Susan77
04.03.17,14:48
Dobrý deň,
kúpili sme si byt v novo zrekonštruovanom bytovom dome (pôvodom ubytovňa), kde k bytovke prislúcha nové priľahlé parkovisko (pozemok parkoviska je v majetku mesta). Developer sa rozhodol zrekonštruovať susednú ubytovňu, keďže ale nemá miesto na ďalšie parkovisko, rozhodol sa kúpiť pozemok pod tým naším a spraviť z neho podzemné a nadzemné parkovisko. Stále to však počtom parkovacích státi nestačí pre obe bytovky a tak sa developer rozhodol problém vyriešiť prenájmom parkovacích miest na existujúcom parkovisku vzdialenom cca 250m od bytovky. Samozrejme očakávame spoplatnenie "parkovacieho domu" ,s tým asi už nič nespravíme. Chcem sa ale opýtať, aká je povolená vzdialenosť parkoviska od bytového domu? Už momentálne je veľký problém zaparkovať, bojíme sa toho, že veľa ľudí si nebude môcť dovoliť kúpu parkovacieho státia a problém kde zaparkovať auto zadarmo pred bytovkou sa stane reálnym.
Vopred ďakujem za rady.
Zuzana
misoft
04.03.17,15:27
Žiadna takáto norma/zákon neexistuje, ktorá/ý by určoval vzdialenosť parkovacieho miesta od bytu. Takže v priaznivom prípade môže byť 5-10m od vchodu, v nepriaznivom aj kilometer. Uvedom si, že kúpou bytu ti nevzniká nárok na parkovacie miesto!
sito
04.03.17,17:59
To ako keby sa opýtala, ako ďaleko má mať pracovisko od nosa.
misoft
05.03.17,09:08
Na druhej strane - ak "potrebuje" mať parkovacie miesto "pod nosom" - existuje jedna možnosť (ale nie lacná) - zaplatiť si vyhradené parkovacie miesto (napr. od prevádzkovateľa/majiteľa pozemku/ parkoviska. Na zemi sa vyznačí vymedzený a označený priestor , pridá sa zvislá dopravná značka a je to.
sito
05.03.17,09:18
A myslíš, že má taký dlhý nos? Ak nemá na to, môže, odíde s dlhým nosom.
Susan77
05.03.17,17:49
takže ak sa postaví nový bytový dom môžu postaviť parkovisko aj 1-5-10km ďalej od bytovky? K stavebnému povoleniu na výstavbu bytového domu je potrebné vybudovať dostačujúci počet parkovacích miest, a moja otázka teda je ako ďaleko ich môžu vybudovať? ďakujem
buchač
05.03.17,18:03
Susan77 (Dnes 18:49) K stavebnému povoleniu na výstavbu bytového domu je potrebné vybudovať dostačujúci počet parkovacích miest,
================
Hm, pekný názor...len či má oporu v zákone (nehľadám a ani nemienim).
Ale otočím otázku inak, na takom príklade.

Náš vchod má 20 bytov.
Zo 5 majiteľov má 2-3 autá...10 po jednom a zvyšok ništ. Dokopy je to povedzme 25 parkovacích miest. Kde sú ešte tie všeliakéfiremné autá a prípadné návštevy ?
Na celej ulici - jeden panelák - je tých vchodov 16.

Takže ako je to s tými parkovacími miestami ? ;) :rolleyes: :cool:
Mária27
05.03.17,18:14
Toto hovorí vyhláška 532/2002
§ 44
Bytový dom
(1) Bytový dom musí mať najmenej jedno garážové stojisko na jeden byt. Ak nemožno garážové stojisko situovať v dome alebo stavebným napojením naň, musí byť vymedzená zodpovedajúca plocha na odstavenie vozidla. Odstavné a parkovacie stojisko môže byť umiestnené aj mimo pozemku stavby bytového domu, ak ho nemožno technicky umiestniť na tomto pozemku.


