maleolens
03.03.17,20:06
Stav bytu predtým (keď sa riešil byt):
1) Jeden z rodičov zomrel. Po veľmi zdĺhavom a nepríjemnom vybavovaní došlo k dohode rodiča a dedičov/deti. Byt sa prepísal na jedno dieťa a to ho v zapätí predalo, aby mohlo vyplatiť ostatné deti. Suma, ktorú obdržali bola väčšia ako by dostali iba z predaja bytu.
2) Nový majiteľ nechal v byte bývať rodiča niekoľko rokov až do smrti rodiča.
3) Počas tých rokov deti neprejavili záujem o obsah bytu. Prístup do bytu mali, ale nič nedostali a ani si neodniesli. Stratili sa však niektoré predmety, o ktorých budem písať neskôr.

Stav bytu teraz:
1) Rodič zomrel a nezanechal závet.
2) Dedičské konanie ešte nebolo vzhľadom na majetok mimo mesta a veľkého počtu dedičov na ten mimomestský majetok.
3) Predajca nevypratal byt pred odovzdaním novému majiteľovi. Jeho obsah chce ponechať novému majiteľovi.
4) V čase odovzdávania bytu, sa vňom nenachádzalo v podstate nič cenné. Same staré opotrebované znečistené a smradľavé veci (nestarožitného typu). Proste bežná výbava bytu z cca 70/80 rokov. Ak by sa ešte niečo súce na predaj predalo, tak suma za vypratanie bytu by prekročila zisk.
5) Ostatné deti, teraz po pár mesiacoch od úmrtia, požadujú predmety z bytu. Niektoré predmety sa tam ešte nachádzajú, ale ostatné požadované tam niesu alebo ani neboli. Buď si ich rodičia a deti vymysleli, alebo sa počas rokov stratili/odcudzili.

Maju tie ostatne deti nárok na obsah bytu (nábytok, taniere, príbor...)?
Ak áno, tak ako sa môže brániť predajca a nový majiteľ?
Musí novy majiteľ niekomu sprístupniť byt?
Ak sa tam tie predmety nenájdu a ostatné deti sa chcú súdiť, má predajca a majiteľ šancu vyhrať?
ivka70
03.03.17,19:22
Obydlie je nedotknutelne a ani predajca ani deti byvalych majitelov nemaju narok do neho vstupit ani od majitela ziadat nieco, co si myslia, ze ma.
Museli by dokazovat, ze sa k niecomu ich dostal neopravnene.
Nemaju sancu uspiet ani na sude.
maleolens
03.03.17,19:35
Mozu potom pozadovat nejake odskodne od predajcu? Pripadne moze mat predajca nejake problemy? Predajca je uz v stadiu, ze sa necha ukecat na vsetko az nadobudne presvedcenie, ze tie predmety tam naozaj su.
dmc
03.03.17,20:31
Prebehlo dedicske konanie ? Su veci ktore pozaduju z bytu uvedene v dedicskom konani ? Ak nie - tak na akom zaklade si robia narok na uvedene veci? Poslal by som ich slusne povedane "do čerta" - a myslim ze podobne by ich " do certa" poslal aj sud.

Pokial o tom nerozhodne sud tak nemusia spristupnit byt na prehliadku.
misoft
03.03.17,23:22
Nemajú žiadny nárok. Veď predsa z predaja bytu už boli vyplatené.
buchač
04.03.17,07:25
V byte sa nenachadzalo vpodstate nic cenne (par centov za predmet). Ak by sa vsetko predalo, tak suma za vypratanie bytu by prekrocila zisk.
Ubehlo zopar mesiacov od smrti a tie zle deti si narokuju na konkretny obsah bytu od noveho majitela.
Osobne "nechápem" celú problematiku, ale to je jedno.
Z uvedeného ale dedukujem, že to nič cenné je ešte stále v byte.
Ak nechceš Ty vypratať, tak proste priprav niekde na chodbu a nech sa tie zlé deti zadrhnú.
Prípadne to vydrb sám.
---------------------------
Jedno ma ale pri tom všetkom zaráža.
Ak by som ja kúpil nejakú nehnuteľnosť (a aj som kúpil), tak by šlo v podstate všetko niekde do kontajnera (a aj šlo).
Je ale jasné, že veci určitého charakteru, ktoré považujem sa starožitnosť (a aj sú), tak také sa nevyhadzujú (a ani som nevyhodil).
Tým by sa dalo povedať, že pre niekoho má nejaká vec nulovú hodnotu po všetkých stránkach, no pre tú druhú stranu má hodnotu aspoň vzťahovú...a nie raz sa stane, že vyjde najavo aj tá cena (solídne vysoká) materiálna.
------------------------


