MatKocis
01.03.17,07:00
Chcem sa opýtať ako to je partnerským vzťahom druh/družka, keďže presne vysvetlenie sa mi nepodarilo nájsť. Žijem s partnerkou v spoločnej domácnosti v prenájme, ale nie sme právne nijako registrovaní ani spoločne nevychovávame dieťa. Sme teda aj my druh a družka? Žijem v tom, že naše spolužitie je len ako partner/partnerka ale dočítal som sa, že ak sme v spoločnej domácnosti tak sme už druh/družka.

Ďakujem za vysvetlenie.
misomiso
01.03.17,06:23
V spolocnej domacnosti ziju aj studenti, ktori si spolocne prenajimaju byt. Z hladiska zakona zalezi na tom, ako casto mate sex.
buchač
01.03.17,06:57
Hm...lenže študenti žijú síce spoločne, sexujú statočne...ale rozhodne sa nestavajú do role vo vzťahu ako druh-družka.
Oni sú len priatelia....
buchač
01.03.17,07:02
Ono záleží, čo si pod pojmom "PRESNÉ vysvetlenie" predstavuješ.
Definícia ale neexistuje...nepozná ju ani Občiansky zákonník.

Lebo vysvetlení právneho vzťahu je na nete teda veru dosť.
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/d/nastrahy-zivota-druha-a-druzky.html

https://www.google.sk/search?client=opera&q=vztah+druh+dru%C5%BEka+z+pr%C3%A1vn%C3%ADho+hled iska&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest&gws_rd=ssl
Tweety
01.03.17,07:04
Kto je vlastne druh a družka?

Treba uviesť, že zákony takýto vzťah nedefinujú a neupravujú. Právna teória považuje za druha a družku muža a ženu, ktorí nie sú zosobášení, avšak vytvárajú životné spoločenstvo, t.j. žijú spolu, spoločne sa starajú o uspokojovanie potrieb rodiny, prípadne sa spolu starajú o deti. Aký je rozdiel v právnom postavení nezosobášených párov a manželov a čo môže hroziť párom, ak manželstvo neuzavrú?
Viac tu:
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-kazdeho/d/nastrahy-zivota-druha-a-druzky.html
Soňa K
01.03.17,07:42
A ešte, či máte spoločné lóve, takže sex a prachy ....
babka - ježibabka
01.03.17,08:22
Juraj a Ty toto nevieš? Priatelia spolu nesexujú. On ju predstaví ako toto je pani, ktorá mi varí, perie atď a ja ju zato...... :D
Ing. Ľubomír Janoška
01.03.17,09:00
@misomiso:
Ako často musí mať študent sex, aby sa stal druhom?
A ako často musí mať študent sex, aby sa stal družkou? :D
Tweety
01.03.17,09:06
misomiso
Z hladiska zakona zalezi na tom, ako casto mate sex. Zákon určuje frekvenciu ako často,či nečasto? :--- Nechceš upresniť? Kamarátstvo so sexom, tomu sa moderne hovorí priateľstvo s benefitmi.
vicktor
01.03.17,09:32
Nie som pravnik, ale kedysi za sociku sa vztah druh/druzka zapisoval do OP podobne ako manzel/manzelka. Nezachytil som (nespominam) ze by to bolo zrusene.
Sexovanie ako faktor by som dost spochybnil - na frekvenciu mozu byt velmi odlisne nazory.
Soňa K
01.03.17,11:32
Akože on sexuje 4 krát za týždeň a ona 2 krát ....
korela
01.03.17,12:02
2. ▶ muž žijúci so ženou v spoločnej domácnosti bez sobáša: žiť ako d. a družka
http://slovniky.juls.savba.sk/?w=druh&s=exact&c=30f2&d=kssj4&d=psp&d=sssj&d=sssj2&d=scs&d=sss&d=peciar&d=hssjV&d=bernolak&d=obce&d=priezviska&d=un&ie=utf-8&oe=utf-8#
.
Nikdy nepochopím, prečo sa na Slovensku zaužívalo predstavovať svojho partnera/-ku za priateľa/-ku, a to aj pred očami svojich detí. Guľáš od malička.
lujza.j
01.03.17,12:40
Muž bez sobasa je.... muž-u mna "moj chlap"...mam muža-chlapa....nie manžela......:) ked ho predstavujem...to je moj chlap:Dnikdy som nepovedala priatel....
Tweety
01.03.17,12:41
Lui, veď by to bolo hlúpe, že priateľ, keď je viac ako priateľom,, je chlapom , mužom ženy so všetkým, čo k tomu patrí
kopretinka
01.03.17,13:26
ale pritom predsa môže byť aj priateľ,nie? Ja mám prriateľky a nemáme spolu sex.
buchač
01.03.17,13:52
Kuwa...ale dávate tomu lovenčinovi poriadne zaberovať.

Ono by bolo dobré ujasniť si pojmy...a to nejdem absolútne robiť zo seba múdreho.

Kamarát/ka
Partner/ka
Priateľ/ka
Druh/žka
Manžel/ka


...a pritom jedno nevylučuje druhé, respektíve jedno môže ísť spolu s druhým.
vicktor
01.03.17,14:36
Kamaratova manzelka moze byt moja priatelka a prilezitostna sexualna partnerka - takto si to myslel?
Mária27
01.03.17,17:03
Druh/družka či partner/partnerka nemá význam v právnych úkonoch a vzťahoch. Vyvoláva to problémy, ale aktivisti viac bojujú za registrované partnerstvo ...

Viac ako na definíciu sa zameraj na praktické dôvody, napr. prihlásiť spoločný nájom, aby ste napr. mali dôkaz, že ste žili v spoločnej domácnosti aspoň tri roky predtým, ako by nájomca zomrel, zabezpečiť si navzájom dedičstvo a pod.
Kabaka123
01.03.17,18:13
@ buchač

"Kamarát/ka
Partner/ka
Priateľ/ka
Druh/žka
Manžel/ka"

ja mám takúto stupnicu

-neznámy
-známy
-kamarát
-dobrý kamarát
-veľmi dobrý kamarát
-priateľ
-dobrý priateľ
-veľmi dobrý priateľ
-milenec
(môže byť aj že dobrý milenec a veľmi dobrý milenec)
-partner(druh)
-manžel- (to už je to najsamlepšie:) tu definovanie dobrý a veľmi dobrý vypadá:))

deti :)
buchač
01.03.17,18:55
POZOR na jedno.

To moje nie je stupnica...to je len slovenčina a význam jednotlivých slov.
Zvyšok nejak neriešim, aj keby sa dalo.