Stále akútnejšie je uvedomiť si, že treba kupovať pozemky/parkoviská okolo domu. Nám jednoducho nakreslili na širší chodník šikmé čiary a parkuje tam hocikto - aj my, ak sa nám ujde voľné miesto.
sosak
06.03.17,05:36
Susan77 (Včera 18:49) K stavebnému povoleniu na výstavbu bytového domu je potrebné vybudovať dostačujúci počet parkovacích miest, a moja otázka teda je ako ďaleko ich môžu vybudovať? ďakujem
---------------------------------------------
Však máte dostatočný počet parkovacích miest, ale nikde nemáte napísané že máte parkovať zadarmo a o to vám v príspevku ide.
marleau
06.03.17,11:04
Taká, aby nebolo treba ísť k autu - autom.
misoft
06.03.17,11:33
Pravda, pravda..... vyhláška z roku 2002 je síce pekné čítanie, ale už nezodpovedá realite.
Príklad u nás - barák 5 vchodov * 14 bytov = 70 parkovacích miest (podľa vyhlášky) - realita - 42 parkovacích miest a to po rekonštrukcii a rozšírení parkoviska. Vedľa 13 poschodí * 3 byty * 2 vchody = 78 miest (podľa vyhlášky) - reál 40 mest (po rozšírení). A tak sa parkuje aj na chodníkoch (čo je už zlatá baňa pre mestskú políciu, lebo sa nedá dodržať 1,5m široký priechod, keď chodník má sám 2m). A tak sa parkuje - lebo už nie je kde) aj v uličkách 100-150m od baráku.
Susan77
06.03.17,13:32
developerovi nechcú vydať stavebné povolenie na zrekonštruovanie budovy (z ubytovne na bytový dom) bez toho, aby vybudoval nové parkovacie miesta (neviem presne aký počet to podľa normy musí byť), len proste chcem vedieť, do akej vzdialenosti od bytového domu ich môžu vybudovať. Písali ste, že v nepriaznivom prípade aj 1 km?? príde mi to zvláštne...Opakujem, hovorím o novo vybudovanom bytovom dome, nie už existujúcom...
misoft
06.03.17,16:52
Nuž - tak stavebný úrad postupuje v rozpore so zákonom. Nechápem, čo má spoločné rekonštrukcia budovy s vybudovaním parkoviska. Tá budova tam stála už predtým. A podľa vtedy platnej vyhláške mala parkovacie miesta. Na byť na mieste developera - podal by som sťažnosť na nadriadený úrad s tým, že príslušný stavebný úrad podmieňuje vydanie stavebného povolenia inými podmienkami, nesúvisiacimi s rekonštrukciou a nevyžiadanými dodatočnými nákladmi.
Opäť si niekto vykladá zákony po svojom - volá sa to zneužitie právomocí verejného činiteľa.

Mimochodom - parkovacie miesta - ak nie je kde rozšíriť, tak ako rozšíri? Bude kopať pod zem? A miesto nákladov napr. 100000€ na rekonštrukciu bude musieť vybudovať ešte podzemné parkovisko za 10000000€?

Mne sa zdá, že niekomu na stavebnom úrade niečo nevonia, lebo (možno) spriaznená firma nedostala tento džob - a tak budú klásť pod nohy polená....
Susan77
06.03.17,18:33
tu ide hlavne o to, že oni nerekonšruujú pôvodnu budovu, ktorá bola bytovým domom, ale budovu ubytovne, to znamená, že rekonštrukciou menia pôvodný účel budovy. Takže sa na to prihliada, akoby stavali nový bytový dom. Ak developer nemá kde rozšíriť parkovacie miesta, nemá sa v prvom rade púšťať do rekonštrukcie budovy. Práve ten developer je spriaznená firma mesta, takže im vychádzajú v ústrety viac ako iným. To, že teraz vrazia do podzemného parkoviska sa im mnohonásobne vráti pri predaji bytov a nakoniec aj parkovacích státi.
buchač
06.03.17,19:06
Susan77 (Dnes 19:33) To, že teraz vrazia do podzemného parkoviska sa im mnohonásobne vráti pri predaji bytov a nakoniec aj parkovacích státi.
=====================
No néééé...zadarmo to bude robiť...

Kúúúwa, čo by iní dali za to, aby mohli kľudne zaparkovať bez problémov.

