OnkoJ
04.03.17,09:17
1. otázka: Odberateľ z EU príde osobne prevziať a prepraviť tovar (zo Slovenska) do svojej krajiny. Za tovar zaplatí v hotovosti. Vystavím mu faktúru bez DPH. Je správne, keď mu sumu (bez DPH) zaevidujem cez ERP (ako úhrada faktúry), tak ako pri tuzemskom obchode?

2. otázka: Ak mi príde podnikateľ z členského štátu a preukáže sa, že vo svojom štáte je platca DPH a bude žiadať tovar bez DPH môžem mu vystaviť iba bloček cez ERP so sumou s DPH (ako tuzemskému zákazníkovi)? Keďže on na 99% mi nijako nepreukáže, že tovar sám prepravil do svojho štátu, komunikácia sním je komplikovaná, overenie firmy obtiažne a čakať, že mi pošle prehlásenie o preprave tovaru by bolo zbytočné. Alebo takémuto odberateľovi radšej vystaviť faktúru s DPH?

Ďakujem.
KloferHladny
07.03.17,18:50
1. Je to O.K., platí len obmedzenie pra hotovostné platby (5000 EUR) A samozrejme musíš mať dokladovaný vývoz (§43 odst 5)
2. Samozrejme môžeš cez ERP, ak si bude chcieť vyžiadať DPH zo SR rozpočtu, má možnosť ju cez svoj Finančný úrad vyžiadať.(obdoba nášho §55f a g)