MacKs
27.02.17,22:10
Náš dodávateľ je platca DPH v Maďarsku. No pri tovare, ktorý sme si objednali DPH nezahrnul. Ja platca DPH nie som a teda neviem či mám alebo nemám za tento tovar DPH zaplatiť. Ďakujem za odpovede.
mondes
27.02.17,21:43
A oznámili ste mu, že nie ste platcom DPH? Pretože Vám mal vystaviť faktúru s DPH. No zrejme si myslel, že ste platcom DPH. Je potrebné žiadať o opravu faktúry.
MacKs
27.02.17,22:18
Oznámila som mu, že nie som platca DPH. Ohradil sa tým že aj ako neplatca DPH môžem odvádzať DPH z dôvodu nadobudnutia tovaru z iných členských štátov EU podľa §7 zákona o DPH.
Ide mu hlavne o to, že u nich je DPH 27% čo je viac ako tu. A pokiaľ chceme ako odberatelia u neho nakupovať za veľkoobchodné ceny, tak musíme DPH odvádzať my. Čo by mi nevadilo lebo je to zohľadnené v cene tovaru, dokonca vďaka našej nižšej DPH sa nám to oplatí viac, ale teda neviem ako ďalej postupovať keď nie som platca DPH. Teda dočítala som sa že slovenský odberateľ (neplatiteľ DPH) je povinný podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru v hodnote rovnej alebo vyššej ako 14 000 €. No my túto hranicu neprekročíme.
mondes
27.02.17,22:33
Áno, tak ako píšeš. Ak by si nákupom prekročila limit nad 14 000 eur, tak by ste mali povinnosťť sa registrovať podľa §7. Ale ak to neprekročíte, tak nemáte tú povinnosť a maďarský dodávateľ by to mal brať na vedomie a faktúru opraviť.
MacKs
27.02.17,23:03
A nevieš mi poradiť čo robiť ak ju ani tak neopraví? Niekto tú daň zaplatiť podľa mňa musí.
mondes
27.02.17,23:18
Ja len nechápem, prečo by mal byť problém s opravou faktúry. Veď ak ju vystaví s DPH, tak ty mu tú DPHačku vlastne zaplatíš, on len to odvedie na tamojší úrad.. Ale ak predsa nebude chcieť opraviť, tak to bude mať problém on, že nevyčíslil DPH. Ja by som zavolala na fin. správu a poradila sa. :)
KloferHladny
28.02.17,07:25
Fakturoval Ti chybne. Má povinnosť dofakturovať Ti maďarskú DPH. Ak je to tovar, potom:
1. Tovar na sklade oceniť vrátane maďarskej DPH
2. V účtovníctve v prípade nedoručenia opravenej faktúry ku dňu závierky zaúčtuj buď nefakturovanú dodávku alebo rezervu.
3. V bežnom období (teraz) eviduješ v podsúvahe (v hlave) očakávané doúčtovanie DPH.
Nakoľko nie si platcom DPH, nemal Maďar na koho DPH preniesť.
MacKs
02.03.17,20:21
Ďakujem za odpovede, nakoľko nechcel vydať faktúru s DPH, objednávku som zrušila. Nabudúce už budem vedieť. :)