Le444on
28.02.17,06:58
som zúfalý z čistenia steny: keďže staré nátery vyzerali otrasne (ryhy po predošlých maľovaniach hustou farbou, "bruchá" a pod.), rozhodol som sa steny kus zahladiť. Keď som ale robil brúsnym papierom, byt (v panelákovom bytom dome) sa mi premenil na "mlyn", kde bolo všetko pokryté bielym veľmi jemným prachom zo stien. Rozhodol som sa preto, že nerovné steny idem úplne zoškrabovať od predošlých náterov. To som ale ešte nevedel, do čoho sa púšťam: asi 1,5 štvorcového metra som škriabal troma rozličnými špachtľami (občasne som ich ostril, maľovky som samozreme močil pred a počas škriabania) tri hodiny pol centimetra po pol centimetri (v pásoch). Neuveriteľne pracne a s neskutočnou námahou (boleli a bolia ma ramená) som takto začal a po skončení tohoto malého úseku steny som si povedal, že "nikdy viac" týmto spôsobom. Mám malý 1. i. byt, ale ak by som to mal takto robiť, tak to bude na mesiac galejí v byte...
Viete mi poradiť, ako sa zbaviť starých náterov (pravdepodobne nové technológie farieb s vysokou priľnavosťou a odolnosťou voči vode, len babrácky nanášané štetkami) inak ako robiť to špachtľou v rukách (toto jednoducho cesta nie je, a neverím, že to takto robia firmy venujúce sa maľovaniu interiérov).
Ďakujem.
Ľubomír, Bratislava Lamač



Jedna ďalšia otázka (po skončení drhnutia plafónu): je lepšie zoškriabať všetky staré nátery zo steny, alebo mám tam nechať ten úplne prvý (myslím, že penetračný...) náter? Na stene sa mi pracuje ľahšie, a tým, že som to rozmočil úplne, dá sa mi celkom dobre oddeliť vrchné vrstvy náterov od spodného - prvého na omietke; alebo je lepšie dať dole všetky nátery a nechať tam len omietku? Následne by som tam dal nový penetračný náter a na toto vyrovnávaciu omietku (nechcem maľovať - dávať maľovku na tú omietku, ktorú vidieť na obrázkoch. To som nikde nepísal a ani takto neuvažoval).
lujza.j
28.02.17,06:13
buchač
28.02.17,06:25
Neveríš, že takto sa to robí ?...so špachtľou ?
No neviem..ale starí fachmani ešte stále fungujú tak, ako si popísal.
...a včul si predstav, že takto som robil skoro celú (3 izbovú ) chalupu. ;)

