jurizajo
27.02.17,09:11
dobrý deň,
chcel by som sa spýtať či je pravda, že ak deň po skončení pracovného pomeru na dobu určitú nastúpim na PN, tak od prvého dňa platí nemocenskú dávku sociálna poisťovňa. V prípade, že áno, je potrebné zaslať informáciu o nástupe na PN priamo na sociálnu poisťovňu? Aké sú moje ďalšie povinnosti? ďakujem vopred za odpoveď.
veronikasad
27.02.17,08:16
V tomto prípade pôjde o PN z ochrannej lehoty, nemocenské od 1. dňa vypláca SP, kde odovzdáš začiatok PN aj prechodku k poslednému dňu v mesiaci, ak PN bude trvať dlhšie.

Počas PN ťa na úrade práce nezaevidujú, preto treba riešiť zdravotné poistenie, aby platitelom zdr.poistenia za teba bol štát. SP posiela ZP oznámenie že si PN, ale s časovým odstupom, preto doporučujem začiatok PN oznámiť prefotenou kopiou PN.

Ak ti vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti, je výhodnejšie najskôr sa zaevidovať na Úrade práce a PN až od nasledujúceho dňa (do 7 kal.dní od skončenia prac.pomeru)
jurizajo
27.02.17,08:23
Nárok na dávku v nezamestnanosti mám. Aký rozdiel je, ak nastúpim najskôr na úrad práce a až potom na PN? V čom spočíva výhoda tohto postupu?
veronikasad
27.02.17,08:25
Nemusíš riešiť zdravotné poistenie. Počas poberania nemocenského ti výplatu dávky zastavia a obnoví sa ti po ukončení PN. Na výšku dávky PN nebude mať žiadny vplyv
jurizajo
27.02.17,08:31
a na výšku dávky v nezamestnanosti bude mať vplyv poberanie nemocenskej dávky? Alebo sa tá vypočíta v momente nástupu na úrad práce a poberaním nemocenskej len oddiali?
veronikasad
27.02.17,08:36
B je správne. Dávku v nezamestnanosti ti vypočítajú z príjmu za posledných 24 mesiacov trvania pracovného pomeru.
jurizajo
02.03.17,05:41
Tak som sa zaregistroval na úrade práce a už mám aj PN. Viete mi ešte poradiť kam treba doručiť papiere od doktora? Na sociálnu poisťovňu?
veronikasad
02.03.17,06:01
PN- ku si prefot, vypis zadnú stranu kde poslať nemocenské, nezabudni podpísať a odovzdaj v sociálnej poisťovni. Daj si potvrdiť kópiu. Oznámenie o PN posiela do zdravotnej.poistovne sociálna poisťovňa, ale s oneskorením. Môžeš sa tam zastaviť a nechať im kópiu tejto prefotenej kópie. Nezabudni tiež PN odovzdať na úrade práce. Neviem či im stačí kópia tej pre SP, alebo musíš mať ešte jednu na tlačive Úradu práce.
Dúfam, že si lekárovi povedal že ide o PN z ochrannej doby a nevystabil ti len tlačivo pre úrad prace