monikahrabcakova
01.03.17,14:08
Ako prosím ukončiť pracovný pomer, ak zamestnanec neprišiel už tri dni do práce, nedoručil PN, nekomunikuje zo zamestnávateľom, nie je v skúšobnej dobe. Iba pred týždňom sme mu urobili dodatok na predĺženie pracovnej zmluvy do 30.04.2017, ktorú riadne podpísal. Pôvodná zmluvy platila do 28.02.2017. Už 25.02.2017 jednoducho neprišiel do práce.
a) anulovať dodatok ak sa to vôbec dá a skončiť prac. pomer, tak ako je to v zmluve ?
b) Dodatok je platný..., za neodpracované dni absencia....a ďalej?

Ďakujem.
Tweety
01.03.17,13:19
Je možné okamžité skončenie PP z dôvodu vážneho porušenia PD.
Okamžité skončenie pracovného pomeru
§ 68
(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec
a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 4 a 5.

(3) Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpoveďou.
veronikasad
01.03.17,13:19
Dodatok je platný. Písomne ho vyzvite na nástup do práce, za neospravedlnené smeny mu môžete krátiť dovolenku. Ak do práce nenastúpi, môžete okamžite zrušiť pracovný pomer dňom kedy mu bolo preukázateľné doručené oznámenie o okamžitom skončení pracovného pomeru.
monikahrabcakova
01.03.17,13:25
Ďakujem za odpoveď, už som tu raz taký podobný prípad riešila, tiež sme zamestnancovi dali okamžitú výpoveď, s tým rozdielom, že sme ho predtým nevyzývali písomne, aby nastúpil do práce. Vôbec s nami nekomunikoval....a tu na porade mi bolo poradené, že okamžitá výpoveď v tomto prípade nebola platná, že zákonník práce pojem okamžité skončenie nepozná.
Takže som teraz na pochybách.
Tento zamestnanec už nemá nijakú dovolenku....takže ho máme písomne vyzvať a ak nenastúpi do práce, za tie dni , ktoré chýbal mu dám Absenciu a tak s ním po prevzatí výpovede ukončím prac. pomer?
veronikasad
01.03.17,13:36
Ja som nepísala ookamzitej výpovedi(tu ZP skutočne nepozna), ale o okamžitom skončení pracovného pomeru.

Ak budeš postupovať tak ako som napísala, je platné...Áno, absencia. Ešte raz, neoznamujes výpoveď!!!
monikahrabcakova
02.03.17,07:15
Ďakujem za info.