ollivia
12.07.06,14:57
Máme pracovníčku, ktorá bola:
do 2.1.2006 PN,
od 3.1.2006 do 17.7. 2006 (vrátane) na materskej dovolenke.
Po vyčerpani riadnej dovolenky chce nastúpiť na rod. príspevok.
Je to učiteľka a má nárok na dovolenku 45 dní na r. 2006 + zostatok z minulého roka 10 dní.
Konáme správne, keď jej dáme vyčerpať celých 55 prac.dní počnúc dňom 18.7.2006?
Z § 109 ZP chápem, že dovolenka sa kráti až po čerpaní prvých 100 dní rod.príspevku, čo by vlastne v r. 2006 nedosiahla. A zároveň v § 144 ods. 3 sa uvádza, že mat. dovolenka sa považuje za výkon práce, takže pracovníčka splnila podmienku odpracovania 60 dní v kal. roku podľa § 101 ZP.
Prosím poraďte,či uvažujeme správne.
Chobot
12.07.06,13:12
Máme pracovníčku, ktorá bola:
do 2.1.2006 PN,
od 3.1.2006 do 17.7. 2006 (vrátane) na materskej dovolenke.
Po vyčerpani riadnej dovolenky chce nastúpiť na rod. príspevok.
Je to učiteľka a má nárok na dovolenku 45 dní na r. 2006 + zostatok z minulého roka 10 dní.
Konáme správne, keď jej dáme vyčerpať celých 55 prac.dní počnúc dňom 18.7.2006?
Z § 109 ZP chápem, že dovolenka sa kráti až po čerpaní prvých 100 dní rod.príspevku, čo by vlastne v r. 2006 nedosiahla. A zároveň v § 144 ods. 3 sa uvádza, že mat. dovolenka sa považuje za výkon práce, takže pracovníčka splnila podmienku odpracovania 60 dní v kal. roku podľa § 101 ZP.
Prosím poraďte,či uvažujeme správne.

Neviem prečo jej chcete nanútiť čerpať dovolenku po skončení materskej dovolenky. Po materskej predsa nastupuje na základe žiadosti na rodičovskú dovolenku. Od 18. 7. 2006 nech nastúpi riadne na rodičovskú dovolenku a riadnu dovolenku (prípadne krátenú, ak to tak vyjde z dôvodu čerpania rod. dovolenky) si vyčerpá po návrate z rodičovskej dovolenky.

Takto by stu ju vlastne ukrátili, lebo rodičovskú dovolenku môže štandardne čerpať len do veku 3 rokov dieťaťa. Podľa vášho rozhodnutia by po skončení RD musela nastúpiť do práce. Podľa správnosti by si však mala vyčerpať 3 roky RD a potom ak este má nárok, tak ešte aj riadnu dovolenku.
ollivia
12.07.06,18:30
Mne išlo hlavne o to krátenie dovolenky.
Tá mamička sa mala ešte spýtať na úrade práce a soc.vecí, za akých okolností by mohla zároveň poberať RP a mať aj príjem zo zamestnania.
Práveže by bolo pre ňu výhodnejšie, ak by začala poberať RP hneď po MD a zároveň by si čerpala dovolenku. Z pohľadu zamestnávateľa by nastúpila na RP po vyčerpaní dovolenky a tým by počet dní RP nedosiahol do konca roka počet 100 a dovolenka by sa jej nekrátila.
Budem vďačná, ak mi napíšete, v čom sa mýlim.
jankasm
13.07.06,06:26
Mne išlo hlavne o to krátenie dovolenky.
Tá mamička sa mala ešte spýtať na úrade práce a soc.vecí, za akých okolností by mohla zároveň poberať RP a mať aj príjem zo zamestnania.
Práveže by bolo pre ňu výhodnejšie, ak by začala poberať RP hneď po MD a zároveň by si čerpala dovolenku. Z pohľadu zamestnávateľa by nastúpila na RP po vyčerpaní dovolenky a tým by počet dní RP nedosiahol do konca roka počet 100 a dovolenka by sa jej nekrátila.
Budem vďačná, ak mi napíšete, v čom sa mýlim.

Myslím, že uvažuješ dosť rozumne. Je pravda že keby si čerpala dovolenku, tak by do konca roka nedosiahla 100 dní RD a teda by sa jej dovolenka nekrátila (aj keď to krátenie vlastne vychádza len 1/12).
Môj názor: nastúpiť normálne na RD od 18.7.2006, počas RD nastúpiť do zamestnania (pokiaľ napíše prehlásenie, že dieťa nedá do štátnej skôlky, bude normálne ďalej dostávať rodičovský príspevok) a v zamestnaní si začne čerpať dovolenku, po jej vyčerpaní znovu nastúpi na RD.
Nezabudnúť na nahlásenie zmien na SP a ZP, ukončenie RD nástup do práce, a potom znovu nástup na RD.
ollivia
13.07.06,07:52
Vďaka, jankasm. Takže, to je tá podmienka, že nedá dieťa do jasiel alebo škôlky. Keby sa jej oň starala nejaká osoba, ak by chcela, mohla by zrejme robiť na plný úväzok.
Teraz sa vlastne môže rozhodnúť, ak momentálne potrebuje viac peňazí, že si nenechá dovolenku po RD.
Pekný deň.
jankasm
13.07.06,07:55
Vďaka, jankasm. Takže, to je tá podmienka, že nedá dieťa do jasiel alebo škôlky. Keby sa jej oň starala nejaká osoba, ak by chcela, mohla by zrejme robiť na plný úväzok.
Teraz sa vlastne môže rozhodnúť, ak momentálne potrebuje viac peňazí, že si nenechá dovolenku po RD.
Pekný deň.

Áno, ja pracujeme na plný úväzok a popri tom poberám rodičovský príspevok. O dcérku sa mi stará moja mamina.
Ešte doplním, ak by išlo o súkromné jasle, tak tam dieťa môže dať, o rodičovský príde len keď ho umiestni do štátneho zariadenia.
ollivia
13.07.06,08:03
Ešte raz vďaka za upresnenie.