Luci268
26.02.17,12:05
Ahoj,vie my niekto poradit?vydrazila som byt na dobrovolnej drazbe ktoru robila banka ako zalozny veritel,na drazbe bolo vyhlasene ze spolocenstvo bytov nebude uspokojene z vytazku drazby .teraz sa spolocenstvo citi dotknute a chce poziadat o zmarenie drazby a sudit sa s bankou a ja teraz neviem co mam robit ci sa mozem nastahovat do bytu a o par mesiacov mi povedia ze sa mam vystahovat lebo bola zmarena drazba.
misoft
26.02.17,11:46
Z pohľadu laika:
Existuje niekoľko scenárov.
1) Nasťahuješ sa, začneš obnovu/rekonštrukciu, spoločenstvo podá žalobu o neplatnosti - vyhrá. T.z. dražba je neplatná - výsledok je ten, že byt nie je tvoj. Ovšem! Dražiteľ bude musieť vrátiť celú vydraženú sumu + ďalšie náklady, ktoré sa do bytu vložili + dražobnú zábezpeku.
2) Nenasťahuješ sa. Spoločenstvo vyhrá - dražiteľ bude musieť vrátiť vydraženú sumu + zábezpeku + niektoré tvoje výdaje (oprávené).
V týchto prípadoch si bez bytu, ale peniaze by sa mali vrátiť.
3) Nasťahuješ sa, ale nebudeš vykonávať úpravy, prípadne všetky aktivity odvoláš (i za cenu sankcií), spoločenstvo prehrá - v tom prípade máš byt a od spoločenstva budeš požadovať vyplatenie nákladov za zrušené/odvolané aktivity (tie sankcie/pokuty).
4) Nasťahuješ sa - spoločenstvo čiastočne vyhrá - t.z. dražba bude platná, ale ty budeš musieť spoločenstvu zaplatiť niečo, čo mala zaplatiť banka - v tom prípade budeš požadovať od dražiteľa (banky), aby ti tieto náklady preplatila/vrátila.
5) Nasťahuješ sa a budeš mimo "scény" - spor je medzi spoločenstvom a bankou (banka mala z výťažku dražby vyrovnať iných veriteľov) - spor o neplatnosť dražby je irelevantný a bude zamietnutý, pretože spoločenstvo požaduje od vydražiteľa niečo, čo mal vyrovnať.
Luci268
26.02.17,12:16
Dakujem za odpoved,takze sa mozem nastahovat a urobit rekonstrukciu a ak vyhra spolocenstvo tak si od banky ziadat nahradu skody za rekonstrukciu?
ivka70
26.02.17,12:52
mozes, skodu si potom budes tak ci tak musist vysudit
Mária27
26.02.17,14:06
Záložným veriteľom bola banka a spoločenstvo tiež uplatnilo v dražbe pohľadávku?
Luci268
26.02.17,19:16
Ano uplatnilo si aj spolocenstvo ale v zapisnici bolo pred drazbou zapisane ze spolocenstvo nebude z vytazku uspokojene.
Mária27
26.02.17,19:20
Ako to bolo odôvodnené?
Luci268
26.02.17,19:21
Nerozumiem tomu ze preco banka nechcela uspokojit spolocenstvo ked mohla ratat s tym ze sa spolocenstvo bude sudit a moze sa zmarit drazba.
Luci268
26.02.17,19:26
Nebolo odovodnene len ze nebudu uspokojeny.
Mária27
26.02.17,19:44
zákon 527/2002 Z. z. o dobrovoľných dražbách https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2002/527/20170201

Zmariť dražbu by si mohla len ty (§ 21 ods. 1).
SVB chce asi požiadať súd, aby určil neplatnosť dražby (§ 21 ods. 2).
Problém je asi v tom, že zákon o dobrovoľných dražbách počíta len s jedným navrhovateľom, nehovorí sa v ňom o rozvrhu peňazí medzi veriteľov (tu banku a SVB) ako je to pri dražbe exekútorom. Teda banka navrhla a dražila.

Nalepšie by ti to vysvetlili v tej banke - oni majú aj dosť skúseností, choď sa priamo spýtať na dôvod, aj či by mohlo mať spoločenstvo úspech na súde.
Luci268
26.02.17,20:10
A koho sa to mozem v banke opytat?ja som sa rozpravala s pravnickou svb a ona my len tolko povedala ze ich banka neuspokojila preco to mi nepovedala a ze ich chcu dat na sud o neplatnost drazby,ja som jej navrhla ze by som ten dlh ktory tam maju od predchadzajuceho vlastnika vyplatila a ona mi povedala ze ide o princip a ze sa im to este nestalo.
Mária27
26.02.17,20:32
Zavolaj si do banky na právne oddelenie, oni ti upresnia.
Luci268
27.02.17,12:31
Ahoj dneska som bola znovu za pravnickou svb opytat sa ze preco ich banka nechce z vytazku vyplatit,tak ze odovodnenie dali take ze oni su prvy zalozny veritelia az potom su svb,a svb si to myslia naopak.a bola som aj v banke za riaditelkou ale ta mi nevedela povedat nic,
Kvaka
27.02.17,14:02
Našla som na stránke https://www.asb.sk/sprava-budov/ekonomika/domozte-sa-svojich-pohladavok-mimosudnou-cestou toto:
Zákonné záložné právo vznikne priamo zo zákona, a teda na jeho vznik nie je potrebné splnenie ďalších právnych skutočností, ako je to napríklad v prípade zmluvného záložného práva. Zápis takéhoto zákonného záložného práva uskutočňuje príslušná správa katastra na základe návrhu predsedu spoločenstva/správcu, a to záznamom, ktorý má deklaratórny charakter, a teda deklaruje už existujúcu právnu skutočnosť. Dátum registrácie takéhoto záložného práva do katastra nehnuteľností, napriek jeho deklaratórnemu charakteru, má význam pre určenie poradia rozhodujúceho na uspokojenie záložných práv, zvlášť pri existencii viacerých záložných práv viaznucich na danom byte/nebytovom priestore.
Je to z roku 2009, neviem, ako je to teraz, inak ma to prekvapilo, lebo všetci máme zapísané v katastri toto záložné právo na prvom mieste, od prvej kúpy bytu, to sa musí ešte raz správcom alebo predsedom SVB nejako zapisovať?
Luci268
27.02.17,18:04
Banka to odvovodnila ze oni boli prvy zalozny veritelia lebo spolocenstvo vlastnikov je automaticky zapisane ako prve v lv ale dlh si ziadali az po banke takze banka to riesila takto,ale bytove je dotknute a tvrdia svoje takze neviem kdo ma pravdu a ja si myslim ako laik ze banka keby nebola v prave tak by to neurobila lebo mohla si byt vedomá ze to svb napadne a budu sa sudit do nekonecna a najhorsie dopadnem ja.ale toto je moj nazor a neviem ako to dopadne,
Soňa K
27.02.17,20:09
S rekonštrukciou by som počkala, možno by si peniaze už v živote neuvidela. V našej krásnej vlasti je všeličo možné.
Luci268
28.02.17,15:01
Aj ja si to myslim a aj by som pockala ale dokedy,musim tam urobit nevyhnutne lebo kupili sme to aby sme tam byvali a nie platit byt v ktorom nebyvame.