zukana
13.07.06,07:00
Poraďte, prosím!
1. FO kúpila u jednej firmy snímač čiarových kódov (6000,- bez DPH) a tlačiareň na čiarové kódy (15000,- bez DPH). U druhej firmy kúpila notbook (23000.- bez DPH). Mám posudzovať každé zariadenie zvlášť a účtovať to do prevádzkovej réžie, alebo ako celok hnuteľných vecí a účtovať to ako nákup DHM. Nie je mi to jasné preto, že snímač a tlačiareň bez notbooku fungovať samostatne nedokážu.

2. Na notbook mám došlú faktúru, kde chýbajú IČO, IČDPH FO, ktorá ho kúpila. Notbook kúpila cez úver od GE Money a k faktúre mám priloženú zmluvu o úver, kde IČO a IČDPH má napísané. Môžem si DPH uplatniť na vstupe, alebo nie.
renča1
13.07.06,06:12
Poraďte, prosím!
1. FO kúpila u jednej firmy snímač čiarových kódov (6000,- bez DPH) a tlačiareň na čiarové kódy (15000,- bez DPH). U druhej firmy kúpila notbook (23000.- bez DPH). Mám posudzovať každé zariadenie zvlášť a účtovať to do prevádzkovej réžie, alebo ako celok hnuteľných vecí a účtovať to ako nákup DHM. Nie je mi to jasné preto, že snímač a tlačiareň bez notbooku fungovať samostatne nedokážu.

2. Na notbook mám došlú faktúru, kde chýbajú IČO, IČDPH FO, ktorá ho kúpila. Notbook kúpila cez úver od GE Money a k faktúre mám priloženú zmluvu o úver, kde IČO a IČDPH má napísané. Môžem si DPH uplatniť na vstupe, alebo nie.



K otázke č.1)
§ 22 ods.4) zákon o dani z príjmu:
Súbor hnut.vecí – ako jeden hmotný majetok a na jednej inventárnej karte je možné evidovať súbor hnuteľných vecí (napr. aj časť výrobného alebo iného celku), a aj odpisovať ako jeden hmot.majetok, pričom takýto súbor musí mať samostatné technicko-ekonomické určenie. Vytvárať súbor hnut.vecí nie je povinnosťou daňovníka, spočíva v jeho dobrovoľnom rozhodnutí tam, kde je vytvorenie takéhoto súboru pre daňovníka výhodné.

Ak sa tak rozhodneš, tak čítaj dalej:
Pri evidencii súboru hnut.vecí sa musia zabezpečiť:

preukázateľné technické a hodnotové údaje o jednotlivých vecicach zaradených do súboru,
určenie hlavnej funkčnej věci súboru ( súbor sa potom zaradí do odpisovej skupiny podľa hlavnej věci)

údaje o všetkých zmenách súboru ( prírastky , úbytky ) vrátane údajov o dátume a rozsahu vykonanej zmeny,
údaje o vstupných a zost.cenách jednotlivých prírsatkov a úbytkov,
údaje o celkovej cnee súboru vecí,
údaje o výške odpisov za jednotlivé roky vrátane ich zmien vyplývajúcich zo zmeny vstupnej ceny súboru hnut.vecí.Ja osobne by som to brala ako súbor hnut.vecí, je len na tebe ako sa rozhodneš.

K otázke č.2
Na uplatnenie odpočtu dph by som pýtala opravenú faktúru s doplnenými chýbajúcimi náležitosťami podľa § 71 ods.2 zákona o dph.
Yvvetta
13.07.06,07:12
Musíš hlavne vedieť, či všetky tieto vecí vedia pracovať samostatne, alebo musia pracovať spolu.
Vie snímač čiarových kódov pracovať bez tlačiarne a bez notebooku ?
alexxandra
14.07.06,11:00
ad 1. tie veci by som dala dokopy ako jeden subor. Neviem,ako by vysvetlovala samostatne pouzitie citaca ciarovych kodov ...

ad 2. ak si notebook kupila ako sukromna osoba, tak ma smolu,nie je narok na odpocet DPH. Ak to kupovala ako podnikatelka,tak nech si necha doplnit tie udaje, je to velmi na hrane.