Branimir007
27.02.17,15:40
Zdravim Vas,

chcel by som poprosit o radu niekoho, kto sa v tom vyzna...

objednal som puskohlad na vzduchovku, hodnota aj spostou 51Eur.
Zadrzali mi to na Colnom úrade Bratislava - Pošta, poslal som im voci ohladom ceny a na to mi odpisali nasledovne:

keďže Vaša zásielka skladové číslo.4945..... obsahuje tovar ktorý podlieha zákazom a obmedzeniam (Puškohľad - TREBA LICENCIU V ZMYSLE zákona .č.144 /2013 Z.z.), colný úrad neakceptoval colné vyhlásenie na prepustenie uvedeného tovaru do voľného obehu podané úkonom jej predloženia colnému úradu podľa článku 144 Delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) č. 2446/2015 v platnom znení.
Colný úrad z uvedeného dôvodu požaduje aby sa colné konanie začalo podaním štandardného colného vyhlásenie spolu s príslušnými dokladmi v zmysle článku 162 – 163 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 952/20013, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Únie.

Ja nemam samozrejme ziadnu licenciu. Pisu ze mam zacat podanim JCD, pokracovat to bude ako? Nebude lepsie tu zasielku radsej odmietnut? (len ked ja ten puskohlad vazne chcem)

vopred vdaka za kazd nazor, radu

Brano
buchač
27.02.17,16:20
Veď to máš napísané a zdôvodnené od Colného úradu.

Proste a jednoducho nie si držiteľom LICENCIE podľa § 8-14 príslušného zákona.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-190
a § 2 podľa nemáš oprávnenie
http://www.noveaspi.sk/products/lawText/1/80032/1/2

Cena je úplne nepodstatná, aj keby si si objednal optiku za 10€, aj tak by bola (možno) zadržaná.

Prejdi si svoju korešpodenciu s Alliesom, možno budeš môcť kuker vrátiť. Peniaze síce dostaneš, ale náklady na poštovné budú na Tvoje triko.
Alebo zásielku odmietni.

Doporučujem Ti kúpiť optiku na Slovensku, bežne sú v ponuke tie isté, čo máš na Alliese...akurát s pridanou (a niekedy poriadnou) prirážkou.
--------------------------------------
Pochybujem, že budeš mať ako fyzická osoba aj nejaké doklady, potrebné na colné konanie...viď :

Š t a n d a r d n é c o l n é v y h l á s e n i a
Článok 162
Obsah štandardného colného vyhlásenia
Štandardné colné vyhlásenia obsahujú všetky údaje nevyhnutné na uplatňovanie ustanovení upravujúcich colný režim, do ktorého je tovar navrhovaný.
Článok 163
Sprievodné doklady
1. Sprievodné doklady, ktoré sa požadujú na uplatňovanie ustanovení upravujúcich colný režim, do ktorého je tovar navrhovaný, sú v držbe deklaranta a k dispozícii colným orgánom v čase podania colného vyhlásenia.
2. Sprievodné doklady sa poskytnú colným orgánom, ak si to právne predpisy Únie vyžadujú, alebo ak je to nutné na colné kontroly.
3. V osobitných prípadoch môžu sprievodné doklady vystaviť hospodárske subjekty, a to za predpokladu, že majú povolenie na to od colných orgánov.
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2013:269:0001:0101:SK:PDF
Branimir007
28.02.17,05:58
dakujem, mas pravdu, volal som na colny urad a kapitanka s prijemnym hlasom mi vysvetlila ze licenciu ako fyzicka osoba nedostanem tak je jedina moznost to vratit.

Vazne som netusill ze puskohlad podlieha zakazom a obmedzeniam. Prisiel mi uz iny puskohlad aj kolimator a nebol nikdy problem :)
buchač
28.02.17,06:05
Kolimátor prejde skôr ako puškohľad.
Záleží ale veľa od colníka, ako sa zameria na zásielku.

Ak Ti môžem doporučiť, tak radšej objednávaj určité veci ohľadom zbraní cez EBay alebo Amazon...ALE z európskych pobočiek.

Tam je postoj colníkov a aj legislatíva trochu iná. ;)