vierkanevierka
03.03.17,01:18
Sme SZČO a máme jedno služobné a jedno súkromné auto.....

Paradoxne, súkromné auto ozaj používame na súkromné účely, je menšie, ľahšie sa s ním parkuje ......s tým služobným nejazdíme inak, len služobne, je to dodávka typu veľký jedinec......

Lezie mi na nervy kniha jázd.....Počúvam zo všetkých strán, že kto nemusí, ten už knihu jázd nerobí.....
Snažila som sa zistiť, akým percentom, môžem použiť do výdavkov spotrebu PHM na služobnom aute, a vychádza mi že 80 %.....
Lebo je to auto zaradené v majetku, určite s ním nikde inde nejazdíme.......len toto ma mätie.....

Paušál 80 %

Platí pre auto zaradené do obchodného majetku. Na základe bločkov o nákupe PHM si môže podnikateľ/firma uplatniť paušál vo výške 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHM za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.

Pri tomto spôsobe uplatňovania odpadá povinnosť viesť knihu jázd. Jednoducho sa iba náklady/výdavky rozdelia v pomere 80/20, kde 80 % z nich je daňových a 20 % nedaňových.........

Čo to znamená:
podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.

Ak teda nevediem knihu jázd, na čo potrebujem vedieť stav tachometra na začiatku a na konci......a kde sa to teda nejako zobrazí?
jakubzemko
03.03.17,05:44
Zobrazí sa to zaznamenaním na papier. Vy to vedieť nepotrebujete. Je to pre prípadnú kontrolu,, ktorá môže odkontrolovat či je spotreba primeraná. Napríklad ak výde, že ste odjazdili za rok 5 km a do výdavkov ste si zahrnuli 5000 l benzínu tak sa bude očividne jednať o daňový únik.