Matus0949
04.03.17,18:46
Dobrý deň, chcem sa opýtať či je manžel po rozvode povinný zaobstarať manželke byt aby mala kde byvat. Momentálne sme vlastníkmi 3 izbového bytu kazdy rovnakým podielom. Byt bol kupovany počas manželstva za moje peniaze, nie za peniaze manželky, na LV sme vsak zapísaní obaja rovnakým podielom. Ak by som sa s ňou rozviedol som povinný kupovať jej nový byt, ktorý presahuje hodnotu polovice peňazí, ktoré po rozvode dostane z predaja toho 3 izbového bytu? Teda, ak by sme sa rozviedli, byt predáme napr. za 60 000 eur, takže ona má 30 000 ja tiež 30 000, ale ona chce aby som jej zaobstaral nový 1 izbový byt, ktorý stojí 45 000, som povinný jej tento byt kupovať?teda dokladat jej z môjho podielu ďalších 15 000?
som vôbec povinný jej kupovať neaky byt?nestačí jej len nájsť podnájom, ktorý si samozrejme bude platiť sama zo svojho podielu, t.j. 30 000 eur?musí byt aj vlastniť, či stačí ak by bola v podnájme?
a tiež sa chcem opýtať aký byt by mala princezná vlastniť, alebo žiť v nom len v podnájme...či som povinný jej zaobstarať minimálne 1 izbový byt alebo jej stačí len garzonka, čo samozrejme princezná odmieta...
a druhá vec je ta, že:
Po rodičoch som tiež zdedil byt, som povinný vyplatiť ju aj z polovice hodnoty dedictva?
ona nezdedila po nikom nič, takže nemáme sa o čo deliť...takže ja z jej zásluhy nemám nič...lebo nikdy nič nenadobudla počas manželstva...vsetky peniaze, ktoré zarobila minula...Okrem toho 3 izbového bytu, ktorý som kúpil ja zo svojich peňazí nema nič...
Tweety
04.03.17,18:00
Byt ste nadobudli počas manželstva, patrí teda do BSM. Zdedený byt je len tvoj. Do BSM nepatrí.
buchač
04.03.17,18:02
Nemusíš jej zháňať nič.
Vyplatíš a fertig.
-------------------------
Na Tvoje dedičstvo nemá žiaden nárok.
Katy a R
04.03.17,18:07
to, čo je v BSM si rozdelíte fifti-fifti. samozrejme ak chceš, môžeš jej kúpiť aj nový dom a financovať ho ...
Existujú ale aj prípady, keď ex môže požiadať o výživné (z nejakého dôvodu sa sama o seba nemôže postarať) .. pozri tu:
https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwihs6v1xL3SAhWJJZoKHYozAJQQFggqMAI&url=http%3A%2F%2Fwww.hurtaj.sk%2Fvyzivovacia-povinnost-medzi-manzelmi-a-prispevok-na-vyzivu-rozvedeneho-manzela.html&usg=AFQjCNGDHdI0v95s7cc5gi8UHlk5MAEqDg
arizona
04.03.17,19:26
Nie si povinny jej zohanat a kupovat byt.Ale budes povinny ju vyplatit hodnotou polovice bytu a ostatneho majetku,ktory ste nadobudli pocas manzelstva,ak si byt ponechas.Aj ked pises, ze to boli tvoje peniaze. Ak ste nemali rozdelene BSM, tak peniaze boli spolocne

Zdedeny majetok je iba tvoj,nemusis nikomu z neho nic vyplacat.Manzelka nema narok
Žabinka
04.03.17,20:16
ešte by si mohol upresniť toto: Byt bol kupovany počas manželstva za moje peniaze, nie za peniaze manželky, na LV sme vsak zapísaní obaja rovnakým podielom..
aké sú to tvoje peniaze, zdedené, darované? myslím že to je dosť podstatné.. ak pod pojmom moje peniaze nemyslíš tvoje zárobky.. lebo potom si prečítaj napr. http://www.rozvod-rozchod.sk/co-patri-a-co-nepatri-do-bsm/d-1007 ak sa byt kupoval z takýchto peňazí, tak to by sa malo zohľadniť..
Jakubec
05.03.17,07:26
Kedze byt bol zapisany na katastry ako byt patriaci do BSM, patri do BSM. Potom, ako sa rozvediete budete moct uzavriet dohodu o vyporiadani BSM, ktora bude zahrnat i to, komu vobec byt pripadne (moze pripadnut aj exmanzelke) a kolko bude musiet ten, komu pripadne pri deleni majetku viac vyplatit tomu druhemu na vyrovnanie podielov. Pokial k dohode nedojde, moze hociktory z manzelov v lehote troch rokov poziadat sud, aby on vyporiadal BSM. Sud mozete poziadat, pokial ste do spolocneho majetku investovali peniaze, ktore nepatrili do BSM, aby to pri deleni zohladnil.
Priklad: Ak do BSM patri byt v hodnote 60000 eur, ktory bol kupeny z penazi manzela za 40000 eur, ktore mal este pred vstupom do manzelstva, tak sa mozu dohodnut tak, ze byt pripadne v celosti manzelovi a ten na vyrovnanie podielu vyplati manzelke 10000 eur. Manzelka straca titul pre uzivanie bytu a sama si musi hladat nahradne byvanie. Toto by bola DOHODA. Alebo mozu nechat rozhodnut sud.
Majetok ziskany dedicstvom do BSM nepatri, pokial manzelia nerozsirili rozsah BSM notarskou zapisnicou.
Mária27
05.03.17,08:52
Dobre píšeš, až na to, že v dome by ona mohla zostať bývať, pokiaľ si nenájde aspoň ten nájom (súd by mohol zaviazať manžela, aby jej našiel a ponúkol aspoň nájomnú zmluvu). Samozrejme, nájomné si bude platiť ona.
Ona tam totiž mala právo bývať a nemôže sa zo dňa na deň ocitnúť na ulicci.
Mária27
05.03.17,08:55
Ak by mal tie peniaze pred manželstvom a kúpili by za ne byt, byt by síce patril do BSM, ale pri vyporiadaní BSM by sa odpočítali ako jeho majetok vložený do spoločného (§ 150 občianskeho zákonníka) a delil by sa zvyšok.
Mária27
05.03.17,08:59
Ak vloží do veci v BSM svoje penize (ktoré mal napr. pred manželstvom alebo ich dostal darom či zdedil, teda nie zarobené počas manželstva), platí § 150 obč.z. : Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok ...
sito
05.03.17,09:04
Ak by to právne preukázal, ak nie? Fifti - fifti, nie po bratsky.