GejzaH
10.11.04,09:44
V ktorom riadku priznania sa má vykazovať záloha zaplatená dodávateľovi v EU?
Tak isto nie je mi jasné, kam vykázať prijatú zálohu od odberateľa v EU?

Dodávateľ i odberateľ sú registrovanými plátcami DPH vo svojich krajinách.

V pokynoch k vyplneniu som to nikde nenašiel.
alexaneta
10.11.04,10:43
je potrebné rozlíšiť či sa jedná o zálohu za tovar alebo za službu skús byť konkrétnejší
GejzaH
10.11.04,10:51
Jedná sa hlavne o dodávku tovaru.
alexaneta
10.11.04,11:04
citujem výklad z poradca 10/2004:v prípade ak dodávateľ prijme platbu pred dodaním tovaru do iného členského štátu/ ak sa má tovar fyzicky prepraviť z tuzemska do iného členského štátu daňová povinnosť nevzniká pretože pre vznik dańovej povinnosti platia pravidlá podľa §19 ods.8.To isté platí pre nadobudnutie tovaru z EÚ - vznik daňovej povinnosti upravuje osobitne §20=až po nadobudnutí.
Výnimkou je dańová povinnosť ktorá vzniká prijatím platby ak dań je povinný zaplatiť prijímateľ služby/ide o prípady samozdanenia služieb/ podľa §69 ods.2 až 4.Ak prijímateľ služby zaplatí ešte pred samotným poskytnutím služby, vzniká mu daňová povinnosť už zaplatením služby.
Čiže zhrniem z toho mi vyplýva že pri platbe predom pri nadobudnutí alebo dodaní tovaru do EÚ vzniká dańová povinnosť až nadobudnutím tovaru a jedine pri službách /samozdanenie/ vzniká dańová povinnosť zaplatením platby.
možno niekto pozná iný výklad alebo má iný názor uvidíš.
alexaneta
10.11.04,11:06
ešte mám tento názor potvrdený pracovníkom DRSR Ing. Ján Majda
anina
11.11.04,09:25
Suhlasim s Alexandrou
Marta L
11.11.04,10:04
Tiež by som to do daňového priznania nedávala, ale podľa zákona o DPH treba mať evidenciu o platbách predom.
emily
11.11.04,10:45
Baby to je všetko pekné, čo hovoríte, ale vysvetlite prečo, by v tomto prípade neplatil § 19 odst.4? "Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby."
Marta L
11.11.04,11:47
Prijatá platba predom z EU - veď to nedávaš ani do súhrnného výkazu, pretože k dodávke nedošlo a potom by ol nesúlad medzi priznaním k DPH a Súhrnným výkazom.
Mirka-test
15.11.04,14:52
Pre Emily: to platí iba pre tuzemsko a musíš mať zálohovú faktúru alebo zmluvu alebo splátkový kalendár, čo sa týka EÚ: zálohy za tovar zaplatené do EÚ sa nezdaňujú!!!!!!!!!!!!!!!!
Noel
30.11.04,17:39
Neviem,ktoré zálohové platby sa vôbec zdaňujú?! Emily to myslela celkom inak a správne : prijatá platba je zdaniteľným plnením a vzniká povinnosť do 15-dní vystaviť faktúru
katka
02.12.04,20:07
Ja som do včera mala na zálohy za tovar zaplatené a prijaté z EU taký názor ako Alexaneta,ale po prečítaní Metodického pokynu...o dph,som už z toho úplne vedla.
Keď príjmem 100%-nú zálohu za tovar,ktorý má byť prepravený do EU musím vystaviť fakturu na prijatú zálohu a deň dodania tovaru na účely DPH bude až 15-ty deň po mesiaci v ktorom sa uskutočnilo dodanie tovaru,nakolko bola faktura vyhotovená pred dňom,kedy sa začala uskutočňovať dodávka do EU.
Keď ale príjmem len 20%-nú zálohu a vystavím na ňu fakturu dňom prijatia platby na túto fakturu sa neprihliada.Až keď sa uskutoční dodávka tovaru a dofakturuje sa zvyšok,tak deň dodania pre DPH je deň vyhotovenia faktury.
Platí to aj opačne,čo je momentálne teraz aj môj prípad....
My sme uhradili do Maďarska 100%-nú zálohu za tovar dňa 20.11 na základe predfaktury zo dňa 9.11. a 22.11.sme nadobudli tovar.Tým,že fa.bola vyhotovená pred dátumom,kedy sa začala uskutočňovať dodávka tovaru sa na fakturu neprihliada a deň dodania tovaru je 15.12.a tým dňom musím odviesť daň z nadobudnutia.Teraz ale neviem ,či si ju budem môcť aj odpočítať na základe predfaktury,alebo budem čakať na nejakú ďalšiu ostrú fakturu???
marianna
03.12.04,07:17
Katka, môj názor je taký, že predfaktúra nieje faktúra, nemôžeš ju zaúčtovať ako daňový doklad.Mali by ti poslať ostrú faktúru. AK nie, tak si ju určite žiadaj, pretože ináč budeš mať daňovú povinnosť tak ako vravíš 15.12. ale nebudeš mať nárok na odpočet (ak si platca), až keď ti vystavia faktúru.
emily
03.12.04,09:27
Na odpočet musí byť faktúra.