Saskia77
08.03.17,11:37
Dobry den,
V roku 2009 som nastupila po materskej na rodicovsku dovolenku. Predtym som si platila odvody ako dobrovolny poistenec.Vsetky pozadovane doklady som odovzdala na prislusne urady - socialna poistovna, UPSVAR. Predpokladala som, ze je vsetko v najlepsom poriadku, ale o cca 1,5 roka mi prislo rozhodnutie zo Socialnej poistovne, ze mam uhradit poistne za cele obdobie 1,5 roka. Dovod ? Neodhlasila som sa vraj z dobrovolneho poistenia. Nasledne som to teda ihned riesila odhlasenim. Podotykam, ze pri vybavovani materskej a nasledne nastupe na rodicovsku, som bola niekolkokrat v socialnej poistovni, dokladala som kadejake papiere.... Zaujimavostou je tiez, ze pokial som sa oneskorila s platenim odvodov pred nastupom na matersku, prisla mi uz tyzden po splatnosti upomienka. Toto vsak prislo po 1,5 roku. Zamer ? Do dnesneho dna je to otvorena zalezitost, nakolko suma na nakumulovala za ten 1,5 roka. Socialna poistovna - ked pridem osobne, mam napisat ziadost. Napisala som ich niekolko, nemam odpoved ... Maju pravo to odo mna vymahat ? Vdaka vopred za rady....
ivka70
08.03.17,11:00
to obdobie, za ktore vymahaju poistenie ,je po skonceni RD?
Saskia77
08.03.17,19:45
nie, obdobie je od zaciatku RD, cize pocas jej trvania.
veronikasad
08.03.17,20:00
Dobrovoľne poistená osoba neplatí odvody len počas poberania materského. Ak sa z dobrovoľného poistenia neodhlasi posledný deň poberania materského, dobrovoľne poistenie sa obnovi. Nie je možné odhlásiť sa spätne.

Pozri pár. 23 pís.b Zákona o soc.poisteni (nechce sa mi hľadať v zákone odkedy platí táto zmena)
veronikasad
08.03.17,20:02
Kedy ti skončilo poberanie materského? Za aké obdobie požaduje SP doplatenie poistného?
veronikasad
08.03.17,20:11
Materskú a rodičovskú dovolenku môže čerpať len zamestnanec u svojho zamestnavatela, čo nie je tvoj prípad. Ty si poberala materské a rodičovský príspevok.
Saskia77
09.03.17,04:41
Poberanie materskeho skoncilo 9/2009. Rodicovsky som zacala poberat od 9/2009 a SP ziada doplatit od 9/2009 do 12/2010.
Saskia77
09.03.17,04:43
Ano, dakujem za upresnenie
veronikasad
09.03.17,04:56
Ak si odhlášku z dobrovoľného poistenia na registracnom.liste FO doručila až v decembri 2010, je to v súlade s vtedy platným zákonom o sociálnom poistení. So žiadnym odvolaním nepochodis, treba čím skôr zaplatiť alebo sa dohodnúť na splátkovom kalendári, aby ťa neprekvapil exekútor.
Saskia77
15.03.17,13:52
Dakujem pekne za odpoved, ale aj tak v tom vidim ucel, pretoze, i ked podla zakona je chyba na mojej strane, keby mi SP poslala upomienku uz po prvom nezaplatenom poistnom (po skonceni poberania materskeho), ako to robieva standartne (najneskor 2 tyzdne po splatnosti odvodov), suma by sa nevysplhala tak neunosne vysoko.