drobny trupik
08.03.17,06:48
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť.
Robím jednej známej ( poberá starobný dôchodok) daňové priznanie.
Na základe zmluvy o osobnej asistencii robila osobného asistenta celý rok 2016. Pani, ktorá dostávala od sociálnej poisťovne príspevok na osob.asit. jej dala potvrdenie o príjme. Keďže známa ešte aj prenajímala byt, ( má ho len ona v osobnom vlastníctve čiže nemôžem rozdeliť cez BSM príjem) , dosiahla príjem vyšší ako suma oslobodená od podania daňového priznania, čiže je povinná podať daňové priznanie.
Potrebovala by som vedieť, či si ako osobný asistent môže do skutočne vynaložených nákladov zahrnúť cestovné autom ( urobila by cesťák - nafta+opotrebenie) a v danom cesťáku zahrnúť aj stravné za časové pásmo 4,20 eur). U tej pani bola denne viac ako 5 hodín.
Respektíve, čo sa považuje ( je možné zahrnúť ) u osobného asistenta za skutočne vynaložené výdavky? Oblečenie, strava, cestovné , pomôcky .......?
Ako dôchodca má vyšší dôchodok ako nezdaniteľná položka, čiže daň bude platiť z celej sumy príjmu za asistenciu - výdavky.
Alebo môže uplatniť len 40% z celkového príjmu ( maximálne len do sumy 5040 eur)
Ďakujem pekne za odpovede.
Anik
08.03.17,07:55
čo sa týka cestovného aj by mohla - mala by mať zaplatenú daň z motorových vozidiel za rok 2016, viesť knihu jázd, doklady o tankovaní, ak je auto jej vlastné poprípade by mohla uplatniť kilometrovú náhradu
Stravné - diety by si mohla uplatniť len ak by chodila mimo miesta bydliska, alebo mala nakúpené stravné lístky, alebo doklad z reštaurácie, kde sa stravovala.
Oblečenie určite nie a čo sa týka pomôcok musela by si vedieť obhájiť tú ktorú pomôcku a samozrejme mať od nej buďto pokladničný doklad, alebo faktúru - samozrejme uhradenú v roku 2016
drobny trupik
08.03.17,09:59
Ďakujem pekne za odpoveď. Keďže mi tie papiere ( zmluvu a potvrdenie) dala až teraz a ja som nevedela, že robila asistenta, tak cestnú daň zaplatenú nemá, čiže použitie auta vykázať nemôže.Dochádzala mimo bydliska nejakých 20 km, ale už s tým nič asi nenarobím. takže jedine ostáva dať len tých 40% z celkových príjmov.
Anik
08.03.17,11:33
asi tak
drobny trupik
09.03.17,07:55
ďakujem pekne za potvrdenie