martinaa
13.07.06,08:34
dovážam autá z krajín EU a tu v SR ich predávam a mám problém:/som platca dph- to nie je ten problém/
1. auto kupujem od predajcu v EU - faktúra bez dph /aj on platca dph/ ja si uplatním daň na vstupe aj na výstupe?
2. to auto predám fyzickej osobe v SR - neplatca dph , predám s dph alebo nie ak nie tak podľa ktorého §
3.auto kupujem od fyzickej osoby/neplatca dph v EU/ zdaním na vstupe aj na výstupe?

ďakujem vopred každému kto pomože, lebo na DU mi nikto ani len nepomože.
zuzanar
13.07.06,07:00
Skúsim ak nie opravte ma.
1. áno správne
2. s DPH nakoľko ste platca DPH fakturujete stále s DPH
3. na vstupe nezdaňujete , predávate s DPH.
martinaa
13.07.06,07:06
Je vraj aj druhá možnosť / nie som si celkom istá / zdaniť pri vstupe a predať aj s daňou ale len podiel / rozdiel predaj - nákup x dph /tj zdaniť len obchodnú maržu.
renča1
13.07.06,07:39
Jana Acsová
13.07.06,12:46
dovážam autá z krajín EU a tu v SR ich predávam a mám problém:/som platca dph- to nie je ten problém/
1. auto kupujem od predajcu v EU - faktúra bez dph /aj on platca dph/ ja si uplatním daň na vstupe aj na výstupe?
2. to auto predám fyzickej osobe v SR - neplatca dph , predám s dph alebo nie ak nie tak podľa ktorého §
3.auto kupujem od fyzickej osoby/neplatca dph v EU/ zdaním na vstupe aj na výstupe?
1. áno vznikne vám daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v prípade, že sa jedná o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru. Upozorňujem na to, že je potrebné všímať si text faktúry, či predávajúci neuplatňuje osobitnú úpravu obchodníkov s použitým tovarom (obdoba nášho § 66), kedy by tento postup neplatil.
Ak sa teda potvrdí, že sa jedná o intrakomunitárne nadobudnutie (nie osobitnú úpravu) vznikne vám aj právo na odpočítanie dane.

2. v tuzemsku tovar, ktorý by ste obstarali podľa bodu 1. t.j. ako nadobudnutý tovar v SR predávate ďalej s daňou a to pre FO aj pre PO, pre platiteľov aj neplatiteľov dane.

3. v tomto bode je rozhodujúce o aký automobil ide. Nové pozemné motorové vozidlo podľa § 11 ods. 12 (6 mesiacov od prvého zaradenia do prevádzky, alebo do 6000 km) je predmetom dane vždy a postupuje sa pri ňom ako v bode 1 bez ohľadu na to, kto je predávajúcim (môže to byť občan alebo podnikateľ, jednoducho akákoľvek zahraničná osoba z EÚ). Ojazdené vozidlo pri tejto forme kúpy doporučujem následne predávať ako obchodník s použitým tovarom, t.j. uplatniť osobitnú úpravu podľa § 66 a zdaňovať iba rozdiel medzi predajnou a kúpnou cenou podľa ustanovení spomínaného § 66.