Musi novy majitel niekomu spristupnit byt, aby bola vykonana prehliadka bytu za ucelom najdenia predmetov?
Ak sa tam tie predmety nenajdu a zle deti sa chcu sudit, ma novy majitel sancu vyhrat?
Jasné - musí.
Musí OČTK na základe súdneho príkazu. ;)
Súd by to všetko ale tak šmaril zo stola, len by hučalo.
dmc
04.03.17,11:07
Pravnik kaze o moralke? Treba "pravnika" aj s jeho moralkou poslat do " prdele". Ked je taky dobry pravnik - odkaz ho na sud.
dmc
04.03.17,12:06
je evidentne ze nemate skusenosti s podobnym jednanim a zda sa mi ze zbytocne ustupujete. Na "realnu" radu treba poznat situaciu blizsie ale reci ze dvaja poculi ze "nebohy" nieco slubil si mozu strcit viete kam ? Presne tam. Cim viac ustupite - tym budu naroky vacsie.

Uz len vase uvodne informacie o tom svedcia. Byt rodicia previedli za zivota na jedno z deti. Toto dieta sa rohodlo ze po predaji bytu vyplati surodecov. Toto rozhodnutie nema ziaden vynutitelny - pravny zaklad. Vobec to nemusel robit. Ked uz tak urobil - je to samozrejme jeho slobodne rozhodnutie. No a ked tak spravil - zrazu surodenci chcu aj podiel na veciach z bytu ? ...by som ich hnal.....dlhou palicou.
kopretinka
04.03.17,13:54
kúpil si byt v stave,v akom bol.Všetko,čo je v byte,je tvoje.Môžeš si dať pristaviť veľkokapacitný kontajner a s lopatou to tam nahádzať.Je to tvoj majetok a je tvoja vec,ako s ním naložíš.
buchač
04.03.17,16:33
maleolens (Dnes 13:49) Fakticky tam nic cenne nieje. ...
...
Nemoze sa to vsetko len tak bez preskumania vyhodit, takze sa vsetko prebera kus po kuse stranka po stranke
=======================

1. Vidím, že si nejak nepochopil môj príspevok...ale to je jedno.

2. Ja zasa nechápem Tvoje konanie.

3. Ty nepotrebuješ zákon.
Máš predsa kúpnu zmluvu ? Tak o čo ide ???

4. ..a na záver budem aj úprimný.
To sa akože v tom byte premávajú cudzie osoby a robia v bordely ešte väčší ?
Sorry, prepáč, pri všetkej úcte, bez urážky...
TY nie si NORMÁLNY !!!
dmc
04.03.17,17:34
takze vy ste kupil byt a teraz tam chodia ludia ktory neboli predajcovia a vy ich tam pustate aby sa tam hrabali ? clovece....... ako........ neviem co by som na to povedal -vy ste straaaasny dobrak. Ale za dobrotu na zobrotu.

Pokial v kupnej zmluve nemate urcene ako mate nalozit z nabytkom a vecami tam nechanymi - kludne ich vyhodte do smetiaka.

Vy nepotrebujete ziaden paragraf na obranu. Vy sa nemate comu branit - iba vasej dobrote.

Ak chcete byt velky dobrak - vyzvite predajcu (iba predajcu - iba s nim mate zmluvny vztah) ich aby si nabytok v konkretny den (do tyzdna) odpratali na vlastne naklady inak bude vyhodeny a nasledne nabytok zlikvidujte -ziadne nasledne debaty.
Katy a R
04.03.17,18:16
Keď je takáto situácia, zlé vzťahy (a ešte nebolo DK) - netreba sa naťahovať, ale spísať súkromný majetok rodičov, ktorý po nich zostal, ale len ich majetok! Čiže nie to, čo bolo predmetom predaja a kúpy.
napr, starý kožuch, kabát, oblek, kabelky, ak mali vlastnú posteľ, posteľné prádlo, obraz s Pannou Máriou a Ježiškom (to majú skoro všetci), nejakú obľúbenú vázu ..? a tento zoznam odovzdať notárke, keď vás vyzve k doloženiu dokladov k dedičskému konaniu - neviem, možno sa zasmeje, ale možno sa na DK dohodnete, že čo komu pripadne?
držím palce!
Alebo existuje nejaký tajný priečinok v nábytku, kde je schovaný poklad?