Brúsnym papierom dávať dole omietku ???...fujtajbl, to Ťa čo napadlo...rýchlo vyhoď z bytu ten blbý nápad. :)
-------------------------
Daj dole všetko.
Nerovnosti vyrovnaj tmelom.
Môžeš pouvažovať aj nad stierkami...ale to je už iné hranie.
Potom vymaľuješ.
....a je vymaľované. ;)
Ing. Ľubomír Janoška
28.02.17,07:04
Ak nie sú príliš veľké nerovnosti, stena sa dá brúsiť vibračnou brúskou s napojeným priemyselným vysávačom. Keď ho nemáš, na toto sa oplatí si ho požičať.
sosak
28.02.17,07:28
Keď si sa dal na odstraňovanie hrubých nerovných a starých náterov na stenách, tak sa dá použiť takáto renovačná fréza : http://www.kolex.sk/uploads/images/renovacna_freza_rg150e.jpg Požičovne náradia ju majú v ponuke, zároveň si požičaj priemyselný vysávač, ktorým budeš odsávať prach. Rúra vysávača sa dá nasadiť na frézu, ale aj tak samozrejme nezachytí všetok prach a na nos si daj aspoň rúšku. Táto renovačná fréza je predovšetkým určená na odstraňovanie omietok, ale v pohode sa dá odstrániť hrubý náter, záleží ako silno frézu pritlačíš na stenu, mám to odskúšané.
Le444on
28.02.17,11:52
vďaka búchač. ak by tie nátery boli ako kedysi pred 30 - 40 rokmi, tak to ide ako po masle dole. tieto nové vymakané nátery nejde dať dole. zasa som dnes asi hodinu škrabal špachtľami. ale identický výsledok. horné vrstvy za toho oca nedať dole, skôr sa odlepí tá najspodnejšia vrstva (asi to voláte penetračný náter) a zostani mi vidieť omietku. omietku nechcem dávať dole. (a šmirgľom idu tie nátery dole, ale akým spôsobom a aký zostane potom byt...)
Le444on
28.02.17,11:54
vďaka lujza.j; urobím všetko. vyšpárujem, polepím, napenetrujem, zahladím,....len tieto prekliate vrstvy maľoviek neviem dostať zo steny.
Le444on
28.02.17,11:56
vďaka, ľubo. táto cesta sa mi zdá najschodnejšia. znova som dnes aj šmirgľoval kus, aj škriabal špachtľami. je to na nervy a nebudem to už môcť viac robiť takto, lebo z tých stien ochoriem. asi si kúpim nejakú lacnejšiu vybračnú brúsku a skúsim to takto...vďka ešte raz.
jslancik
28.02.17,11:58
buď už odporúčaná sanačná fréza, alebo napr. brúska na omietky či sadrokartón - zrnitosť papiera musíš odskúšať. Samozrejme pripojené na stavebný vysávač. Všetko sa dá požičať v požičovni náradia za pár eur na deň.
Le444on
28.02.17,11:59
vďaka @ a pochvala
Le444on
28.02.17,12:05
vďaka jslancik. asi by som to skúsil s vybračnou brúskou (ak to je "brúska na omietky"), keď nie, pristúpim k fréze. nie som si ale istý, či si to požičiam, alebo kúpim (využilo by sa to v širšej rodine neskôr)
jslancik
28.02.17,12:22
nie, vibračná brúska nie je brúska na omietky... brúska na omietky/sadrokartón vyzerá ako veľká karbobrúska s napojením na vysávač. lets go to google.
Ing. Ľubomír Janoška
28.02.17,12:33
ešte som zabudol, že do brúsky si máš dať brúsnu mriežku a nie šmirgel (aby sa účinne odsávalo)
Le444on
28.02.17,14:33
pozreli by ste sa mi, prosím, ešte na tieto obrázky? ide mi oveľa ľahšie odstrániť zo steny všetky nátery až po omietku, než oddeľovať 3-4 vrstvy náteru od toho najspodnejšieho na omietke. Môžem to robiť tak, že dám preč všetky nátery až po omietku? Potom by som dal poter (stierku, alebo ako sa to dnes volá). Vďaka.
Le444on
28.02.17,14:35
pozreli by ste sa mi, prosím, ešte na tieto obrázky? ide mi oveľa ľahšie odstrániť zo steny všetky nátery až po omietku, než oddeľovať 3-4 vrstvy náteru od toho najspodnejšieho na omietke. Môžem to robiť tak, že dám preč všetky nátery až po omietku? Potom by som dal poter (stierku, alebo ako sa to dnes volá). Vďaka
Le444on
28.02.17,14:36
pozreli by ste sa mi, prosím, ešte na tieto obrázky? ide mi oveľa ľahšie odstrániť zo steny všetky nátery až po omietku, než oddeľovať 3-4 vrstvy náteru od toho najspodnejšieho na omietke. Môžem to robiť tak, že dám preč všetky nátery až po omietku? Potom by som dal poter (stierku, alebo ako sa to dnes volá). Vďak
Ing. Ľubomír Janoška
28.02.17,14:47
Z tých fotiek mám pocit, že na nechytavý penetrák niekto dal špeciálnu farbu s vysokou priľnavosťou. Mohol by si vyskúšať, či ti na očistený podklad vôbec chytí bežná PVAC farba alebo stierka s PVAC. A podľa toho sa rozhodnúť.
PS - aj omietka sa mi zdá byť čudná, nie je tam vidieť zrno (piesok) - nie je to stierka?
bettylou
28.02.17,14:50
daj bože, nech nie je vojna :D :(
buchač
28.02.17,15:02
Le444on (Dnes 16:33) pozreli by ste sa mi, prosím, ešte na tieto obrázky? ide mi oveľa ľahšie odstrániť zo steny všetky nátery až po omietku, než oddeľovať 3-4 vrstvy náteru od toho najspodnejšieho na omietke. Môžem to robiť tak, že dám preč všetky nátery až po omietku? Potom by som dal poter (stierku, alebo ako sa to dnes volá). Vďaka.
=============

Podľa tých fotiek je to solídna onačina.
Tu by som šiel asi úplne inak...a môj majster by len ruky zalomil.

Nie či môžeš...Ty v podstate MUSÍŠ !!!...ísť až na stenu (ako spomínaš), kde sa dá a kde Ťa pustí....na panel alebo tehlu.
Na to daj tie stierky a bude všetko v pohode.

