Mindy45
07.03.17,12:57
Dobrý den.Ručila som mojej dcére a zatovi na požičku v ČR.Neplatia ju ako aj iné požičky.Zat je zamestnaný a má na plate viacej exekúcií.Ja som na Slovensku a mne prišla exekúcia na plat za tú požičku čo som im ručila.Bolo by možné dat zatovi aj moju exekúciu na jeho plat v ČR?Momentálne som nezamestnaná.Ale bojím sa aj zamestnat koli tej exekúcii.Neviem čo mám robit.:confused:
misoft
07.03.17,15:29
Napíšem, ako to ja vidím.
Banka, od ktorej majú pôžičku si najskôr má vymáhať svoj dlh od dlžníka. Ak tento neplatí, nastupuje ručiteľ (a ten si potom môže v občianskoprávnom konaní toto vymáhať späť od toho, komu ručí). Pokiaľ sa banka rozhodne pre exekúciu - mala by v prvom prípade vykonávať exekúciu na dlžníkovi - pokiaľ by ten nemal žiadny majetok - opäť nastupuje ručiteľ.
Treba sa informovať, či bola prvotná exekúcia vedená najskôr na zaťa, pokiaľ nie, informovať sa, PREČO podstúpili exekúciu na ručiteľa, keď dlžník je známy. A ak má zať majetok, má účty, pracuje, dostáva mzdu - v tom prípade podať odpor voči exekúcii ako takej, pretože exekútor nekonal v súlade s exekučným poriadkom http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-233#cl1-cast4-hlava1.
Ale v postupoch exekútorov logiku nehľadaj - tí si často zákony sebe prispôsobia, ohýbajú, konajú aj v rozpore so zákonom.
Mimochodom: nedávno na RTVS1 - Reportéri - exekúcia jednej osoby - mala trvalý pobyt - exekútor nabehol do miesta TP a HABAL všetko čo videl. A to i napriek tomu, že obydlie malo iného majiteľa, že majetok bol jeho.
Zhabané na dražbe speňažili za zlomok ceny, než bola skutočná. Majiteľ takto prišiel o historické predmety vysokej ceny. Jeho chyba bola, že nepodal žalobu na vylúčenie vecí z exekúcie - dozvedel sa to neskoro.
A čo je horšie - asistovala pritom polícia, ktorá "legalizovala" vstup do obydlia osoby, ktorá nebola účastníkom exekúcie (tretia osoba). Stačil im len zápis na evidencii obyvateľstva - a v tvojom prípade asi banke stačí poznámka "ručiteľ" a o viacej sa nestarajú.

Ale už sa pripravuje novelizácia Exekučného poriadku a dúfam, že takéto excesy budú eliminované a exekútori v prípade pochybenia budú platiť PLNÉ škody.

Inak - je v prípade neoprávnenej exekúcie žalovať exekútora, ba dokonca i celú exekučnú kanceláriu.