mimotemy som si spomenula na scénu z filmu Dáždnik svätého Petra, ako "dedičia" resp dražitelia porozbíjali všetok nábytok - a aj tak nič nenašli ;)
Valcake
04.03.17,21:02
Už som sa v tom stratila, ale plný súhlas s ..dmc..aj kopretinka presne napísala. Byt prepísaný, DK prebehlo, dediči vyplatení,/ áno, dmc má pravdu, vyplatenie súrodencov nemusí prebehnúť/..vyskakovať môžu koľko chcú../.. teda je to vysporiadané až až.
Predáva sa byt a nie to čo je v ňom..pokiaľ to nie je na papieri. Nik tam nemá vstup okrem majiteľa teda už ani ostatní dediči. Keď si právoplatný majiteľ a podľa všetkého si ... a morálny nárok? ..mali si zobrať pokiaľ sa dalo...
..teraz som si všimla DK neprebehlo, ale nie je ani závet..tááák?..možno keby ste to mali pofotené..čo vlastne chcú jasne sa treba spýtať....ale aj tak ste majiteľ a na tom sa nič nemení.
Škoda, že neplatí.. texaský zákon..hm
dmc
05.03.17,15:52
ake zakony chcete pocut.......taky zakon neexistuje. Ak sa niecoho domahaju - musia preukazat svoje poziadavky. A na zaklade coho to preukazu?. Nepreukazu.........vyhodit vsetko a fertig
Katy a R
05.03.17,15:58
je zjavné - že to vyhodiť nechce (už by to spravil dávno)... zrejme to zase až také bezcenné nie je? - a nejaký ten poklad tam predsalen "očakávajú";)
Oliwa
05.03.17,16:23
V podstate všetci Vám tu píšu, že všetky povinnosti voči "zlým deťom" ste si splnili, aj nad rámec Vašich "povinností", no Vám to akosi stále nedá... Keďže deti chcú - čo vlastne chcú??? Nábytok, taniere, príbory, Zlatú Zuzanu, obliečky, sud na kapustu, záchodovú kefu...? Potom Vám "zostáva" asi už len jedno... Ak sa v byte to zariadenie stále nachádza, nakúpte samolepky, pozvite "zlé deti" do bytu a rozdeľte si izby. Všetky predmety /okrem Vašich či nebodaj už majiteľových/ označiť samolepkou s číslom. A potom už len žrebovať a žrebovať a žrebovať... Tebe jeden, mne jeden... A trvať na tom, nech si každý "svoje" aj odnesie...Neviem si to síce predstaviť v reále, mám to len z počutia, ako to niekde riešili...

Ale vzaté objektívne, každé dieťa /"dobré" či "zlé"/ by malo mať možnosť vziať si nejakú pamiatku/spomienku na rodičov. Pre niekoho má cenu porcelánová misa, pre iného možno knihy, rybársky prút či fotografie z rodinného albumu...
Nie je mi celkom jasné, či sa pýtate ako "dobré dieťa" alebo nový majiteľ bytu, keďže je to písané dosť zmätočne a nechce sa mi to celé ešte raz čítať... Keďže v zmluve nemáte ošetrené, aký osud stihne "obsah" bytu, na čie náklady a do akého termínu má byť vyprataný... Bolo by stačilo to do tej zmluvy "zakomponovať"...trebárs aj "zlým dieťaťom", ktoré je právnikom a dnes mohlo byť po probléme... Ktovie...
Oliwa
05.03.17,16:35
Nejaký papier? Toaletný papier - rolka z inkriminovaného bytu so samolepkou s číslom 326...
buchač
05.03.17,16:36
Škoda, že neplatí.. texaský zákon..hm
=====================
Hehehe...to by bolo mrtvoliek na našom "medziľudskom" Slovensku...;)
Sused suseda by odpravil vidlami...brat bratovi by položil nôž do pečene...
Valcake
05.03.17,17:29
..ale nooo, nie všetci sú zlí, nemôžeš každého hádzať do jedného vreca..v podstate trošku by sa pretriedilo ..hi,hi
korela
05.03.17,17:54
Môj názor a skúsenosti z rodín. Každá família pozná najlepšie svoju famíliu a ich spôsob života, ak si myslia, že by mohli nájsť vedome niečo ešte stále ukryté, môžu mať pravdu a nemusia, preto ten rozruch. A je jedno, či ide o byt alebo vilu.
Tri nezávislé prípady:
1. Ešte majiteľ nevychladol, časť rodiny nabehla do domu a najmä na povale za hradami našli doslova majetok.
2. Po úmrtí vecného bremena v jeho časti domu neťahal komín, našiel sa v ňom balíček zlata.
3. Po zosnulom otcovi mali deti z predchádzajúcich manželstiev záujem iba o jeho fotografie, ani tie im posledná manželka nedala (dobre situovaný), z bytu nemali nárok absolútne na nič, lebo dopredu všetko zariadené, vrátane zmeny nepravdivého údaja na úmrtnom liste. Už som to tu raz spomínala. Deti s otcom boli v kontakte takmer do konca, ale posledný pobyt v nemocnici sa pred nimi utajil.
.
Pozvať si majiteľa najbližšieho bazára aby veci omrkol, čo sa dá, nech sa speňaží, niekto by bol rád, že nájde dobrý kúsok. Kto sa vyzná, vie oceniť.
sito
06.03.17,02:43
taiko
06.03.17,06:26
Podla mna by si dobre deti aj s novym majitelom mali tiez najst pravnika, aby sa mohli ucinne branit zlym detom.
taiko
06.03.17,06:27
ty si dobre dieta, ci novy majitel ? Ci oboje ?
Mária27
06.03.17,06:48
Pokiaľ chceš dosiahnuť uvolnenie bytu, musíš konať v prospech seba, nie kamaráta.