Ale to stierkovanie asi nezvládneš sám.
Ja už niečomám za sebou, ale na hentú robotu som zavolal majstra.
Le444on
28.02.17,16:49
fotil som to už podvečer a jeto vzadu v kúte (vchody do WC a kúpeľne), preto sú tie fotky biedne. Je to omietka, určite, piesok mi zostáva na prste, sú tam zrnká (len to z chabej fotografie nerozoznať). začal som dávať dole všetky vrstvy farby. ide mi to o moc ľahšie a rýchlejšie. to oddeľovanie vrchných vrstiev náteru a ponechanie iba penetračného bola otročina (boleli ma ramená, celý spotený a výkon asi 1štvorcový meter za 2 hodiny).
Le444on
02.03.17,12:15
je to byt, v ktorom sa mám pohybovať, príp. podnájomník. teda denno denne sa na škaredosti pozerať. ja viem, "bolo dobre doteraz, môže byť dobre aj naďalej". už som si povedal, že sa nejdem viac nivočiť kvôli tomu. pozrite na pridané obrázky zo včerajška a dneška. v byte je jak v chlieve. chystám sa už dokončiť plafón a "nikdy více" takéto niečo. Ako som to prehlásil manželke, ona zahlásila, že "steny vyzerali najškaredšie a ty to chceš nechať tak?" ...čo na to povedať? vydržím škriabať po 5mm širokýh pásikoch cca 1.5 hod. potom si musím dať hodinovú prestávku, lebo by som zošalel.
Nič výnimočné nechcem, ale chcel by som, aby mi byt vyzeral kus lepšie, keď us zom sa takto nalopotil. Dám ten penetračný náter a stierku. na jednom mieste pri balkónových dverách odpadol kruh omietky poteru, alebo čo to bolo v 1974 (keď sa dom staval), je vidieť panel, úplne hladký povrch, už som len zvedavý, čo mi na to chytí...Vďaka všetkým za rady a postrehy.
lujza.j
02.03.17,12:21
Ja by som to dala asi uz niekomu urobit....ale to som ja....co zvladnem sama ano .....a je toho celkom dost.....ale odtal-potal....
allgreen
02.03.17,14:53
doškrabať (nie oškrabať), sieťka, kléber, MVR/MPI, náter

tú hrubú omietku chceš malovať? veď to je samá ryha...
Thomas2408
02.03.17,15:57
podľa mňa, keď budeš zoškrabovať starý náter špachtlou, vzniknú ti tam ryhy či chceš alebo nechceš a vyrovnávať ich tmelom je pracné a nikdy to nebude aj tak ono. Najbežnejší spôsob je sieťka + kleber tým vyrovnáš všetky nedostatky a potom buď stierku - lacnejší spôsob, alebo ak chceš krajšie fasádnu ryhovanú stierku a máš to vyriešené.
harctom
03.03.17,07:24
kleber sietka je zbytocna, kopa prace a vydavky. Na sudrzny povrch sa kleber sietka nepouziva (moze sa, neuskodi to, ale je to zbytocne vyhodene prachy a namaha)...po zoskrabani to treba napenetrovat a natiahnut sadrovu omietku a vyhladit. Budete mat sudrznu a pekne rovnu omietku. Netreba veci zbytocne komplikovat lebo JPP...
Le444on
03.03.17,14:10
nie, na tú omietku nechcem dávať maľovku. len ak tak penetračný náter na ktorý by som dal vrstvu vyrovnávacej omietky (alebo stierky, či jak sa to volá), a až potom vymaľovať.
Le444on
03.03.17,14:12
vďaka. zoškrbávam všetky vrstvy náterov. spočiatku som plánoval nechať tam ten spodný - penetračný, ale nešlo mi to oddeliť od vrchných vrstiev a tak som to dával dole všetko s tým, že na to neskôr dám vyrovnávaciu vrstvu (stierku) a potom vymaľujem.
Le444on
03.03.17,14:14
akú funkciu má penetračný náter? ja ho dávam dole, lebo to ide ľahšie dole so všetkými 4 či koľkými vrstvami náterov. potom samozrejme musí ísť nejaká vyrovnávacia vrstva (omietka, alebo stierka), na ktorú pôjde samozrejme maľovka.
Thomas2408
03.03.17,17:35
sieťka a kleber pri rekonštrukcii nepatrí zrovna k mimoriadnym nákladom a má istotu že má bezproblémový podklad.
harctom
04.03.17,10:16
Este raz, ak je podklad sudrzny ziadny kleber a sietku netreba su to vyhodene peniaze bez efektu, nehovoriac o strate casu, pocitajte min. 2 dni +. Sadrova omietka ma dobru sudrznost labko sa snou pracuje a dobre sa daju vyplnit aj velke nerovnosti a nasledne vyhladit do krasnej rovinky