool:
Vladimír Ozimý
12.07.06,11:41
ja by som asi riesil tento problem s leasingovkov pretoze z dovodu zmenu uroku oni nemaju co menit vysku istiny ale len urok...predsa cena auta sa tym nezmenila...jedine ze by to bol leasing zo zahranicia..to by som este pochopil zmenou kurzu
KEJKA
12.07.06,11:43
V niektorých mesiacoch je zvýšená istina, v niektorých je znížená. Proste sú zmeny v istine.
podľa mňa sa zmenil v jednotlivých mesiacoch len pomer istina a úrok. Ak spočítaš jednotlivé mesiace, tak v novom i starom splátkovom kalendári súčet by mal byť rovnaký. Ak nie je, treba reklamovať.
Zaúčtovanie - kedže účtujete jednotlivé splátky, tak klasicky ako doteraz, len podľa nového splátk. kalendára. 474-istina, 562-úrok........
Dada
12.07.06,11:46
Skús si preveriť ešte raz či sa skutočne menila istina. Ja mám ten istý prípad - zmena teda zvýšenie splátok v dôsledku kurzu - ale istina ostala tá istá, zmenila sa len finančná činnosť - teda úrok.
Od dňa platnosti zvýšených splátok som opravila ich výšku v účtovníctve.
Zmenil sa mi iba úrok, DPH a výška celej splátky no istina ostala tá istá.

Jasné, teraz som to celé prerátala, tak celkovo istina sedí. Zmiatli ma tie zmeny na jednotlivých riadkoch. Takže je to OK.
Paula
12.07.06,11:47
Mne prišla úprava lízingových splátok (bla bla bla.....s odvolávkou na zmeny v NBS....nebudem rozpisovať)...v splátkovom kalendári je zvýšená suma za istinu i za úrok.
Tweety
12.07.06,11:48
Jasné, teraz som to celé prerátala, tak celkovo istina sedí. Zmiatli ma tie zmeny na jednotlivých riadkoch. Takže je to OK.
Takže iba poopravuješ po mesiacoch na správnu výšku podľa kalendára a máš to.
Dada
12.07.06,11:54
Takže iba poopravuješ po mesiacoch na správnu výšku podľa kalendára a máš to.

No to mi je jasné. V prvom momente som sa zľakla, že istina je iná. Takže už nie je čo riešiť.
KEJKA
12.07.06,11:57
Mne prišla úprava lízingových splátok (bla bla bla.....s odvolávkou na zmeny v NBS....nebudem rozpisovať)...v splátkovom kalendári je zvýšená suma za istinu i za úrok.
upresni, asi máš splátkový kalendár v EUR alebo inej mene než Sk?
Cenu zaradeného predmetu leasingu by som už nemenila... (zásada historických cien).
Takže prevádzkový náklad? Len tipujem, pridá sa niekto druhý?
Paula
12.07.06,12:07
Mám to v SK, zmena je v mojom prípade od júla 2006. Znížila sa mi časť splátky istiny, zvýšila sa časť splátky úroku (DPH je vyššie, ale nie som platcom)...celkovo je splátka o 58,50 vyššia.....musím to preskúmať;)
KEJKA
12.07.06,12:21
Mám to v SK, zmena je v mojom prípade od júla 2006. Znížila sa mi časť splátky istiny, zvýšila sa časť splátky úroku (DPH je vyššie, ale nie som platcom)...celkovo je splátka o 58,50 vyššia.....musím to preskúmať;)
spočítaj celkovú istinu v novom i starom kalendári. Tam by nema byť rozdiel.
Paula
15.07.06,21:03
spočítaj celkovú istinu v novom i starom kalendári. Tam by nema byť rozdiel.

Konečne som sa k tomu rátaniu dopracovala.Istina "sedí", dík :) .