Michaela Beňová
03.03.17,11:53
Do júna som ešte študent a mám ponuku na preklad článku, podpisovať idem autorskú zmluvu so zrážkovou daňou. Pri takejto zmluve však vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podpísať nemôžem, či? Tento rok nezarobím viac než 1900 eur, čiže predpokladám, že mi nevznikne povinnosť podať si daňové priznanie. Budem si však môcť požiadať o vrátenie dane alebo pri autorskej zmluve nemám na to nárok? Ak by som podpísala zmluvu bez zrážkovej dane, budem musieť potom zaplatiť daň a podať si DP, aj keď môj celkový príjem nepresiahne sumu 1900eur?
Soňa K
03.03.17,11:38
Podpíš Zmluvu bez zrážania dane, to sa Ti vždy viacej oplatí.
Michaela Beňová
03.03.17,11:47
vdaka. a teda čo s tým vyhlásením? a nebudem tú daň potom musieť zaplatiť, ak nezarobím viac ako 1900 eur?
Soňa K
03.03.17,19:55
Vyhlásenie podpisuješ k dani zo mzdy, nie k honorárom. Do 1900 za všetky ročné príjmy nebudeš podávať dp.
Michaela Beňová
03.03.17,20:43
čiže môžem podpísať vyhlásenie, aj keď mám autorskú zmluvu, a na základe vyhlásenia mi nezrazia daň? Netreba sa v tom prípade dakde registrovať alebo nie sú s tým iné problémy? Kdesi som čítala, že sa treba registrovať na daňovom ako DIČ...
Soňa K
03.03.17,20:56
Vyhlásenie sa podpisuje k dani z prac. pomeru alebo dohody, nie k honoráru z autorskej zmluvy. Čo ideš vlastne podpisovat ? Chce od Teba niekto podpísat Vyhlásenie k dani zo závislej činnosti ? Podpíš autorskú zmluvu, podpíš dohodu o neuplatnovaní zrážkovej dane a prekladaj. Nikde sa netreba registrovat.
Michaela Beňová
03.03.17,21:32
Aha, čiže aby mi nestrhli daň, nepodpisuje sa vyhlásenie, ale podpisuje sa dohoda o neuplatňovaní zrážkovej dane. Mala som skúsenosti iba s Vyhlásením na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane, ktoré som podpisovala pri dohodách, tak som rozmýšľala, ako to chodí pri autorských zmluvách... Ok, už v tom mám jasnejšie, ďakujem ti veľmi pekne. :)