Podľa § 588 občianskeho zákonníka Z kúpnej zmluvy vznikne predávajúcemu povinnosť predmet kúpy kupujúcemu odovzdať a kupujúcemu povinnosť predmet kúpy prevziať a zaplatiť zaň predávajúcemu dohodnutú cenu.

Predpokladám, že si dohodnutú cenu zaplatil už pri kúpe, ale neprevzal si si hneď byt, lebo tam bývali ešte 2 roky rodičia predávajúceho. Ak to bola tvoja investícia, mali ti platiť nájomné. Teraz ti zrejme predávajúci byt odovzdal, ale ho nevypratal - platí ti nájomné?

Ty máš právny vzťah s predávajúcim, nie s jeho súrodencami. Voči predávajúcemu môžeš uplatniť § 324 a nasl.. Civilného sporového priadku - neodkladné opatrenie, aby byt vypratal. Ak by si ho chcel použiť voči tretím osobám, to by sa dalo len následným súdnym konaním (pridať ich ako žalovaných či žalobcov), Voči predávajúcemu podľa nového už ani netreba podať riadnu žalobu ako to bolo pri predbežnom opatrení.

Ak sa ti vyhráža právnik tretích osôb, musela by som vedieť uvádzaný právny dôvod, nakoľko tu nie je nebezpečenstvo, že prenesením vecí kdesi do skladu by sa mohlo niečo poškodiť.

Ak teda nesplní predávajúci príkaz na vypratanie dobrovolne, nastúpi exekútor - ten to všetko vybaví na jeho náklady. Ty by si si mohol navyše uplatniť prípadnú inú vzniknutú škodu.

§ 325 CSP:
(2) Neodkladným opatrením možno strane uložiť najmä, aby
d) niečo vykonala, niečoho sa zdržala alebo niečo znášala,
sito
06.03.17,06:50
De bil mínuskár? Nevidel? Nepochopil? Ale, uplatnil sa!
Oliwa
06.03.17,08:44
Fúúúha... takže Ty budeš to "dobré dieťa"... nie nový majiteľ bytu.
buchač
06.03.17,09:00
Oliwa (Dnes 10:44) Fúúúha... takže Ty budeš to "dobré dieťa"... nie nový majiteľ bytu.
===========================
Možno áno, možno nie, nakoľko :

maleolens (04.03.17 20:46) Nikto tam nechodi okrem mna a predajcu.
--------------------------------------
Ale na druhej strane jeden nevie, lebo je tu viacero odporujúcich info.

Ale tá urna so zlatými zubami ma vcelku aj dostala...;)
taiko
06.03.17,09:22
.
1. V akom vztahu si ako majitel so "zlymi detmi ?
2. Ty ako kupujuci a novy majitel, si po kupe bytu dovolil rodicom predajcu ostat v byte este dva roky ?
maleolens
06.03.17,09:22
Byt je vpodstate uvolneny. Drzim ho zatial polovypratany. Coskoro by malo prebehnut dedicke, tak az potom bude finalne vypratanie.

