sattelitka
08.03.17,19:53
ak do r.10 stĺpec výdavky zadám 40% z príjmov + povinné poistné z § 6 mala by mi vyjsť vyššia suma ako je v r.10 stĺpec príjmy, lebo ak sčítam 40% výdavkov a povinné poistné tak je to v skutočnosti vyššia suma ako príjem, ale túto sumu mi neberie...prečo? Dáva mi tam max. sumu príjmov, viac nie ! ale ako sa má potom doplniť z tohoto riadku správna suma do r.38 ? správne by to mala byť strata, ale nedá sa mi tam vlastne doplniť.
miguel9991
08.03.17,19:17
Pri uplatnovani pausalnych vydavkov nemoze vyjst strata,zaklad dane bude 0
sattelitka
08.03.17,19:21
akože? a čo mám zadať do r.10 stĺpec výdavky akú sumu ?
..keď pri pauš.výdavkoch nesmie vyjsť strata, čo to znamená? že dotyčný má nárok aj na daňový bonus???? to sa mi nezdá
miguel9991
08.03.17,19:27
Do riadku 10 zadate v stpci vydavky sumu taku,aku mate na r.10 v stlpci prijmy.ak chcete stratu, robte preukazatelne vydavky.Nechapem, co s tym ma danovy bonus.
sattelitka
08.03.17,19:30
no preukazateľné výdavky nemáme žiadne doklady, iba to poistné na SP a ZP..a ten DB sa pýtam preto lebo DB nemá nárok ak je strata.
miguel9991
08.03.17,19:45
O sumu daňového bonusu sa znižuje vypočítaná daň ,kedze dan budete mat nulovu,tak jasne ,ze si nemozte uplatnit danovy bonus.
kn-alka
08.03.17,20:32
miguel, o čom točíš? ak je daň nula a má nárok na DB, tak mu DÚ ten DB vyplatí - neexistuje nič také, že si nemôže uplatniť daňový bonus
kn-alka
08.03.17,20:36
ešte som nemala taký prípad, zaujímavé

To je fakt, že pri uplanení výdavkov percentom nemôže vyjsť strata. V DP uvádzaš výdavky maximálne do sumy príjmov. Tým pádom nevyjde strata, len nula. A tak má nárok na DB, nakoľko nie je v strate. Teda pokiaľ v zákone neexistuje nejaký paragraf, ktorý na takýto prípad myslel a na DB nie je nárok.

Sattelitka:

vyplnila som DP na stránkach DÚ, výdavky percentom a ZP vysoké, aby vyšla strata.

Výdavky sa vypisujú maximálne do výšky príjmu, takže základ dane bude nula a nárok na DB nevzniká.

a logicky je to tak správne, nakoľko nula nie je kladný základ dane, takže žiaľ nárok na DB naozaj nevznikne.

Aký základ dane by Vám vyšiel pri uplatnení skutočných výdavkov - zaplatených odvodov? Ak by vyšla daň nižšia než DB, tak by sa oplatilo uplatniť skutočné výdavky, než aby vyšla nula.
Žabinka
08.03.17,20:40
miguel9991, je to trochu inak s daňovým bonusom..
https://podpora.financnasprava.sk/280045-N%C3%A1rok-na-da%C5%88ov%C3%BD-bonus-
Nárok na daňový bonus má každý daňovník, ktorý spĺňa nasledovné podmienky:
dosiahne tzv. aktívne príjmy za zdaňovacie obdobie r. 2016 aspoň vo výške 2 430 eur (pozn.: za zdaňovacie obdobie r. 2015 bol 6-násobok minimálnej mzdy vo výške 2 280 eur) a to:
z príjmov zo závislej činnosti (zo zamestnania), ALEBO z
príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti; okrem dosiahnutia minimálnej výšky týchto príjmov (2 430 eur) musí byť vykázaný i základ dane z týchto príjmov.
vyživuje vo svojej domácnosti dieťa – vlastné, osvojené, dieťa manžela/ky, v náhradnej starostlivosti, ktoré sa (podľa zákona o prídavku na dieťa) považuje za nezaopatrené podľa zákona o prídavku na dieťa,
preukáže nárok príslušnými dokladmi (kópia rodného listu dieťaťa a potvrdenie o návšteve školy, ak sa pripravuje na povolanie štúdiom ,....)
čiže nie daň 0, ale musí byť vykázaný kladný základ dane, nemôže byť strata..