rado987
27.02.17,07:36
Dobrý deň, chcem vás poprosiť o radu. Mám prenajaté nákladné auto. Skončil mi nájom garáže, kde som ho parkoval. Rozhodol som sa ho parkovať na dvore pozemku, kde bývajú moji rodičia a kde mám na základe ich súhlasu uvedené aj miesto podnikania. Najskôr som však musel dvor prestavať, zväčšiť betónovú plochu a bránu, aby sa tam auto dalo parkovať. Môžem si dať do nákladov výdavky na prerábku časti dvora potrebného len na parkovanie nákladiaku?
profesional
19.03.17,18:59
Nie. Ak nemáte príslušnú nehnuteľnoť zaradenú v podnikaní. Hoc aj cez zmluvu o výpożičke. Aj keď tá by mohla mať daňové konsekvencie pre rodičov. Optimálne mať uzavretú primeranú nájomnú zmluvu so zápočtom.
jakubzemko
20.03.17,19:33
Bolo by asi potrebné s rodičmi uzatvoriť nájomnú zmluvu. Samozrejme za trhové nájomné. No to technické zhodnotenie by bolo pravdepodobne aj tak výdavkom vašich rodičov resp. vašim výdavkom no zároveň nepeňažným príjmov vašich rodičov. Resp. Ak by sa vyhotovenie technického zhodnotenia nejakým spôsobom dohodlo v zmluve tak by to bolo možné dať do výdavkov a nevznikol by u rodičov nepeňažným príjem. Pri zmluve o výpožičke nie je možné uplatniť tieto výdavky za žiadnych okolností.