666majka666
06.03.17,07:20
Dobrý deň, Rada by som sa spýtala. môj manžel začal pracovať ako SZČO v Nmecku. bude tam celý rok. znamená to, že iba za 183 dní môže mať stravné 45€ a zvyšné dni len za 4,50€
a ešte by ma zaujímalo chodí tam na vlastnom aute môže si uplatniť teda náhradu za pohonné hmoty a náhradu za km. potrebuje k tomu bločky phl? alebo stačí zobrať priemer zo štatistického úradu?
ďakujem vám veľmi pekne
Mila123
06.03.17,07:26
keď tam bol celý rok ako mohol domov jazdiť????
podáva aj v DE PD?
http://www.porada.sk/t233197-pracovna-cesta-v-rusku-szco.html
666majka666
06.03.17,07:33
on chodil domov. myslím tým, že nepracoval nikde inde len v Nemecku. chodil na 6 týždňov potom prišiel na týžden dva domov ako kedy. pracuje priamo pre nemeckú firmu. nie nepodava. začal pracoval v marci 2016.
Mila123
06.03.17,07:36
teda over si podávanie DP v DE, pretože aspoň mne to vysvetľoval Nemec, že majú povinnosť podávať ak sú dlhšie ako 183 dní....
tých 183 dní v zákone nie je len tak...
666majka666
06.03.17,07:39
manžel sa už na to pýtal a povedal mu, že si má vybaviť že je SK rezident a žiadať v DE daňové číslo a že tam nemôže robiť 2 mesiace proste november december bude doma a že v tom prípade by nemusel. ale neviem to naisto to len ten Nemec vravel. máme učtovníka ale ten je mimo. za rok 2016 mu dal diety 45eur a vpočte dní 240 a myslím, že je to zle
Mila123
06.03.17,08:04
pozri si PC v Rusku, kt. je hore priložená.....
Anik
06.03.17,09:47
síce sa na to nepýtaš, ale asi by Ťa malo zaujímať
Okrem iného s čím môže byť problém ak sa nebavíme o daňovom hľadisku.
Je potrebné dať veci do poriadku - predpokladám, že na dańovom nie je prihlásený podľa §7a - DPH a nepodáva súhrnné výkazy
https://podpora.financnasprava.sk/690707-Ako-vyplni%C5%A5-s%C3%BAhrnn%C3%BD-v%C3%BDkaz-pri-dodan%C3%AD-slu%C5%BEiebKontroln%C3%BD-v%C3%BDkaz
sociálna poisťovňa - má vybavený formulár PDA1, že je odvodovo zastrešovaný na SVK?
hanelie
06.03.17,12:59
zo zadanej otázky vyplýva, že SK szčo si podáva DP na SK bez toho, že by mal určené ktorého štátu je rezidentom, keďže pracuje viac ako 183 mimo SK -
takže nemôže riešiť oficiálne otázku cestovných náhrad, resp. diet ( s tým mal rátať v cenovej kalkulácii ) - a okrem toho nebolo by výhodnejšie uplatniť výdavky percentom, keďže iné výdavky nemá ? ( v súvislosti s otázkou bločkov PHL )