Na nervy také názory, podobné Tvojim.
Čítaj a potom mudruj...
https://dennikn.sk/blog/kto-je-firma-eei-a-co-priniesli-do-kosic/
Susan77
06.03.17,20:06
úplne mimo tému a vôbec nepochopené z vašej strany....mimochodom, tiež som z Košíc a viem, čo je EEI. Skúste si vygooglit články o Galeria City, aby ste boli trošku v obraze. Myslela som, že je to tu poradňa, ale asi som sa zmýlila...strata času
buchač
06.03.17,21:00
Susan77 (Dnes 21:06) úplne mimo tému a vôbec nepochopené z vašej strany....mimochodom, tiež som z Košíc
=================
Mimo ako mimo....mimo si skôr Ty ako ja.
Ale teraz som už úplne v obraze.

Jáááj...na Považskej ? Preboha živého...a tam kde chceš parkoviská.
Jáááj, už viem ! Najlepšie by bolo,ak by sa zrušil Zuzkin park...alebo Medické internáty....či ?

Mimochodom...si sa prisťahovala do Košíc, alebo si rodená košičanka. Tipujem (som si istý), že tá prvá varianta je pravdepodobnejšia.
sosak
07.03.17,04:16
Nerozumiem niektorím ľudom. Najprv kúpia byt a potom začnú meditovať, kde budú parkovať. Však keď idem kúpiť byt kde budem bývať niekoľko desaťročí, tak si predsa dopredu overím, či daná lokalita a príslušenstvo okolo bytu je podľa mojich predstáv, vrátane parkovania. Zadávateľke ide len o parkovanie zadarmo, pretože platených možností je dosť, len na to nemá peniaze. Teraz po nasťahovaní vytriezvela z prvotného ošialu a všetci mi raďťe, ako má mestská časť nakladať zo svojimi pozemkami. Prečo sa nespýtala kde bude zadarmo parkovať developera od ktorého zakúpila byt mi je záhadou.
branislavp
07.03.17,06:19
Asi žiadna zdravá norma sa ešte nenarodila. Norma zdravého rozumu neexistuje, výfukové plyny, exhaláty - všade, na každom mieste číha rakovinové prostredie na zdravie človeka a na prírodu.
Susan 77, to že si kúpila byt je jedna, vec, aktivity developera sú jeho , to neovplyvníš. Jedine, že budeš sledovať situáciu a parkovné miesto si kúpiš. Sleduj v okolí, ako sa parkuje pri bytových domoch. Sotva je voľný prístup do hlavného vchodu s obyčajným nákupom, kde vlastník bytu býva. Jedine, ak parkovanie vozidla ohrozuje životné prostredie, vtedy sa môžeš sťažovať na životnom prostredí. Moja rada, uvažuj o kúpe parkovacieho miesta, aby si nemala problémy s parkovaním Tvojho vozidla.
buchač
07.03.17,06:50
sosak (Dnes 05:16) ... kde bude zadarmo parkovať ....
=====================
Zadarmo parkovať možnosť má.
Ale kde bude parkovať, to je už iná vec.

Daná lokalita - neďaleko sú internáty študentov medicíny, neďaleko je Fakultná nemocnica...panelákov do het...Kľudne si môže pozrieť každý cez Gmapy, dokonca s panáčikom pobehať po uliciach a uvidí, o čo sa jedná.
Ja nemusím, ja to poznám osobne. ;)

Proste neexistuje zaparkovať systémom = prídeš na hotové miesto a dokonca priamo pred vchodom... NEEXISTUJE !
...a tak to funguje v celom meste ... a nie iba v KE.
------------------------------------
Spomenul som vyššie EEI...zatiaľ vyberajú výpalné len v rezidentských lokalitách v širšom centre.
No nebude dlho trvať, výpalné sa bude realizovať za pár rokov aj na sídliskách....
V Blave - Petržke (?)sa už o niečo pokúšali/jú.
misoft
07.03.17,09:41
V Prešove tiež skúšali - odišli s dlhým nosom. V Prievidzi detto. A u nás (v MI) sa primátor zbláznil - dal sa s nimi dokopy. Aj napriek odporu občanov.