nikula
09.03.17,09:09
Dňa 2. 1. sa urobila v predajni "koncoročná" inventúra a bolo zistené vysoké manko na tovare a tiež nejaké zásahy do príjemiek. Podalo sa trestné oznámenie na predavačku. Ponižujem zásoby na konci roka (2016) o plnú sumu, alebo mám čakať na vyjadrenie z polície a poriešiť to potom? JU a dph
Soňa K
09.03.17,09:32
V účtovnej závierke máš uvádzať skutočný stav zásob k 31. 12., na to sa inventúra robí, aby sa zistil skutočný stav a rozdiely oproti skladovej evidencii. Ako dpháčkar by si mal vyčísliť hodnotu ukradnutého tovaru /píšeš o TO na predavačku/ a vrátiť odpočítanú dph z tohto tovaru. Tiež by som ponížila VOZD - zásoby o hodnotu tovaru, pretože to neboli výdavky na dosiahnutie príjmu.
nikula
09.03.17,11:10
je potrebné to urobiť ešte za rok 2016 alebo môže aj v roku 2017, nakoľko dph za 12/16 už bolo podané? Nie je potrebné čakať, ako sa to vyvinie na polícií? Predavačka si nepriznala vinu, ale sú dôkazy, ktoré ju usvedčujú.... len je otázne, či sa dostaneme k nejakej náhrade.
Soňa K
09.03.17,11:19
DPH ste mali vrátiť v období, keď ste skutočnosť zistili. Na účely DPH je úplne bezpredmetné, či daňovník krádež hlási alebo nie. Či sa dostanete k náhrade, to je naozaj otázne. Ale ak teraz hodnotu ukradnutého tovaru vyberiete z daň. výdavkov, tak potom nebudete zdaňovať ani prípadnú náhradu od nej.
nikula
09.03.17,12:30
no zistilo sa to po tej inventúre, čiže v roku 2017. Nakoľko sme mesačný platcovia dph, za január už je dph podané a aby sme nemuseli podávať dodatočné DP z dph, je možné to zúčtovať vo februári 2017?
a hodnotu tovaru zúčtujem v roku 2016 alebo 2017?

a ešte jedna vec..... nakoľko daná osoba vstupovala do príjemok a znižovala stavy vymazaním položiek, výsledné manko je oveľa vyššie ako je uvedené v inventúre. Teraz som chybný tovar v príjemkách nanovo nahodila, ale tento tovar nie je zohľadnený v tej inventúre. Je potrebné nanovo spraviť inventúru k tomu dátumu načítaním stavov a zadaním skutočných stavov podľa zoznamov? či ako to riešiť...

je to dosť komplikovaný prípad
Soňa K
09.03.17,17:18
fyzickú inventúru = to, čo bolo naozaj na predajni k zrejme 31. 12. berieš ako hodnotu, na ktorú musíš opraviť skladovú evidenciu. Aby si v roku 2017 pokračovala od správnej sumy. Kedy ste podali TO - to je dátum, kedy vám bola jasná krádež a jej hodnota. To je dátum podstatný pre dph.