cibka1
08.03.17,10:30
Dobrý deň prajem, v r.2016 mi prišlo Oznámenie o výsledku RZZP, bol zistený preplatok a z toho preplatku zrazená daň. Uvádza sa táto daň v DP? Mám nárok na vrátenie tejto dane?

Mockrát ďakujem za odpoveď.
kn-alka
08.03.17,09:35
Nie, nie je nárok na vrátenie dane. Zrážka dane z preplatku na ZP sa považuje za vysporiadanú a nie je nárok na jej vrátenie.

Preplatok sa ani nezapočítava do zdaniteľného príjmu.


Zákon o daň z príjmu
§ 43
Daň vyberaná zrážkou
(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o

j) poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 5 alebo § 6, vrátené zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného.136aa)

(6) Daňová povinnosť daňovníka, ak ide o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane. Daň vyberanú zrážkou je možné považovať za preddavok na daň, ak bola vybraná z
a) príjmov podľa § 16 ods. 1 písm. d) u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou,
b) príjmov podľa § 16 ods. 1 písm. e) prvého, druhého a štvrtého bodu, úrokov a iných výnosov z poskytnutých úverov, pôžičiek a derivátov podľa osobitného predpisu76) a príjmov z podielových listov dosiahnutých z ich vyplatenia (vrátenia) u daňovníka z členského štátu Európskej únie a daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou v ďalších štátoch, ktoré sú zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore,
c) príjmov z podielových listov dosiahnutých z ich vyplatenia (vrátenia) u daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou podľa § 2 písm. d) okrem daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie (§ 12 ods. 2) a Národnej banke Slovenska,
cibka1
08.03.17,09:51
ďakujem
cibka1
08.03.17,09:52
ešte chcem poprosiť, uhrn vyplatených zdaniteľných príjmov som mala 600eur, DP nemusím podávať však? bola som tiež na urade prace evidovana, žiaden iny prijem nebol
veronikasad
08.03.17,10:00
Mala si zrazený preddavok na daň?
cibka1
08.03.17,10:06
nie