katjuscha123
09.03.17,12:33
ahojte mam zalozenu volnu zivnost jednoduche vyrobky z kovu. Chcem si od brata kupit pracovny ponk a stojanovu vrtacku - cena do 500 eur a cez kupnu zmluvu a VPD mozem to tak spravit ?? on nepodnika

este mam otazocku kedze mam volnu zivnost a potrebujenm nieco pozvarat mozem s osobou nepodnikatelom uzavriet zmluvu o dielo ?? mozem aj opakovane s tou istou osobou uzavriet tuto zmluvu napriklad r 2017 a aj rok 2018 aby som to potrebovala ?
KEJKA
09.03.17,13:39
môžeš si kúpiť ten ponk aj vrtačku, príjem brata je oslobodený od dane, aj keby to bolo viac ako 500 Eur.
Zváraním vytvorí dielo? ZoD uzatváraš podľa Obč.zákonníka a v takom prípade platí toto - kopírujem z webu
zhotoviteľ je občan – tj nepodnikateľ. Môže ním byť aj podnikateľ, ale musí ísť o činnosť, ktorú nemá uvedenú ako predmet svojho podnikania.
ak ide o samostatný výkon, resp. zhotovenie diela, ktoré nie je možné klasifikovať ako tzv. „závislú prácu“ (tj zamestnanie), objednávateľ si vyplatenú odmenu dá do daňových nákladov a odvody ako zamestnávateľ z nej neplatí
občan-zhotoviteľ si odmenu zdaní sám – ako tzv. ostatný príjem (§ 8 zákona o dani z príjmov). V prípade, že ide o jednorazový alebo príležitostnú činnosť, 500 EUR z tohto príjmu je od dane z príjmov oslobodených. Pozor, doplnenie: v r. 2016 vydala Finančná správu svoj výklad, že pri príjmoch dosiahnutých na základe zmlúv nie je možné uplatniť spomenuté oslobodenie – prečítaj si o tejto kontroverznej téme viac Príležitostné príjmy občanov na základe zmluvy vraj nie sú od dane oslobodené. Podľa Finančnej správy. Naozaj?
nemôže si však uplatniť nezdaniteľné časti základu dane – na seba či na manželku. Ide totiž o pasívny príjem.
občan-zhotoviteľ je z odmeny (resp. jej od dane neoslobodenej časti) povinný platiť odvody sám
ostatný príjem nepodlieha sociálnym odvodom
zhotoviteľ platí len zdravotné odvody – a to 14% (resp. 7% v prípade poistenca so zdravotným postihnutím) z výšky odmeny. Jedenkrát ročne v rámci ročného zúčtovania zdravotného poistenia.
katjuscha123
11.03.17,09:04
dakujem za odpoved moja zivnost jednoduche vyrobky z kovu zahrna aj zvaranie ja zvarat viem, no nemam preukaz aj ked na volnu zivnost to nepotrebujem
- potrebujem pozvarat take schodiky takze ano jednalo by sa o dielo
- co v pripade kupy nahradnych dielov to tiez vsetko na kupnu zmluvu ci staci len VPD