nebutlabut
10.03.17,12:33
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, kedy najskôr môže obec vyrúbiť daň z nehnuteľností? Či je na to stanovený presný termín, alebo v prípade, že obci chýbajú finančné prostriedky, môže daň vyrúbiť aj skôr ako v apríli...
Žabinka
10.03.17,12:45
vyrubiť môže, ale predsa tam máš na výmere dátum splatnosti.. buď v celej sume (ak je malá) do 31.5.2017 alebo sú splátky, každá s dátumom splatnosti..
ja to mám tak na všetkých výmeroch..
vicktor
10.03.17,14:06
Ja tam vzdy najdem "do 15 dni".
Vcera som v schranke nasiel zlty listok od obce, nic ine nez DzN ma nenapada.
Žabinka
10.03.17,14:10
do 15 dní býva poplatok za komunálny odpad, nie daň z nehnuteľnosti..
Žabinka
10.03.17,14:11
ale možno záleží od konkrétnej obce..;)
nebutlabut
13.03.17,09:24
Ďakujem za odpovede, my máme splatnosť do 15 dní, myslela som najmä, či môžeme vyrúbiť daň napríklad právnickým osobám, alebo potom už musíme všetkým...
Ing. Ľubomír Janoška
13.03.17,09:49
Obec môže vydať daňové rozhodnutie na daň z nehnuteľností aj skôr (po "uzávierke" priznaní). Splatnosť musí byť 15 dní. Bežne sa robí, že najprv sa vydávajú výmery na vyššie sumy (PO) a následne, v druhom kole, na menšie sumy (FO).

Upravuje to zákon 582/2004 o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady:
§ 34a ods. 2
Obec vyrubí daň rozhodnutím najskôr v deň vzniku daňovej povinnosti.