vierkanevierka
07.03.17,00:40
Tento rok sme uzavreli poistku, typu profesná zodpovednosť, lebo sme si vedomí riziku chyby, a následne finančnej straty......
Sme SZČO, a márne hľadám, zatiaľ, či je možnosť uplatniť túto poistku vo výdavkoch....
Zdá sa mi to celkom logické, ale priznám sa, netuším, našla som niečo, ale neviem, či som našla to správne:

Poistné z pohľadu daní a účtovníctva

Pri posudzovaní možnosti uplatňovania poistného do daňovo uznateľných výdavkov je potrebné vychádzať z definície daňového výdavku v § 2 písm. i) ZDP, v zmysle ktorého daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve alebo v evidencii podľa § 6 ods. 11 ZDP, pričom pri využívaní majetku, ktorý môže mať charakter osobnej potreby a s ním súvisiacich výdavkov je daňový výdavok uznaný len v pomernej časti podľa § 19 ods. 2 písm. t) ZDP, v akej sa používa na dosahovanie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov.

Z uvedeného vyplýva, že poistné možno uznať za daňový výdavok v prípade, ak vec alebo činnosť, na ktoré sa poistenie vzťahuje:

súvisia s podnikateľskou činnosťou právnickej osoby, resp. podnikateľskou alebo inou samostatnou zárobkovou činnosťou fyzickej osoby a s ich zdaniteľným príjmom,
sú doložené účtovným dokladom, ktorý musí mať náležitosti účtovného dokladu vymedzené v § 10 zákona o účtovníctve,
sú zaúčtované v účtovníctve v súlade so zákonom o účtovníctve a postupmi účtovania pre podvojné, resp. jednoduché účtovníctvo a u daňovníka, ktorý vedie daňovú evidenciu, zaevidované v tejto evidencii,
sú v súlade s § 19 ods. 2 písm. t) ZDP, t. j. poistné sa uzná za daňový výdavok:
ako paušálny výdavok vo výške 80 %, ak sa poistená vec používa aj na súkromné účely,
v preukázanej výške v závislosti od pomeru používania poistenej veci na zabezpečenie zdaniteľného príjmu,
v pomere využívania poistenej nehnuteľnosti na podnikanie.

Teda mi to vychádza, že tento typ poistky, by sme si do nákladov dať mohli....

ďakujem za odpoveď
Soňa K
07.03.17,05:51
poistku si dať do nákladov možete, otázne je, či by vám poisťovna vyplatila nejakú náhradu.