opytam sa
26.02.17,18:58
Do zahradkarskej oblasti sa nam udomacnili romovia. Majitel pozemku ich vyhnal z ich povodneho bydliska a zakupil malu chatku s pozemkom, ktoru im podla informacie daroval (darovacia zmluva). Mnoho majitelov zahradiek v tejto oblasti su dochodkoveho veku a mam strach, ze sa spusti retazova reakcia s predajom zahradok okolo romov. Neviete mi poradit, ci existuje nejaka vynimka, zakon, ktory by im zakazoval tuto stavbu obyvat pocas celeho roka? Podla informacii co som si nasiel na internete, zahraka by mala sluzit na rekreacne potreby majitelom a nie na celorocne ubytovanie. Je mozne do buducna nejako predist tomu, aby sa zahradky nemohli predat tymto neprisposobivym obcanom? Dakujem pekne za kazdu radu.
misoft
26.02.17,18:08
Pýtať sa môžeš. A takýto zákon neexistuje. Nikde nie je stanovené, že rekreačná chata/obydlie má slúžiť LEN na rekreáciu, že záhradná chatka má slúžiť len pre záhradkára ako dočasné ubytovanie.
Problém bude len v tom, že tam nebudú mať ani trval pobyt, ani prechodný pobyt (vzhľadom k tomu, že to nie je zaradené medzi objekty určené pre trvalé obývanie) - takže ani pošta (prípadná) im tam chodiť nebude. A za ďalšie - sused môže mať problémy, ak si zoberie "najomné" za rok vyššie, než je stanovené zákonom a neprizná to v DP a neodvedie daň.
buchač
26.02.17,18:17
"...ze sa spusti retazova reakcia s predajom zahradok okolo romov."

Je to pravdepodobné, záleží od lokality.
Napríklad https://kosice.korzar.sme.sk/c/4634976/tahanovcania-maju-strach-chodit-do-lesoparku-pod-zeleny-dvor.html
----------------------
"...existuje nejaka vynimka, zakon, ktory by im zakazoval tuto stavbu obyvat pocas celeho roka?

Nie.
---------------------
" Podla informacii co som si nasiel na internete..."

Aj zlé informácie sú informácie. ;)
---------------------

" Je mozne do buducna ..."

Nie.
Chobot
26.02.17,23:34
Však skús navštíviť svojich susedov a povedz im, že záhradné chatky by sa mali obývať iba v lete, alebo iba krátky čas v roku. Možno si nechajú povedať a na zimu sa odsťahujú niekde do teplejších krajín. :D

Pán Dobrovodský v Malackách to už skúša niekoľko rokov...