nikula
27.02.17,09:03
Je nárok na odpočítateľnú položku, ak
1. Manželka poberá opatrovateľský príspevok na svoju mamu. Je to jedno, či je evidovaná na UP alebo nie?
2. manželka je starobná dôchodkyňa. Našla som tu príspevok, že nie je nárok, ale že ak bola pred nástupom na SD invalidná dôchodkyňa, tak áno???? Ten prestup bol ešte v roku 2015.
mondes
27.02.17,08:30
1. áno
2. nie
Katy a R
27.02.17,08:40
ja by som povedala:
1. áno
2. áno - ak teda jej "neodobrali" invaliditu - len sa jej zmenil ID na SD.
len netreba zabudnúť - že tie príjmy sa počítajú do príjmu manželky - že či vôbec nejaká NČZD na manželku výjde?
kirke99
27.02.17,12:24
Nárok na NČZD na manželku môže mať daňovník aj z titulu poberania príspevku na opatrovanie alebo z titulu zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie na ÚPSVaR.
1. ak manželka poberala peňažný príspevok na opatrovanie, rozhodujúci je doklad preukazujúci splnenie podmienok, ako napr. v tomto prípade Rozhodnutie o poberaní príspevku na opatrovanie, čiže ak má takého rozhodnutie, tak nárok na zníženie základu dane na manželku si zamestnanec môže uplatniť. Ak ale poberá príspevok za osobnú asistenciu, nárok na NČZD nie je.
2. starobný dôchodok je dávka vyplácaná Soc. poisťovňou a započítava sa do príjmu manželky, dôležité je či je invalidná a má k tomu rozhodnutie Soc. poisťovne alebo preukaz ŤZP. Podmienka je splnená vtedy, ak manželka je už v dôchodkovom veku a poberá starobný dôchodok - ale v minulosti jej Soc. poisťovňa vydala rozhodnutie o invalidite, ktoré stále platí.