S predavajucim nemam ziadne spory. Najomne plati. Vsetko mi chce nechat. Iba tie ostatne deti robia problemy. K vyprataniu nedojde (nemaju peniaze a silu). Iba ak by som sam dal byt vypratat. Chcem ochranit seba aj predavajuceho.

Dakujem za odpoved. Preskumam tie zakony.
Oliwa
06.03.17,09:30
Už je to objasnené... vlastníctvo... Ale na cudzieho kupujúceho príliš veľa podrobných informácií... vrátane protézy... Možno niekto blízky/príbuzný... Ale sada tanierov za 1O tisíc - čoho, snáď nie eur? Iba ak z nejakej čínskej dynastie... Ale ak sú relatívne moderné a spomínajú sa dva roky od predaja bytu... tak potom fakt neviem, neviem... Alebo sa to ťahá snáď z obdobia spred zavedenia eura? Radšej nemyslieť... Ale to by znamenalo, že kupujúci nekupoval len byt, ale aj jeho obsah... A ak zaň zaplatil, tak to mení celú situáciu... Toto je jedna motanica domotaná a nie otázka, na ktorú sa dá normálne odpovedať.
Oliwa
06.03.17,10:16
Takže predsa... kupujúci = príbuzný... ale lezie to ako z chlpatej deky...
buchač
06.03.17,14:29
maleolens (Dnes 16:18) Problem tohoto fora, je ze do mojej "otazky"
-------------------------
Este nieco treba objasnit?
=====================
Problém nie je ani tak v stránke.
Problém je v jednotlivcoch,ktorí nevedia správne formulovať problém, vety, skutočnosti....

----------------------------

Skús mi objasniť, prečo si písal pomaly v tretej osobe, sám sebe si onikal, nazýval potomkov dobrými a zlými...

Ale ako vravíš....u poniektorých nie je potrebné hľadať logiku...skôr rozum.
vicktor
06.03.17,14:58
V starom byte po starych ludoch su myslim len stare haraburdy a nie umelecke diela. Potrebujes tie veci? Nech si ich beru a budes mat byt vypratany.
Alebo ide o princip hadania sa a priekov uz 2 generacie?
branislavp
07.03.17,07:07
maleolens, tie zlé deti už boli vysporiadané - vyplatením. Ak príde výzva, odvolajte sa na posúdenie veci súdom, však je tam právnik. Tí čo sa domáhajú starých vecí v byte, by museli mať preukázateľné listiny, že tie im zomrelí odkázali, ale nič také nebolo. Ďalšie dedičské konanie nebude o prejednávaní bytu, ale o ďalších nehnuteľnostiach. Byt je už pase, vysporiadaný. Ak by sa to snažili otvoriť - nemajú šancu, boli už nadpriemerne vyplatení, máte o tom doklad? Vtedy súhlasili s výplatou a teraz sa im zdá málo? ku šťastiu. A koľko je tomu, už čo boli vyplatení. Už asi prachy minuli a žiadajú ďalej. Vrhli sa na staré kredence.Jednoducho v tejto veci ich odkážte na súd. Nech sa právnik v rodine nenaparuje a radšej nech vyvíja aktivity na snorenie po archívoch, aby dal do poriadku nevyriešené dedičstvá po nebohých, bude mať čo robiť v počte s 50 - siat členov spoludedičov. Nepoznám prípad do detailu, tak je ťažko aj radiť. Do bytu si nikoho nevpúšťaj.
kopretinka
11.03.17,21:03
ÚPLNE SI ZMENIL ZADANIE OTÁZKY A VYMAZAL SKORO VŠETKY SVOJE KOMENTÁRE!!! TO Má MAŤ AKÝ ZMYSEL???
ČO VLASTNE EšTE OD NÁS CHCEŠ??? DOSTAL SI MáLO ADEKVáTNYCH ODPOVEDÍ???
maleolens
11.03.17,21:31
Kedze sa tu neda vymazat cela tema, tak som sprehladnil svoju otazku. Vobec som nezmenil jej vyznam. Odpovedajuci sa stazovali na nejasnost a neprehladnost. Prehodnotil som svoje komentare a tie nepotrebne som vymazal. Chcem, aby sa cela tema sprehladnila. Nepotrebne prispevky budu odstranene. Odpoved som dostal, aj ked nie uplne taku aku som ocakaval.
ivka70
12.03.17,06:20
nesprehladnil si ju, vymazanim komentara uplne stratili zmysel odpovede nan, toto sa na porade nerobi !